Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Awokado superfood

Awokado superfood

Tadeusz Sowiński

Awokado należy do pokarmów o niezwykle wysokiej wartości odżywczej i prozdrowotnej. Niestety mało osób zdaje sobie z tego sprawę, a jeszcze mniej – regularnie uwzględnia ten owoc swoim menu, a szkoda, bo włączenie go do diety niesie za sobą szereg korzyści zarówno dla zdrowia jak i dla sylwetki.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 50 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 4000 posiłków i 500 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Dobre kalorie

Awokado bez wątpienia należy do wysokokalorycznych owoców (ze względu na brak słodkiego posmaku bywa też zaliczane do warzyw, ale my w tym wypadku będziemy trzymać się nomenklatury botanicznej). Fakt ten sprawia, że wiele osób podchodzi do niego z rezerwą., w końcu przecież nadmiar "kalorii" w diecie przyczynia się do przyrostu tkanki tłuszczowej. W praktyce wcale tak być nie musi. Nasz organizm potrzebuje odpowiedniego dowozu energii by prawidłowo funkcjonować, ważne jest by nie pochodziła ona z tzw. "pustych kalorii" czyli takich, którym nie towarzyszą żadne nieenergetyczne składniki odżywcze. Awokado natomiast to prawdziwa bomba witaminowo-mineralno-błonnikowa. Badania naukowe wskazują, że dieta osób, które regularnie sięgają po ten owoc jest bardziej zasobna w składniki odżywcze i zarazem – przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju zespołu metabolicznego [1].

Tłuszcz jakiego Ci trzeba

Awokado jest dość obfitym źródłem tłuszczu, dostarcza go bowiem w 100g około 15g. Na szczęście są to zdrowe tłuszcze, czyli takie, które nie zostały poddane przemysłowemu przetworzeniu i którym towarzyszy witamina E. Lipidy zawarte w tym owocu to głownie kwas oleinowy (ok 70% udziału) – czyli dokładnie ten sam, który dominuje w oliwie z oliwek i którego nie powinny się obawiać nawet osoby preferujące wysokowęglowodanową dietę czy też – mające pewne problemy z gospodarką lipidową (o tym napiszę więcej za chwilę). Awokado dostarcza też niewielkiej ilości kwasów wielonienasyconych (niespełna 10%) i nasyconych (około 12%). Warto podkreślić, że tłuszcz jest ważnym składnikiem naszej diety i nie należy go unikać, a w zamian warto starać się sięgać po dobre jego źródła, do których z pewnością należy wspomniane awokado.

Awokado dobre dla gospodarki lipidowej

Uważa się, że zaburzenia gospodarki lipidowej powiązane są z ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych takich jak miażdżyca. Problemy tego typu są dziś dość powszechne i mogą wynikać z nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Co więcej, poprzez zmianę diety na lepszą można wpływać na przemiany lipidów w ustroju w taki sposób by wspierać ogólnie pojęte zdrowie metaboliczne. Badania naukowe wskazują, że włączenie awokado do diety już w ciągu tygodnia korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową obniżając poziom cholesterolu całkowitego o około 17%, poziom "złego cholesterolu (czyli lipoprotein o niskiej gęstości) o 22%, triglicerydów o 22, a zarazem przyczynia się do wzrostu "dobrego cholesterolu" (lipoprotein o wysokiej gęstości) o 11% [ 2]. Badanie przeprowadzono na osobach z łagodną hipercholesterolemią.

Awokado korzystnie wpływa na równowagę kwasowo-zasadową

Nasza współczesna dieta jest silnie kwasotwórcza, co wynika z wysokiej podaży pokarmów takich jak produkty zbożowe, mięso, jaja czemu towarzyszy niskie spożycie warzyw. Mając ten fakt na uwadze, warto włączać do diety produkty o silnie zasadotwórczym potencjalne, takie jak chociażby awokado. Owoc ten swoje odkwaszające właściwości zawdzięcza niezwykle wysokiej zawartości potasu. Potas to niezwykle ważny składnik diety osób aktywnych fizycznie, warto wiedzieć, iż badania naukowe wykazały, że wysoka jego podaż może działać antykatabolicznie doprowadzając do zmniejszenia aktywność enzymów proteolitycznych rozkładających białka mięśniowe (związane jest to właśnie z działaniem zasadotwórczym) [3; 4]. Potas ważny jest też dla utrzymania w dobrej kondycji układu krążenia i układu nerwowego. Awokado jest znakomitym źródłem potasu, w 100g owocu zawarte jest około 500 - 600mg tego pierwiastka, co stanowi 15% zalecanego spożycia. Prezentuje się więc w tym względzie korzystniej niż kojarzone z wysoka zawartością potasu banany i pomidory…

Bogactwo przeciwutleniaczy

Awokado jest fenomenalnym źródłem antyoksydantów, w tym również – witaminy E w postaci różnych tokoferoli (a nie tylko jednego -jak ma to miejsce np. w suplementach diety). Witamina E zwana także witaminą młodości chroni organizm przed destrukcyjnym wpływem nadmiaru wolnych rodników. Odpowiednia podaż tego związku jest szczególnie ważne w kontekście profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych i zapewnienia odpowiedniej ochrony lipidom wchodzącym w skład błon komórkowych i transportowanym w postaci lipoprotein. W 100g awokado zawarta jest dawka tokoferoli zaspokajająca około 15% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.W artykule mówimy o: Zdrowie Dietetyka i zdrowe odżywianie

1 / 2 Następna strona