Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak przygotować się do górskiej wycieczki

Nie trzeba jechać w Alpy czy Himalaje by przekonać się, że warunki meteorologiczne w górach potrafią po partu zaskoczyć. Komu wydaje się, iż wystarczy ubrać dresy i adidasy i zabrać butelkę coli, by zdobywać górskie szczyty ten może się zdziwić i zawrócić w połowie drogi. Wypady w góry powinny być zaplanowane i dobrze przemyślane.

W niniejszym artykule postaram się wskazać osobom niedoświadczonym, kilka istotnych aspektów dotyczących przygotowania do choćby krótkiej wyprawy w góry.

Przede wszystkim zdać sobie należy sprawę, że pogoda w górach jest dość kapryśna, stąd też należy wziąć poprawkę na telewizyjne prognozy. Nawet jeśli u podnóża góry, którą mamy zamiar zdobyć panuję piękna słoneczna pogoda, nie oznacza to wcale, że w połowie drogi nie zaskoczy nas wiatr, deszcz i spadek temperatury o kilka stopni. Dlatego warto w plecaku mieć na wszelki wypadek wierzchnie okrycie, które uchroni nas nie tylko przed chłodem i wiatrem, ale także przed deszczem. Zamiast bawełnianych bluz i koszulek lepiej sprawdzą się ubrania  tkanin „termo-aktywnych”.

Kolejną kwestią są buty. Trampki, znoszone tenisówki, buty do biegania czy gry w kosza – to nie najlepszy pomysł. Nawet jeśli planujemy jednorazowy wypad w góry warto zaopatrzyć się w buty trekkingowe, najlepiej – sięgające za kostkę. Takie obuwie przede wszystkim charakteryzuje się lepszą przyczepnością do podłoża, chroni przed wilgocią i zapewnia właściwą cyrkulację powietrza oraz pomaga zapobiegać zwichnięciom stawu skokowego. Skręcona kostka na górskim szlaku to spory problem. Zakup takich butów warto dokonać w specjalistycznym sklepie i skonsultować wybór ze sprzedawcą.

Oczywiście niezwykle istotnym elementem ekwipunku jest także suchy prowiant i woda. Orzechy, czekolada, suszone owoce: ważą niewiele, a stanowią skondensowane źródło energii. Jeśli w góry wybieramy się zimą zamiast wody lepiej sprawdzi się gorąca herbata w termosie. Przydać mogą się także żele energetyczne i sportowe batony. Udając się w góry nie można zapomnieć także o takich gadżetach jak mapa, latarka, naładowany telefon komórkowy z numerem do GOPR-u czy zapałki lub zapalniczka. Dla wielu osób pewnie emanacją przesadnej ostrożności wydaje się zabranie ze sobą bandaży elastycznych czy folii NRC (koc ratunkowy), pamiętać jednak należy, że nikt z udających się w góry nie planuje zabłądzić czy skręcić kostkę, a powyższe gadżety w takiej sytuacji okazują się bezcenne.

Reasumując można powiedzieć, że wycieczka w góry powinna być poprzedzona starannym przygotowaniem potrzebnego ekwipunku. Buty, specjalna kurtka, mapa i telefon komórkowy to absolutna podstawa, podobnie jak jedzenie i woda. Osoby niedoświadczone powinny wybierać lekkie, często uczęszczane szlaki. Wyprawa w góry może okazać się niezapomnianą przygodą, o ile w należyty sposób się do niej przygotujemy.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.