Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Aqua aerobik – hit czy mit?

Aqua aerobic, gimnastyka w wodzie, aqua fitness – to wszystko nazwy tej samej aktywności fizycznej. Promuje się ją jako bezpieczną dla kręgosłupa i przyjemną. Mimo opisów o bezpieczeństwie- w każdym wypadku zasięgnij porady lekarza, specjalisty i fizjoterapeuty przed rozpoczęciem ćwiczeń. Szczególnie osoby cierpiące na schorzenia układu krążenia, nadwagę, cukrzycę, problemy ortopedyczne winny uzyskać zgodę lekarza.

Ćwiczenia aqua aerobiku prowadzone są w wodzie, używane są także: pasy wypornościowe, hantle piankowe, ciężarki na kostki i nadgarstki, deski pływackie, rękawiczki oporowe i rurki piankowe. Wszystko to ma urozmaicać trening.

Teoretycznie możesz spalić kilkaset kalorii w ciągu godziny ćwiczeń w wodzie, bieganie przyniesie dwukrotnie większe obciążenie = szybszy ubytek tkanki tłuszczowej. Przyjrzyjmy się, gimnastykę w wodzie reklamuje się np. tak:

“Męczysz się wchodząc po schodach lub podbiegając do autobusu i Twoja kondycja wymaga poprawy”

W takim wypadku możesz za darmo usprawnić swoje ciało, po prostu maszerując kilka razy w tygodniu, po 30-60 minut, stopniowo zwiększając czas pracy i szybkość marszu. Rozważyć możesz także nordic-walking, jazdę na rowerze, jogging oraz klasyczne ćwiczenia gimnastyczne, bez obciążenia. Po co płacić za aqua-aerobik?

“Ze względu na opór wody w basenie ćwiczenia są o wiele bardziej intensywne niż na lądzie (mimo że tego nie odczuwamy)”

Niestety, jak wspomniałem wcześniej, ćwiczenia na lądzie mogą być dwukrotnie cięższe od aqua aerobiku. Bieganie spala dwukrotnie więcej kalorii, trening siłowy 30-40% więcej! Jeśli te ćwiczenia są tak „intensywne" to dlaczego reklamuje się je, że rzekomo „nie są męczące". Albo uzyskujemy intensywność, czyli szybkie zmęczenie, albo trenujemy rekreacyjnie – o wiele wolniej odnosząc efekty.

“Przyśpiesza metabolizm, co sprawia, że jedząc jak dotychczas szybciej spalamy kalorie”

Każdy rodzaj treningu przyspiesza metabolizm, im cięższa aktywność (to znaczy wymuszająca większe tętno i pracę dużych grup mięśni np. mięśni ud i pleców) – tym szybsze spalanie kalorii. Nie daj się nabrać na marketingowe hasła, zwykłe maszerowanie także spali dużo kalorii (to znaczy dla osoby ważącej 53 kg około 220 kcal na godzinę marszu z prędkością 6 km/h, dla osoby 100 kg już w granicach 420 kcal na godzinę). Dla porównania pływanie z prędkością 3 km/h – oznacza wydatek (dla osoby ważącej 100 kg) w ciągu godziny nawet 1164 kcal! Bieganie również znajduje się na samym szczycie „zjadaczy tłuszczu" – intensywny bieg osoby ważącej 91 kg (z prędkością 16 km/h) spali 1125 kcal.

“Zgodnie z Prawem Archimedesa ciało zanurzone w wodzie jest pozornie lżejsze, dlatego ćwiczenia wykonuje się bardzo łatwo, miło i przyjemnie”

Niestety, bez ciężkiej pracy nigdy nie pozbędziesz się tkanki tłuszczowej. Każdy zmagazynowany kilogram tłuszczu to źródło dziewięciu tysięcy kalorii. W najlepszym wypadku, ćwicząc aqua aerobik musisz spędzić w wodzie 18 godzin, aby spalić ten jeden kilogram! Biegania wystarczyłoby już około 8-9 h (zależy od Twojej wagi i intensywności wysiłku).

“Dodatkowo podczas gimnastyki w wodzie nie odczuwa się zmęczenia”

Pamiętaj, co napisałem wcześniej. Im cięższa praca, tym większy efekt redukcji tłuszczu. Jeśli w trakcie aqua aerobiku nie odczuwasz zmęczenia – to ... mocno się zastanów ile miesięcy musisz spędzić w tej wodzie, by cokolwiek osiągnąć?

“Odpowiednia temperatura wody w basenie zapobiega poceniu się, co dla wielu osób daje większy komfort psychiczny”

Jeśli nie pocisz się w trakcie wysiłku, to znaczy, że jego intensywność jest znikoma. Bardzo lubisz miesiącami siedzieć w tym basenie, prawda?

“Siła mięśni może zwiększyć się w takim samym stopniu jak na siłowni, przy czym wykonanie ćwiczeń w wodzie jest bezpieczniejsze”

Rewolucja nadeszła. Od dzisiaj podnoszący ciężary, trójboiści i strongmani będą ćwiczyć w wodzie. Niestety, nic nie zastąpi treningu oporowego, z ciężarami. Możesz spodziewać się wzrostu siły i wytrzymałości mięśni, ale równie duże efekty przyniesie np. maszerowanie.

Podsumowanie

W każdym wypadku zalecam dużą ostrożność przy czytaniu reklam i opinii „instruktorów". Często pod ładną otoczką kryją się sprzeczności i chęć wyciągania pieniędzy od naiwnych. Trening aqua aerobiku może być ciekawą aktywnością, ale bez najmniejszego problemu można ją zastąpić całkiem darmowymi ćwiczeniami np. z obciążeniem własnego ciała – co przyniesie co najmniej takie same, a z reguły większe efekty.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.