Czystek pod lupą

O czystku i otrzymywanych z niego naparach, pisze i mówi się ostatnio wiele, przy czym roślina ta przedstawiana jest raczej w samych superlatywach. Przypisuje się jej szereg walorów, w tym również właściwości lecznicze, zarówno w przypadku błahych jak i poważnych dolegliwości. Problem polega na tym, że tak naprawdę istnieje niewiele badań nad tą rośliną, a mało tego – schody zaczynają się już w momencie, w którym chcemy zweryfikować czym tak naprawdę modny ostatnio czystek jest…

Przeczytaj koniecznie:

Plastry oczyszczające organizm z toksyn

No właśnie – czym jest czystek?

Czystek jest rośliną z rodziny czystkowatych – taką informację znaleźć możemy m.in. w zasobach Wikipedii, podobnie jak wzmiankę mówiącą o tym, że czystków jest naprawdę sporo. No i w tym miejscu zaczynają się schody. W źródłach fachowych panuje brak zgodności w kwestii tego, ile gatunków czystka znamy. Niektórzy autorzy wspominają o 16 gatunkach, inni o 23, a jeszcze inni o 29. Wynika to z faktu, iż czystek chętnie hybrydyzuje. Nas jednak interesuje jeden gatunek tej rośliny, a mianowicie Cistus incanus, czyli – jak podają obiegowe źródła - czystek kreteński, który – zgodnie z rozpowszechnianą wiedzą zwany jest też m.in. Cistus creticus, Cistus villosus, Cistus polymorphus oraz Cistus vulgaris. Czy wszystkie dotyczą tego samego gatunku? Odpowiedź brzmi: nie.

Cistus incanus to tak naprawdę czystek siwy a nie czystek kreteński, który znany jest pod nazwą Cistus creticus. Niestety obie rośliny są ze sobą mylone, niewykluczone, że celowo w celach komercyjnych. Czystek kreteński ma bowiem lepszą literaturę, innymi słowy – jest lepiej przebadany. W przypadku czystka siwego, danych na temat właściwości biologicznych i przede wszystkim – wpływu na ludzki organizm jest jak na lekarstwo. Tak więc, już na wstępie rozważań nad czystkiem można zauważyć, że jest to roślina co najmniej „tajemnicza”. Dla jej niezłomnych entuzjastów być może jest to walor, ale patrząc obiektywnie, powyższy fakt utrudnia weryfikację faktycznych walorów tej rośliny. Tak naprawdę nie możemy mieć bowiem stuprocentowej pewności w kwestii tego, co tak naprawdę znajduje się w produktach takich jak choćby popularne herbatki z czystka…

Chroni, leczy, wzmacnia i tonizuje?

Napary z czystka podobno posiadają niemal cudowne właściwości. Można się spotkać z informacjami, iż zawarte w nich substancje wykazują m.in. następujące działanie:

 • neutralizują wolne rodniki,
 • zmniejszają stan zapalny,
 • wzmacniają odporność,
 • działają antybakteryjnie,
 • poprawiają samopoczucie,
 • zmniejszają nasilenie alergii,
 • usprawniają trawienie.

To oczywiście tylko wybrane walory przypisywane naparom z czystka. Natknąć się można także na opisy bardziej spektakularnego działania, a mianowicie takie, wedle których czystek potrafi:

 • wyleczyć boreliozę,
 • wyleczyć reumatyzm,
 • wyleczyć raka,
 • etc.

Oczywiście każdy twardo stąpający po ziemi człowiek wie, że takie rewelacje nie mogą być prawdziwe, ale gdzieś z tyły głowy po ich przeczytaniu pojawia się cicha nadzieja, że niech choćby 10% z tych informacji miało potwierdzenie w faktach, a już spożywanie naparów z czystka staje się czymś w rodzaju kuracji. W końcu przecież „nie zaszkodzi”, a może pomóc.