Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dieta sportowa a wrzody żołądka

Dieta sportowa a wrzody żołądka
Choroba wrzodowa żołądka jest jednym z najczęściej występujących schorzeń przewodu pokarmowego. Dotyka głównie mężczyzn (kobiety trzykrotnie rzadziej doświadczają tej przypadłości), nie omija przy tym osób aktywnych fizycznie i dbających o swoją kondycję i zdrowie. Chociaż zdecydowana większość przypadków zachorowań spowodowana jest patogenną aktywnością bakterii Helicobacter pylori, to sam przebieg choroby, jak i jej leczenie, uzależnione jest w dużej mierze od diety, warto więc, by osoby nią dotknięte zapoznały się z podstawowymi zasadami komponowania jadłospisu.

Częste, a mniejsze posiłki

Chociaż większość osób aktywnych fizycznie stosuje się do obowiązujących zasad zdrowego żywienia, rozkładając ilość potrzebnych składników odżywczych na pięć a nieraz sześć posiłków w ciągu dnia, to nie zaszkodzi przypomnieć o tym, że ta zasada może mieć istotne znaczenie dla przebiegu choroby. Częstsze, a skromniejsze posiłki nie obciążają tak żołądka i w wielu wypadkach zmniejszają nasilenie objawów bólowych.

Właściwa obróbka termiczna

Smażone i grillowane potrawy są smaczne, ale niestety stanowią znaczne obciążenie dla żołądka. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest gotowanie na parze, gotowanie w wodzie lub duszenie czy pieczenie w folii. Jeśli do tej pory dania smażone często pojawiały się w Twoim menu, zastąpienie ich gotowanymi może zredukować nieprzyjemne objawy bólowe nawet do zera.

Rezygnacja z niektórych produktów żywnościowych

Z jadłospisu należy wyeliminować wędzone wędliny i wędzone ryby, nasiona roślin strączkowych, kapustę, niedojrzałe owoce, a także pieczywo razowe oraz wywary mięsne. Ograniczyć należy stosowanie ostrych przypraw takich jak pieprz, papryka chilli, musztarda, gorczyca, curry. Warto zrezygnować także z octu i produktów marynowanych.

Odpowiednie rozdrobnienie pokarmów

Wszelkie części składowe posiłków warto rozdrabniać na wszystkie możliwe sposoby: siekać, kroić, miksować, ugniatać, a przede wszystkim starannie gryźć i przeżuwać. Wbrew pozorom stopień rozdrobnienia pokarmu może mieć dość istotne znaczenie dla nasilenia objawów choroby. Przykładowo zamiast świeżych warzyw i owoców do diety warto włączyć zupy-kremy (przygotowywane bez mięsnych wywarów) czy przeciery. Świeże mięso można zmielić, doprawić łagodnymi przyprawami ziołowymi, uformować w małe kotlety i ugotować na parze.

Właściwa temperatura pokarmów

Spożywanie gorących dań może przyczynić się do nasilenia objawów bólowych, powodując przekrwienie błony śluzowej żołądka, warto więc siadać do stołu w momencie, kiedy potrawa będzie już lekko przestudzona. To samo tyczy się napojów, które również nie powinny być zbyt gorące.

Eliminacja używek

Jest to z pewnością zła wiadomość dla namiętnych smakoszy kawy, ale niestety napój ten, ze względu na zawartość niektórych związków drażniących, nie jest pożądanym elementem diety osób z chorobą wrzodową żołądka. Jeszcze bardziej niebezpieczny może okazać się alkohol – już z resztą w całkiem niewielkich ilościach.

Podsumowanie

Choroba wrzodowa żołądka ma przebieg falowy, a fazy zaostrzeń i remisji często następują naprzemiennie po sobie. Restrykcyjne trzymanie się powyższych zaleceń* konieczne jest głównie w okresie, kiedy choroba staje się bardziej dokuczliwa. W okresie złagodzenia jej przebiegu można pozwolić sobie na trochę więcej luzu, jednak i w tym czasie warto nadal trzymać się zasad zdrowego żywienia i nie odbiegać zbytnio od przedstawionych powyżej zasad, w innym przypadku pojawić się może szybki nawrót ostrej fazy choroby. 

* Zalecenia zamieszczone w powyższym artykule mają charakter ogólny, w przypadku bardzo ostrego przebiegu choroby wrzodowej żołądka konieczne są dalej posunięte restrykcje. Powyższy artykuł nie zastąpi konsultacji ze specjalistą, a dieta oparta na zamieszczonych w nim zaleceniach nie zastąpi farmakoterapii.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.