Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Jak zrobić dobry chleb bezglutenowy?

Jak zrobić dobry chleb bezglutenowy?

Tadeusz Sowiński

Dieta bezglutenowa, oprócz tego, że jest w dzisiejszych czasach bardzo modna, to ma też swoje terapeutyczne zastosowanie. Przykładowo w przypadku chorób takich jak celiakia wykluczenie glutenu jest bezwzględną koniecznością, a coraz więcej też mówi i pisze się o tym, że eliminacja wspomnianego składnika niesie za sobą korzyści również w innych chorobach autoimmunologicznych. Co więcej, biorąc pod uwagę, iż przypadłość zwana NCGS (nieceliakalna nadwrażliwość na gluten), dotyczyć może nawet 6% populacji, to okazuje się, że temat bezglutenowych produktów i potraw okazuje się być bardzo na czasie. W niniejszym artykule zaproponuję zatem przepis na smaczny i prosty w przygotowaniu chleb bezglutenowy.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

 • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
 • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Po co piec skoro można kupić?

Nie ulega wątpliwości, że samodzielne wypiekanie chleba jest zajęciem czasochłonnym. Chleba po prostu nie da się upiec w 15 minut nie poświęcając całemu procesowi należytej uwagi. Biorąc pod uwagę fakt, iż w sklepach można bez problemu dostać pieczywo bezglutenowe, cała idea "wypiekania" wydaje się być pozbawiona sensu. W praktyce jednak sytuacja wygląda inaczej. Chleby bezglutenowe dostępne w sklepach są zazwyczaj miernej jakości. Lista składników użytych do ich produkcji jest bardzo długa i obejmuje nierzadko pokaźną ilość niechlubnych dodatków z dużymi dawkami cukrów rafinowanych na czele. Stąd też samodzielne pieczenie chleba jest rozwiązaniem bardzo sensownym o ile oczywiście zależy nam na zdrowiu i sylwetce.

Zanim upieczesz chleb bezglutenowy

Chcąc upiec chleb bezglutenowy warto wiedzieć, że aby go otrzymać nie wystarczy jedynie zrezygnować z wyrobów pszennych. Gluten naturalnie obecny jest w wielu innych zbożach takich jak żyto (a więc mąka żytnia się po prostu nie nadaje do wyrobu powyższego pieczywa) czy jęczmień. Co więcej, glutenem mogą być też zanieczyszczone zboża bezglutenowe takie jak owies i gryka (ta akurat zbożem nie jest, ale obiegowo zaliczana jest do zbóż, stąd ten skrót myślowy). Jeśli zależy nam na tym by chleb był całkowicie bezglutenowy powinniśmy oprzeć go na surowcach z przekreślonym kłosem.

Receptura bezglutenowego chleba

Oczywiście chleb bezglutenowy można wypiekać na wiele różnych sposobów. Poniższy przepis jednak pozwala otrzymać wypiek w przypadku, którego trudno może być się zorientować, że poczynione zostały starania by gluten wykluczyć. W celu otrzymania solidnego bochenka chleba potrzebne będą następujące składniki:

 • mąka gryczana 300 g,
 • maka ziemniaczana 100 g,
 • maka kukurydziana 100 g,
 • drożdże instant 1 opakowanie,
 • 15 - 20 g siemienia lnianego (może być odtłuszczone),
 • 25 - 30 g płatków migdałowych,
 • 10 g ostropestu mielonego,
 • 5 - 7 g soli (dietetyczni puryści niech użyją himalajskiej),
 • 5 - 10 g cukru (oczywiście może być nierafinowany, brązowy - jeśli to uspokoi sumienie...)
 • 500 - 800 ml ciepłej wody.

Oczywiście składniki można zmieniać, dodawać inne niż tu wymienione, ale cały czas trzeba pamiętać o kwestii glutenu - o ile oczywiście chcemy zachować konsekwencję. Przykładowo: dobrym i działającym prozdrowotnie dodatkiem do chleba może być kurkuma posiadająca szereg ciekawych właściwości.1 / 2 Następna strona