Jak powstaje zgaga i jak z nią wygrać

Zgaga, niestrawność, wzdęcia, uczucie ciężkości po posiłku. To bardzo często występujące dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić? Zgaga objawia się paleniem w przełyku, kwaśnym odbijaniem, cofaniem treści żołądkowej do przełyku, a także palącym bólem za mostkiem.

Przeczytaj koniecznie:

Dieta sportowa a wrzody żołądka

Dlaczego tak się dzieje?

Pomiędzy żołądkiem, a przełykiem znajduje się zwieracz, który oddziela te dwa elementy układu pokarmowego od siebie. W momencie, gdy mamy zgagę zwieracz jest niedomknięty, a soki żołądkowe chlapią, trafiając do gardła i powodują nieprzyjemne uczucie pieczenia i mdłości.

Żołądek funkcjonuje prawidłowo i trawi, gdy jego pH jest silnie kwaśne. Śluzówka żołądka cały czas wytwarza kwas solny. Fizjologiczne procesy powstawania kwasu solnego w żołądku nie są w pełni znane. Przyjmuje się, że u zdrowego człowieka żołądek powinien wytwarzać od 1,5 do 2,5 litra soków trawiennych dziennie.

W wyniku sposobu życia, ciągłego pośpiechu, niedokładnego przeżuwania jedzenia oraz spożywania żywności przetworzonej, u wielu ludzi żołądek produkuje zbyt mało kwasu solnego. Prowadzi to do zaburzeń trawienie i wchłaniania.

Co dzieje się z pożywieniem, które nie jest prawidłowo strawione?

Fermentuje i gnije. To psujące się jedzenie powoduje najczęściej refluks, zgagę, wzdęcia, brzydki oddech, gazy, ciężkość w żołądku, naprzemiennie występujące zaparcia i rozwolnienia.

Podsumowując w większości wypadków zgaga spowodowana jest nie wystarczająco kwaśnym środowiskiem w żołądku, a nie jak przyjęło się uważać nadkwasotą.

Co dzieje się, gdy zażywamy tabletki na zgagę?

Neutralizujemy i tak już za mało kwaśny żołądek, Tabletki na zgagę mają działanie zasadotwórcze. W danym momencie przynoszą ulgę, ponieważ pH soków żołądkowych dostających się do przełyku jest wyższe tj. bardziej zasadowe.

Tabletki za zgagę nie rozwiązują więc problemu, a jedynie go maskują. W rzeczywistości, w dłuższej perspektywie czasu, przyczyniają się do pogłębienia dolegliwości.

Im kwaśniej w żołądku tym zwieracz oddzielający żołądek od przełyku bardziej się zaciska. Im mniej kwaśne jest to środowisko, tym bardziej zwieracz się luzuje i soki żołądkowe dostają się do przełyku.

Oznacza to, że aby usprawnić trawienie oraz pozbyć się refluksu i zgagi należy zakwaszać żołądek, a nie go neutralizować.

Skutecznym sposobem zakwaszenia żołądka i usprawnienia trawienia jest stosowanie kwasu L-askorbinowego (wit C) oraz fermentowanego octu jabłkowego.

Zaraz po przebudzeniu wypijamy szklankę letniej wody z witaminą C w proszku. Na początek pół małej łyżeczki. Ważne jest by nie zacząć od zbyt dużej dawki, ponieważ nadmiar kwasu L-askorbinowego podany naraz może spowodować przeczyszczenie.

Na 15 min przed kolejnymi posiłkami wypijamy ¼ szklanki letniej wody z łyżeczką fermentowanego octu jabłkowego. Ważne by nie był to ocet spirytusowy!

Z czasem ilość witaminy C oraz octu jabłkowego można zwiększać, jeśli zachodzi taka potrzeba. To znaczy wtedy, gdy nadal odczuwamy dolegliwości, niestrawność, zgagę, ciężkość na żołądku.

Jeśli powyższe metody nie działają, pozostaje kwas solny z betainą i pepsyną w kapsułkach, Stosowanie Betainy HCL należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza w przypadku osłabionej śluzówki żołądka i przełyku.

Osoby z wrzodami żołądka lub uszkodzoną śluzówką żołądka powinny najpierw wyleczyć wymienione dolegliwości. Dopiero w następnej kolejności mogą zająć się dokwaszeniem żołądka.

Podsumowując, leki zasadowe w większości przypadków maskują problem, w danym momencie przynoszą ulgę. Niestety nie przyczyniają się do usunięcia dolegliwości. Zgaga i niestrawność wynikają w większości przypadków z niedokwaszenia żołądka, a nie jak przyjęło się uważać z nadkwasoty. Sprawne trawienie to podstawa zdrowia. Jesteśmy nie tym, co jemy ale tym co wchłaniamy,