Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Sterydowo-witaminowa mieszanka i jej konsekwencje

Sterydowo-witaminowa mieszanka i jej konsekwencje

PoTreningu

Nadużywanie sterydów anaboliczno-androgennych dotyczy zarówno sportowców wyczynowych, jak i osób amatorsko zajmujących się sportem. O tym, że stosowanie „koksu” może potencjalnie wiązać się z rozmaitymi konsekwencjami zdrowotnymi wiadomo powszechnie, ale zdecydowana większość stosujących uznaje, że w ich wypadku uda się ten problem ominąć, przecież niemal „wszyscy biorą i żyją”, a jakoś nikt specjalnie się nie skarży…

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

W istocie rzeczy jednak problem związany z konsekwencjami stosowania sterydów jest realny i namacalny. Świadczą o tym zapiski w literaturze medycznej, jak i też przypadki wylewów, zawałów czy bezpłodności u osób lubujących się w życiu na „koksie”. Choć powszechnym jest przekonanie, że aby ustrzec się przed niepożądanymi skutkami zdrowotnymi wystarczy zastosować specjalny „odblok”, „osłony” i suplementować się omega 3 i witaminami – to jest to niestety przekonanie wyjątkowo złudne. W niniejszym artykule pokrótce opiszę przypadek dwóch facetów, którzy postanowili w trakcie cyklu sterydowego zafundować sobie dodatkowo odżywczą mieszankę witaminową w postaci preparatu weterynaryjnego zawierającego witaminy A, E, D i K.

Oba przypadki miały miejsce w 2009 roku. Na wydział nefrologii szpitala Geral de Fortaleza trafiło dwóch wysportowanych mężczyzn, jeden w wieku 21 drugi w wieku 30 lat. Skarżyli się na silne bóle brzucha, nudności i wymioty. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że stężenia mocznika w surowicy wynosi u nich wnosi odpowiednio 79 i 52 mg/dl (norma - 15-39 mg/dl), a stężenie kreatyniny 3,9 i 1,9 mg / dl (norma - 0,7-1,4 mg/dl). Diagnoza: ostre uszkodzenie nerek. Dodatkowo sprawę komplikowała silna hiperkalcemia spowodowana wysoką podażą witaminy D. Biopsja nerek wykazała  śródmiąższowe zapalenie nerek i ostrą martwicę kanalików nerkowych.

Korelacja pomiędzy stosowaniem sterydów anaboliczno-androgennych i skrajnie wysokich dawek witamin, a opisanymi tutaj skutkami zdrowotnym ma potwierdzenie w diagnozie lekarskiej i dość obszernej dokumentacji medycznej. Warto wspomnieć, że mężczyźni, których krótką historię powyżej przedstawiłem nie stanowią w tej kwestii wyjątku. Przeglądając dostępną literaturę można natknąć się na zdecydowanie więcej podobnych przypadków.  Oczywiście tzw. „bicie soku” nie zawsze ma taki finał, a nawet można powiedzieć, że często niepożądane objawy mają charakter przejściowy i nie wymagają interwencji lekarskiej. Warto mieć jednak na uwadze, że stosowanie sterydów może mieć tragiczne konsekwencje.


Źródła: IntUrolNephrol. 2009;41(3):717-23. Epub 2009 Apr 23.Acute kidney injury due to anabolic steroid and vitamin supplement abuse: report of two cases and a literature review.Daher EF, Silva Júnior GB, Queiroz AL, Ramos LM, Santos SQ, Barreto DM, Guimarães AA, Barbosa CA, Franco LM, Patrocínio RM.


W artykule mówimy o: Zdrowie