Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Dieta sportowa a wrzody żołądka

Dieta sportowa a wrzody żołądka
Choroba wrzodowa żołądka jest jednym z najczęściej występujących schorzeń przewodu pokarmowego. Dotyka głównie mężczyzn (kobiety trzykrotnie rzadziej doświadczają tej przypadłości), nie omija przy tym osób aktywnych fizycznie i dbających o swoją kondycję i zdrowie. Chociaż zdecydowana większość przypadków zachorowań spowodowana jest patogenną aktywnością bakterii Helicobacter pylori , to sam przebieg choroby jak i jej leczenie uzależnione jest w dużej mierze od diety, warto więc by osoby nią dotknięte zapoznały się z podstawowymi zasadami komponowania jadłospisu.

Zasada pierwsza: częste, a mniejsze posiłki            

Chociaż większość osób aktywnych fizycznie stosuje się do obowiązujących zasad zdrowego żywienia, rozkładając ilość potrzebnych składników odżywczych na pięć a nieraz sześć posiłków w ciągu dnia, to nie zaszkodzi przypomnieć o tym, że ta zasada może mieć istotne znaczenie dla przebiegu choroby. Częstsze, a skromniejsze  posiłki nie obciążają tak żołądka i w wielu wypadkach zmniejszają nasilenie objawów bólowych.

Zasada druga: właściwa obróbka termiczna.

Smażone i grillowane potrawy są smaczne, ale niestety stanowią znaczne obciążenie dla żołądka. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest gotowanie na parze, gotowanie w wodzie lub duszenie czy pieczenie w folii. Jeśli do tej pory dania smażone często pojawiały się w Twoim menu, zastąpienie ich gotowanymi może zredukować nieprzyjemne objawy bólowe nawet do zera.

Zasada trzecia: rezygnacja z niektórych produktów żywnościowych

Z jadłospisu należy wyeliminować wędzone wędliny i wędzone ryby, nasiona roślin strączkowych, kapustę,  niedojrzałe owoce, a także pieczywo razowe oraz wywary mięsne. Ograniczyć należy stosowanie ostrych przypraw takich jak pieprz, papryka chilli,  musztarda, gorczyca, curry. Warto zrezygnować także z octu i produktów marynowanych.

Zasada czwarta: odpowiednie rozdrobnienie pokarmów

Wszelkie części składowe posiłków warto rozdrabniać na wszystkie możliwe sposoby: siekać, kroić, miksować, ugniatać, a przede wszystkim starannie gryźć i przeżuwać. Wbrew pozorom stopień rozdrobnienia pokarmu może mieć dość istotne znaczenie dla nasilenia objawów choroby. Przykładowo zamiast świeżych warzyw i owoców do diety warto włączyć zupy-kremy (przygotowywane bez mięsnych wywarów) czy przeciery. Świeże mięso można zmielić, doprawić łagodnymi przyprawami ziołowymi, uformować w małe kotlety i ugotować na parze.

Zasada piąta: właściwa temperatura pokarmów

 Spożywanie gorących dań może przyczynić się do nasilenia objawów bólowych, powodując przekrwienie błony śluzowej żołądka, warto więc siadać do stołu w momencie, kiedy potrawa będzie już lekko przestudzona. To samo tyczy się napojów, które również nie powinny być zbyt gorące.

Zasada szósta: eliminacja używek

 Jest to z pewnością zła wiadomość dla namiętnych smakoszy kawy, ale niestety napój ten, ze względu na zawartość niektórych związków drażniących, nie jest pożądanym elementem diety osób z chorobą wrzodową żołądka. Jeszcze bardziej niebezpieczny może okazać się alkohol – już z resztą w całkiem niewielkich ilościach.

Kilka słów na zakończenie

Choroba wrzodowa żołądka ma przebieg falowy, a fazy zaostrzeń i remisji często następują naprzemiennie po sobie. Restrykcyjne trzymanie się powyższych zaleceń* konieczne jest głównie w okresie, kiedy choroba staje się bardziej dokuczliwa.  W okresie złagodzenia jej przebiegu można pozwolić sobie na trochę więcej luzu, jednak i w tym czasie warto nadal trzymać się zasad zdrowego żywienia i nie odbiegać zbytnio od przedstawionych powyżej zasad, w innym przypadku pojawić się może szybki nawrót ostrej fazy choroby. 

*zalecenia zamieszczone w powyższym artykule mają charakter ogólny, w przypadku bardzo ostrego przebiegu choroby wrzodowej żołądka konieczne są dalej posunięte restrykcje. Powyższy artykuł nie zastąpi  konsultacji ze specjalistą, a dieta oparta na zamieszczonych w nim zaleceniach nie zastąpi  farmakoterapii.