Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wstrzymywanie gazów. Czy wstrzymywanie bąków szkodzi?

Wstrzymywanie gazów. Czy wstrzymywanie bąków szkodzi?
Nadmierne wzdęcia czy gazy to całkiem powszechna dolegliwość, która spotkała z pewnością każdego, ale nie każdy lubi o niej mówić czy się do niej przyznawać. Z racji tego, że jest to dość krępujące, ludzie często się powstrzymują przed gazami, szczególnie kiedy są w miejscach publicznych.

Pytanie brzmi – co się dzieje, gdy powstrzymujemy gazy?

W The Conversation pojawił się na ten temat krótki artykuł, w którym odpowiedzi udzieliła Clare Collins, specjalista do spraw żywienia i dietetyki na uniwersytecie w Newcastle w Australii. Wybrane kwestie  przedstawiamy niżej.

Co takiego dzieje się w naszym ciele, że zbierają się tam gazy, które co jakiś czas potrzebują ujścia?

W naszym organizmie zachodzą dwa procesy, które prowadzą do powstania gazów. Kiedy pokarm przesuwa się do jelita, proces trawienia z udziałem bakterii może uwalniać wodór, dwutlenek węgla i metan, które muszą wydostać się z organizmu. Gaz występuje również z powodu nadmiaru powietrza, które połykamy podczas żucia gumy, picia napojów gazowanych, palenia, oddychania przez usta itp.

Rozmówczyni podaje listę produktów spożywczych i napojów, które mogą powodować gazy. Przykłady obejmują produkty mleczne, szparagi, fasolę, produkty pełnoziarniste oraz niektóre leki.

A co się dzieje, kiedy próbujemy tłumić te gazy?

Choć byłoby to wygodne, gaz nie znika w magiczny sposób, gdy go wstrzymujesz. Próba jego zatrzymania prowadzi do wzrostu ciśnienia i poważnego dyskomfortu – napisała Collins w swoim artykule. Nagromadzenie gazów jelitowych może wywołać wzdęcie brzucha i część gazu zostanie ponownie wchłonięta do krwiobiegu i znajdzie ujście w procesie naszego oddychania.

Inna kwestia jest taka, że trzymanie gazów zbyt długo może doprowadzić do ich nagromadzenia się w jelitach, a w konsekwencji może się zdarzyć, że mówiąc wprost - puścimy niekontrolowanego bąka. Życie…

Jaka ilość gazów jest uznawana za normalną?

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą doświadczyć gazów nawet do 20 razy dziennie. Często bez charakterystycznego dźwięku czy zapachu. Uważa się, że to normalna ilość.

Jeśli epizody wzdęć i gazów wydają się na tyle częste, że wpływają na jakość Twoje życia, na samopoczucie, wówczas lepiej udać się do lekarza i znaleźć przyczynę oraz sposób na wyeliminowanie problemu. Czasami mogą one wskazywać na zaburzenia trawienne, takie jak zapalenie jelit, celiakia, nietolerancja laktozy, choroba refluksowa przełyku i inne.

Czy przetrzymywanie gazów jest dla nas niebezpieczne?

Nie ma dowodów na to, że przetrzymywanie gazów jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jest co najwyżej niewłaściwe. W takiej sytuacji mogą się pojawić skurcze żołądka, bóle brzucha i ogólny dyskomfort. Tak więc jeśli czujesz, że musisz - a masz możliwość - to po prostu to zrób, najlepiej w ustronnym miejscu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.