Naturalne sposoby wspomagania leczenia RZS. Cz. I

Reumatoidalne zapalenie stawów (w skrócie RZS) jest przewlekłą chorobą układową o podłożu autoimmunologicznym. Przypadłość ta dotykać może około 1% naszej populacji, a jej konsekwencje bywają niekiedy niezwykle uciążliwe i groźne. W ostatnim czasie jednak coraz więcej mówi się o wspomaganiu leczenia tej choroby poprzez odpowiednie modyfikacje trybu życia obejmujące m.in. zmiany w sposobie odżywiania, przy czym dość obiecujące okazują się wyniki badań, w których potwierdzony został pozytywny wpływ substancji naturalnie występujących w przyrodzie na stan zdrowia osób chorych na RZS.

Przeczytaj koniecznie:

Jedz ryby – ochronisz swoje stawy

Zanim przeczytasz ten artykuł

Omówienie potencjalnych możliwości jakie dają alternatywne metody wspomagania leczenia RZS wymaga wcześniejszego zapoznania się z istotą tej choroby dotyczącą jej podłoża, przebiegu, metod diagnostycznych oraz konwencjonalnych praktyk leczniczych. Przed lekturą niniejszego artykułu warto przeczytać poprzednie opracowanie dotyczące kluczowych aspektów związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów, do którego link znajduje się poniżej:

http://potreningu.pl/articles/4833/reumatoidalne-zapalenie-stawow--wprowadzenie-do-tematu

Wpływ czynników żywieniowych i naturalnych substancji biologicznie czynnych na przebieg choroby

Chociaż o naturalnych metodach wspomagania leczenia chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów mówi i pisze się wiele, to niestety trudno mówić o wiedzy opartej na niezbitych dowodach w tej materii. Wiele z obiegowych opinii rozgłaszanych na rozmaitych portalach i wypisywanych w różnych „pseudonaukowych” książkach, albo nie ma żadnego wsparcia w literaturze fachowej, albo to wsparcie ma bardzo wątłe. Mimo wszystko jednak istnieją wyniki badań, na podstawie których można stwierdzić, że jakościowy i ilościowy dobór pokarmów może mieć wpływ na przebieg RZS. Podobnie też istnieją dane wskazujące, że włączenie do suplementacji wybranych substancji biologicznie czynnych obecnych w przyrodzie także nieść będzie za sobą pewne pozytywne skutki w przypadku osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów.

Dieta a RZS

Wpływ diety na przebieg RZS jest ostatnio tematem intensywnych badań. Niestety znaczna część tego typu prób charakteryzuje się raczej lichą metodologią, ale są i takie, którym pod tym względem nic zarzucić nie można. Najwięcej uwagi w świecie nauki poświęca się możliwościom jakie dają następujące sposoby odżywiania:

dieta śródziemnomorska – dieta wywodząca się z krajów basenu Morza Śródziemnego. W swojej tradycyjnej formie opiera się w dużej mierze na pokarmach pochodzenia roślinnego, a za jej newralgiczne składniki uważa się: oliwę z oliwek i ryby morskie. Dieta ta uwzględnia też pewne ilości drobiu i mlecznych produktów fermentowanych. Pod względem żywieniowym znamienny w powyższej diecie jest niski udział kwasów nasyconych, a wysoki – jednonienasyconych, a także spory – kwasów wielonienasyconych z rodziny omega 3, które mają potencjał antyzapalny. W diecie śródziemnomorskiej sporo jest też przeciwutleniaczy, błonnika i związków działających przeciwzapalnie;

dieta wegetariańska – jest to sposób odżywiania oparty na częściowej eliminacji produktów zwierzęcych, dopuszczający pozostawienie nabiału (laktowegetarianizm) lub jaj (owowegetarianizm), lub obu grup pokarmów (laktoowowegetarianizm). Niektóre odmiany wegetarianizmu zakładają też możliwość uwzględnienia ryb i drobiu (semiwegetarianizm), ale uznawanie tego sposoby odżywiania za iście wegetariański bywa krytykowane. Uznaje się, że diety wegetariańskie często charakteryzują się niższą gęstością energetyczną, a wyższą – odżywczą niż diety konwencjonalne, a także że są bardziej zasobne w naturalne antyoksydanty i związki o działaniu przeciwzapalnym, co nie zawsze jest prawdą. Ewentualne korzyści wynikające z tej diety raczej wynikają z wyższej świadomości żywieniowej wegetarian, aktywnego trybu życia, unikania używek.