Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Leki na otyłość - bomba farmakologiczna. Cz.I

Leki na otyłość - bomba farmakologiczna. Cz.I

Maciej Sulikowski

Niestety, ludzie nie szukają przyczyn, zaś wolą leczyć skutki. Ta plaga kosztuje rocznie dziesiątki miliardów złotych, tylko w samej Polsce. Przykładowo: obciążenie budżetu państwa z tytułu leczenia cukrzycy to ok. 2-2,6 miliarda złotych rocznie (niektórzy podają nawet kwotę 3 mld) – zaś leczenie jej powikłań to kolejne 3 miliardy rocznie.[1] Należy doliczyć tutaj koszty leczenia chorób układu krążenia, zespołów metabolicznych oraz raka. Te wszystkie przypadki są związane z otyłością, co wykazano w szeregu badań naukowych. W Polsce aż 16,6% dorosłych ma upośledzoną tolerancję glukozy – czyli pierwszy krok do cukrzycy typu II. Czy ktoś się tym przejmuje? Nikt!

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

 • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
 • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Nadal widać diety oparte w większości o wysoko-przetworzone produkty, pełne cukru stołowego, syropu glukozowo-fruktozowego, glukozy, fruktozy, niezdrowych tłuszczy.  Same środki farmakologiczne nie pomogą, jeśli nie zmienisz swojego trybu życia oraz diety. I musi być to zmiana drastyczna!

W badaniach Jeffrey’a S. MacDaniels’a oraz Thomasa L. Schwartz’a [2], opublikowanych 8 marca 2016 roku porównano najpopularniejsze środki służące do zwalczania otyłości.

Z badaniem można zapoznać się pod adresem: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4831638/

Skuteczność farmakologicznych środków odchudzających w kolejności od najlepszych po najgorsze, przedstawiała się następująco:

 1. fentermina oraz topiramat,
 2. liraglutyd,
 3. naltrexone/bupropion,
 4. lorcaserin
 5. orlistat,

Pod względem tolerancji, skutków ubocznych od najlepszych po najgorsze, przedstawiała się następująco:

 1. naltrexone/bupropion,
 2. lorcaserin
 3. fentermina oraz topiramat,
 4. liraglutyd,
 5. orlistat,

Najczęstsze skutki uboczne:

 • naltrexone/bupropion – nudności,
 • lorcaserin – bóle głowy,
 • fentermina oraz topiramat – parestezje,
 • liraglutyd – nudności,
 • orlistat – oleiste plamienie,

Kombinacja naltrexone-bupropion

Lek został zatwierdzony do obrotu. Bupropion jest inhibitorem wychwytu zwrotnego norepinefryny i dopaminy, zaś naltrexone to antagonista receptora opioidowego. [3] To znaczy, że bupropion powoduje, iż noradrenalina i dopamina dłużej krążą w organizmie. Noradrenalina hamuje ośrodek głodu. [5] Bupropion stosuje się w kuracji depresji, sezonowych zaburzeń afektywnych, a nawet jako lek pomocniczy przy rzucaniu palenia.

Naltrexon – z kolei stosuje się w terapii uzależnień od alkoholu oraz heroiny i innych opioidów. Co najciekawsze - znane są mechanizmy działania tych leków, gdy są podawane osobno – jednakże  nie do końca wiadomo jak współdziałają przy zmniejszaniu masy ciała. Naukowcy spekulują, iż naltrexon tłumi ścieżkę nagrody w mózgu, zaś bupropion hamuje apetyt. Na marginesi e- uzależniający potencjał związany z cukrem i kofeiną dawno dostrzegli producenci, prawie wszystkie produkty z kategorii napojów energetycznych mają całą masę cukru oraz sporo kofeiny w porcji. Na dobrą sprawę, mechanizm uzależniający produktów spożywczych niewiele różni się więc od twardych narkotyków – skoro w odchudzaniu stosuje się preparat wzięty z terapii uzależnień od heroiny czy alkoholu! Po dostarczeniu bogatej w cukier przekąski, pojawia się skok insuliny, w efekcie poziom cukru we krwi gwałtownie spada, co skłania do sięgnięcia po kolejne opakowanie „energetyka”! Podobnie uzależniająco działają słodycze, drobne przekąski, słodka kawa, „naturalne” herbaty, słodzone jogurty pitne i inne napoje. Ba, bezwstydnie przemyca się jako „zdrowe” soki owocowe, które mają całą masę glukozy i fruktozy. No tak, wg reklam mają być zdrowe, gdyż nie są dodatkowo słodzone cukrem stołowym. Co z tego, mają na tyle dużo fruktozy oraz glukozy, iż nawet najmniejsza porcja podobnego produktu jest niewskazana. Przykładowo w badaniu z 2011 roku [4] sok Hortex (pomarańczowy) zawierał 8,78 ± 0,24 g cukrów, w tym 2,86 ± 0,12 g fruktozy, 2,68 ± 0,09 g glukozy oraz 3,23 ± 0,13 g sacharozy (w czasie badania w 2011 roku soki były słodzone cukrem stołowym, obecnie już nie są). Podawnie bupropionu powoduje, iż przyjemność z jedzenia jest zredukowana, co powinno zmniejszyć podaż kalorii. W związku z jego działaniem, leku powinny unikać osoby mające historię drgawek lub anoreksji. Naltrekson nie powinien być stosowany przy terapii bólu opioidami, gdyż wymusza stosowanie znacznie większych dawek.W artykule mówimy o: Zdrowie Odchudzanie

1 / 3 Następna strona