Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Silne pośladki = zdrowe plecy!

Silne pośladki = zdrowe plecy!
Wykorzystanie treningu ukierunkowanego na wzmocnienie pośladków przestało mieć znaczenie stricte wizualne. Oznacza to, że treningiem mięśni pośladkowych interesują się obecnie nie tylko kobiety, które chcą podkreślić swoją sylwetkę. Jest on przedmiotem zainteresowania również mężczyzn, jednak w znaczeniu głównie funkcjonalnym.

Dlaczego pośladki stały się tak ważne?

Rosnąca świadomość wśród osób trenujących, odnosząca się do części funkcjonalnej treningu, sprawia, że zaczynamy wykorzystywać techniki automasażu i stosujemy ćwiczenia, które mają za zadanie wzmocnić mięśnie posturalne tułowia. Do mięśni tych należą przede wszystkim mięśnie głębokie core oraz właśnie pośladki. Pośladki posiadają znaczenie funkcjonalne z tego względu, że wykazują funkcję stabilizacyjną dla biodra, a co za tym idzie, również odcinka dolnego grzbietu.

Aby nieco zobrazować sobie ich działanie, pośladki stanowią równoważnie dla pracy zginaczy bioder, jak mięśnie czworogłowe ud.. Silne mięśnie czworogłowe ud przy słabych mięśniach pośladkowych będą stanowiły dysproporcję siłową, która wpływać będzie na pracę biodra, jak i stabilność kręgosłupa. Oczywiście ważny jest tutaj również brzuch i jego funkcja, ale nie o tym mowa w artykule.

Jak możemy wzmocnić pośladki?

Najczęściej wykonywanym ćwiczeniem, jakie ukierunkowane jest na biodro i jego funkcję wyprostu, a więc wykorzystania siły mięśni pośladkowych, są wznosy bioder w wersji np.

muscle bridge czy glutes bridge:

Zaproponowana wersja różni się jednak od tej, jaką spotykamy na co dzień w treningach. Na filmie widzimy, że ćwiczenie jest dodatkowo wykonywane na podwyższeniu, co ma za zadanie zmniejszyć nacisk na pracę kolan. Powiązane jest to przede wszystkim ze zmniejszonym naciskiem mięśni czworogłowych ud. Co więcej, wersja na podwyższeniu pozwala na zwiększenie zakresu ruchomości w biodrze. Większy nacisk samego obciążenia zaczyna spoczywać więc na mięśniach znajdujących się z tyłu ud, co jest szczególnie ważne dla osób mających problemy bólowe w dolnym odcinku kręgosłupa. Przez to, że wydłuża się nieco zakres wznosów samych bioder w górę, jesteśmy także w stanie mocniej zaangażować pośladki bez większego obciążania odcinka lędźwiowego.

Podsumowanie

Coraz częstszy widok trenujących pośladki mężczyzn przestaje wzbudzać zaskoczenie, a przechodzi do treningowej rutyny. Silne pośladki są tym elementem, który wpływać będzie na jakość stabilizacji naszych pleców. Posiadają one duże znaczenie funkcjonalne. Wykorzystanie odpowiednio ukierunkowanego ruchu jest tym elementem, który pozwalać będzie na wzmocnienie pośladków bez nadmiernie obciążonego grzbietu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.