Czy szybka muzyka może poprawić Twoje treningi?

Muzyka - dla wielu osób ogromny czynnik motywacyjny. Trening z ulubionymi hitami poprawia nastrój, dodaje sił, a często sam mocniejszy bit sprawia, że czujemy większą moc - możemy zrobić znacznie cięższy trening, nie odczuwając przy tym większego zmęczenia.

A czy samo tempo muzyczne może wpłynąć na nasz trening? Okazuje się, że muzyka w tempie 190 uderzeń na minutę (bpm) może sprawić, że nasz trening będzie znacznie mocniejszy. Wynika to z badań opublikowanych przez chorwackich i włoskich naukowców Frontiers in Psychology. Efekt zwiększający wydajność przejawia się szczególnie przy treningach wytrzymałościowych, ale nie tylko.

Badanie

Naukowcy zebrali grupę 19 entuzjastów fitnessu w wieku od 24 do 31 lat. Część z nich chodziła po bieżni szybkim tempem przez 10 minut, a część wykonywała ćwiczenie wyciskania nóg na suwnicy. W przypadku ćwiczenia na suwnicy, wcześniej oszacowano, jakie jest obciążenie maksymalne, z jakim każda z osób może wykonać jedno powtórzenie. Było to potrzebne, by móc przeprowadzić badanie.

Oba ćwiczenia wykonywane były: bez muzyki, innym razem podczas muzyki o umiarkowanym tempie ok. 90-110 uderzeń na minutę, 130-150 uderzeń lub 170-190 uderzeń.

Wyniki

Muzyka odniosła pozytywny skutek szczególnie podczas sesji na bieżni. Właściwie to nic w tym dziwnego, bo kiedy słyszymy muzykę nasze ciało samo wpada w rytm i próbuje za nią nadążyć. Naukowcy zauważyli, że im szybsza muzyka, tym szybsze tempo chodu, a więc i wyższe tętno.

Na ćwiczenia wzmacniające muzyka także wpłynęła pozytywnie. Osoby słuchające szybszej muzyki były w stanie wycisnąć większe obciążenie, niż w innych warunkach.

Można wyciągnąć wnioski, że słuchanie muzyki może w pozytywny sposób wpłynąć na nasz trening, na naszą wydajność i motywację do ćwiczeń. Słuchając muzyki, odczuwamy mniejsze zmęczenie podczas większego wysiłku, a do tego poprawia się nam nastrój.

Naukowcy uważają, że jest to ciekawy temat do dalszych badań, np. jaki wpływ może mieć dany gatunek muzyki, tekst i inne parametry. Chcą także sprawdzić, na co jeszcze może wpłynąć muzyka - na jaki rodzaj treningu, ćwiczenia i parametry sportowe. Tak czy inaczej, można zauważyć, że z muzyką ćwiczy nam się lepiej - biegaczy zwykle widujemy w słuchawkach, a i wystarczy spojrzeć na sale fitness, które pękają w szwach, a jedną z ich głównych cech jest właśnie trening przy muzyce!