Jedzenie odchudza! Oto lista najbardziej termogenicznych produktów

Jedzenie odchudza! To nie jest pusty slogan ani reklamowe hasło kolejnego cudownego koktajlu. Faktycznie sam fakt spożywania pokarmu przyspiesza przemianę materii i powoduje, że wydatkujemy więcej kalorii. Oczywiście, gdy coś jemy bilans jest zawsze dodatni, ponieważ więcej energii dostarczamy niż spalamy, ale fakt że jedzenie wpływa na metabolizm jest z pewnością godny uwagi. Dlaczego?

Przede wszystkim różne pokarmy w odmienny sposób oddziałują na nasz metabolizm. Istnieje zjawisko zwane w skrócie SDDP – czyli „swoiście dynamiczne działanie pokarmu”. Termin ten określa nam różnice w procesie wydatkowania energii po spożyciu określonego rodzaju pożywienia. I tak najsilniej termogennie działają produkty białkowe, przede wszystkim jaja, mięso a także orzechy.

Nie tylko jednak białko, ale również i tłuszcz może przyspieszać metabolizm, zwłaszcza jeśli jest to… tłuszcz kokosowy! Odpowiedzialne za ten stan rzeczy są średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe o wyjątkowo silnym termogennym potencjale, co potwierdzają liczne eksperymentu naukowe, m.in. ciekawe doświadczenie przeprowadzone przez dr Kasai, gdzie okazało się że już 10g MCT jest w stanie wyraźnie wpłynąć na proces termogenezy, zwiększając tym samym wydatkowanie energii.

Nie tylko jednak to co jemy, ale i jak przyprawiamy ma wpływ na metabolizm. Niedocenionym źródłem substancji o potencjale termogennym są przyprawy, zwłaszcza takie jak pieprz czarny zawierający piperynę i pieprz kajeński będący źródłem kapsaicyny. Obie substancje mają dobrze udokumentowany wpływ na wydatkowanie energii i z pewnością godne są tego by umieścić je na stałe w menu diety odchudzającej. Podobne działanie wykazuje także imbir.

Niespodzianki chyba nie będzie jak na koniec dodam, że znakomitym uzupełnieniem powyższego zestawienia będą: zielona herbata i kawa. Z resztą herbaty: czarna, biała i czerwona, a także gorzkie kakao również wpływają na proces wydatkowania energii. Metyloksantyny, których są źródłem (kofeina, teobromina) oraz związki fenolowe, działają termogennie i wpływają na aktywność enzymów odpowiedzialnych za spalanie i gromadzenie tłuszczu. Dodatkowo korzystnie oddziałują na wrażliwość tkanek obwodowych na działanie ważnego hormonu uczestniczącego w gospodarce energetycznej – insuliny, co korzystnie wpływa na przebieg procesów metabolicznych.

Jaki z tego wniosek?

Chcesz przyspieszyć metabolizm? W Twojej diecie nie może zabraknąć białka, przypraw i zielonej herbaty!

Źródła: Macronutrient profile affects diet-induced thermogenesis and energy intake. Hermsdorff HH, Volp AC, Bressan J. Arch LatinoamNutr. 2007 Mar;57(1):33-42. Comparison of diet-induced thermogenesis of foods containing medium- versus long-chain triacylglycerols. Kasai M, Nosaka N, Maki H, Suzuki Y, Takeuchi H, Aoyama T, Ohra A, Harada Y, Okazaki M, Kondo K. J NutrSciVitaminol (Tokyo). 2002 Dec;48(6):536-40. Metabolic effects of spices, teas, and caffeine. Westerterp-Plantenga M, Diepvens K, Joosen AM, Bérubé-Parent S, Tremblay A. PhysiolBehav. 2006 Aug 30;89(1):85-91. Epub 2006 Mar 30.