Preparaty typu “ZMA” czyli takie, których receptura opiera się na połączeniu znaczących dawek magnezu, cynku i witaminy B6 cieszą się niezwykle dużą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie, w tym również sportowców. Suplementy te reklamowane są jako “anaboliczne mieszanki minerałów”, dzięki którym możliwe jest zwiększenie produkcji testosteronu, czynników wzrostowych takich jak IGF-1 oraz, które poprawiają jakość snu. Warto się jednak zastanowić, czy tego typu slogany reklamowe mają jakiekolwiek rzetelne uzasadnienie?
Czym jest ZMA?
Preparaty typu ZMA, zgodnie z treścią marketingowych opracowań to “naukowo opracowana formuła zawierająca mineralne anaboliki”, które:
zwiększają poziom testosteronu o ponad 43%,
wpływają dodatnio na produkcję hormonu wzrostu,
podnoszą poziom IGF-1 (insulinopodobnego czynnika wzrostu),
poprawiają jakość snu.
W praktyce naukowo opracowana mieszanka minerałów to tak naprawdę połączenie dwóch pierwiastków: cynku i magnezu oraz dodatku witaminy B6. Producenci zastrzegają, iż deklarowany efekt będzie optymalny wtedy, kiedy wspomniane składniki przyjmowane są w odpowiednich dawkach, specjalnych proporcjach i unikalnych, bo chelatowanych formach.
Anabolizm
Nie ulega żadnej wątpliwości, iż zarówno cynk jak i magnez są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu oraz, że ich niedobory mogą negatywnie wpływać na ogólnie pojętą formę sportową. Mało tego, wiadomo również, iż zarówno cynk jak i magnez, biorą udział w produkcji hormonów. Przykładowo bez obecności cynku, testosteron nie może zostać wyprodukowany. Mało tego - wiadomo także, iż niedobory cynku powodują spadek poziomu androgenów we krwi. Dodatek witaminy B6 również ma uzasadnienie, gdyż zostało udowodnione, że zwiększa ona efektywność wchłaniania magnezu. Tak więc receptura “ZMA” wydaje się być bardzo na czasie, a sam suplement może uchodzić za niezbędny element dozwolonego i bezpiecznego wspomagania dla sportowców.
Podsumowanie
Suplementacja suplementami typu “ZMA” czyli takimi, które zawierają mieszankę magnezu, cynku i witaminy B6, może pośrednio powodować poprawę siły, masę mięśniową, ani nawet - wzrostu produkcji testosteronu, hormonu wzrostu czy IGF-1. Prawdopodobne jest też pozytywne działanie tych środków w zakresie poprawy jakości snu. “ZMA” ma uzasadnienie zwłaszcza wtedy, gdy istnieje wysokie prawdopodobieństwo występowania niedoborów wspomnianych składników. Planując suplementację “na wyrost”, warto pamiętać, że nadmiar składników mineralnych nie jest korzystny dla zdrowia, a cynk jest pierwiastkiem, z którym stosunkowo łatwo jest przesadzić.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.