Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Kitesurfing - co musicie wiedzieć o tym sporcie?

Kitesurfing - co musicie wiedzieć o tym sporcie?

Kinga Żuralska

Kitesurfing łączy dwa żywioły: wodę i wiatr. Jest to najmłodszy ze sporów wodnych. Rozwija się on bardzo dynamicznie od kilkunastu lat, zdobywając coraz więcej sympatyków. Stopniowo wypiera windsurfing. Co musicie wiedzieć o tym sporcie.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Kitesurfing zyskał popularność w ciągu kilkunastu ostatnich lat. Jego historia sięga jednak o wiele wcześniej. Jak podają niektóre źródła, już kilkaset lat przed naszą erą latawce wykorzystywane były na wodzie jako napęd prymitywnych łódek rybackich. Dopiero jednak począwszy od roku 1826 postęp nabrał większego rozpędu. Z tego roku pochodzi pierwszy udokumentowany przypadek użycia latawca na wodzie zamiast żagla do napędu statku.

Przełomowy moment miał miejsce w roku 1977, kiedy to Holender Gijsbertus Adrianus Panhuizen, jako pierwszy wykorzystał siłę latawca do płynięcia w pozycji stojącej na desce. Do dziś uważany jest za wynalazcę kitesurfingu.

Pod względem konstrukcji latawców przełomowy okazał się rok 1985, w którym to bracia Legaignoux zaprezentowali swój pierwszy dmuchany latawiec Wipika, będący wzorem do naśladowania dla powstających w następnych latach firm kitesurfingowych.

1998 roku rozegrano pierwsze kitesurfingowe mistrzostwa świata na Hawajach. W 1999 roku kitesurfing dotarł również do Polski. Po 2000 roku powstały w naszym kraju pierwsze szkoły kitesurfingu, a w sklepach pojawiły się pierwsze seryjnie produkowane latawce.

Kitesurfing jest odmiana surfingu, od windsurfingu różni się znacząco w sposobie prowadzenia deski, ponadto zamiast klasycznego żagla używana jest tutaj odmiana latawca, który znajduje się w większej odległości od kitesurfera.

Polega na ślizganiu się po wodzie i szybowaniu nad nią.

W chwili obecnej kitesurfing uprawiany amatorsko uważany jest za sport bardziej rekreacyjny aniżeli ekstremalny, w znacznej mierze stanowiący znakomitą letnią alternatywę dla narciarzy i snowboardzistów.

W Polsce najpopularniejszym miejscem nauki oraz doskonalenia kitesurfingu jest Mierzeja Helska oraz Zatoka Pucka. Właśnie w tych miejscach znajduje się większość szkółek kitesurfingu. Miejsca te są idealne, gdyż zapewniają dużą odsłoniętą przestrzeń, płytką wodę, stosunkowo małe fale i spokojną wodę - ponieważ znajdujemy się w zatoce oraz stosunkowo wysokie temperatury latem, a także sporą ilość wietrznych dni, które dla kitesurfingu są kluczowe.

Swoją przygodę z kitesurfingiem warto zacząć od kursu w szkółce. Nieumiejętne posługiwanie się latawcem może stwarzać zagrożenie. Oferty, jakie znajdziemy są zbliżone, gdyż bazują na metodyce międzynarodowej organizacji kitesurfingu.

Szkolenie dzieli się na trzy etapy. Pierwszy z nich obejmuje naukę sterowania latawcem. Drugi obejmuje starty z deską, natomiast poziom trzeci zawiera naukę zwrotów, pływania pod prąd i skoków.W artykule mówimy o: Trening

1 / 2 Następna strona