Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Piłki i niestabilne powierzchnie – urozmaicenie, moda czy trening funkcjonalny?

Piłki i niestabilne powierzchnie – urozmaicenie, moda czy trening funkcjonalny?

Maciej Sulikowski

Różnego rodzaju piłki (bosu, ovoball, szwajcarskie) na dobre zadomowiły się w klubach oraz siłowniach. Ze względu na niską cenę – wiele osób posiada podobne wyposażenie w domu. Czy to tylko moda, czy podobne wyposażenie jest niezbędne dla efektywnego treningu współczesnego sportowca?

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością jeśli chcesz przyrostów siły i masy mięśniowej – gros Twojego treningu powinien przebiegać na stabilnej powierzchni. Dlaczego? Każda niestabilna powierzchnia (np. piłka) osłabia zawodnika. M.in. stwierdzono spadek siły o 8% przy wyciskaniu na piłce w porównaniu do wyciskania na ławce. To nie wszystko - nie dość, że praca mięśni docelowych w trakcie wyciskania na piłce była mniejsza (największy spadek dotyczył klatki piersiowej – 19% oraz tricepsa – 31% ), to jeszcze np. w przysiadach bułgarskich dużo większą pracę wykonywały partie poboczne (m. dwugłowe uda i skośne brzucha). Wniosek?  Ćwiczenia wykonywane na piłce powinny być drobnym uzupełnieniem zasadniczego treningu siłowego. W aspekcie bezpieczeństwa np. warianty wyciskania i przysiady z obciążeniem są bardzo groźne przy niestabilnym podłożu. Łatwo o zranienie lub innego rodzaju kontuzję.

A co badania naukowe mówią o pracy mięśni w trakcie ćwiczeń na piłce?

W jednym z nowszych badań opublikowanym w czerwcu 2015 roku [1] sprawdzono jak niestabilne powierzchnie (np. podwieszenia na linach TRX) i piłki aktywują mięśnie w ciele. Osiemnastu elitarnych pływaków w wieku 15.5 ± 2.3 roku, wzroście 163.3 ± 12.7 cm oraz wadze ciała 62.2 ± 11.9 kg wzięło udział w eksperymencie. Zmierzono pracę mięśni metodą EMG – ustalono angażowanie RA – mięśnia prostego brzucha, EO – mięśni skośnych brzucha, ES- prostowników grzbietu. Sprawdzono siłę dowolnego skurczu maksymalnego dla poszczególnych grup mięśni (punkt odniesienia). Porównano pracę w trakcie statycznego napięcia mięśni brzucha i grzbietu z piłką szwajcarską (pozycja deski, czyli podobna jak wyjściowa do pompek w podporze przodem z przedramionami mającymi kontakt z podłożem) oraz bez piłki szwajcarskiej. W drugiej próbie podobną pozycję uzyskano przy użyciu systemu podwieszeń (podobnego do TRX). Podwieszenie ciała wywołało większą pracę mięśni prostych brzucha w porównaniu do użycia piłki szwajcarskiej lub ćwiczenia plank bez piłki. Ale podobnego efektu nie zaobserwowano dla mięśni skośnych lub prostowników grzbietu.

Niestety, kolejne badanie mówi o tym, że u średnio aktywnych ludzi nawet zaawansowane ćwiczenia z piłką są średnio skuteczne. Jedyne ćwiczenie które wywołało podobny efekt jak trening siłowy był mostek. Jednak jak dodają naukowcy – trudność i ryzyko bardziej zaawansowanego treningu na piłce jest niewspółmierne do uzyskanych efektów [2].

Kolejne badanie [3] mówi o efektywności ćwiczeń takich jak:

  • „wałkowanie”, „walcowanie” (ang. roll-out),
  • szpic, pika (ang. pike),
  • unoszenie kolan siedząc na piłce,
  • narciarz (ang. skier) – naprzemienne przenoszenie nóg na piłce (imituje jazdę slalomem),
  • prostowanie bioder w prawo i w lewo,
  • pompki z nogami na piłce
  • „maszerowanie siedząc”.

Dodatkowo sprawdzono efektywność krótkich spięć brzucha (ang. crunch) oraz „brzuszków do zgiętych kolan” (klasycznego ćwiczenia wykonywanego np. przy drabinkach lub z partnerem). Mierzono aktywność elektryczną mięśni w trakcie ćwiczeń (sEMG), porównano dane z maksymalnym skurczem danej partii (izometrycznym).

 
 

OPIS: Jedno z najlepszych ćwiczeń z piłką – „wałkowanie” roll-out:

 

OPIS: ćwiczenie narciarz- skier.W artykule mówimy o: Zdrowie Trening

1 / 2 Następna strona