Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak nie rozchorować się na wakacjach?

Niestety wymarzony urlop może zostać zniweczony przez infekcję – zamiast cieszyć się wypoczynkiem będziemy spędzać czas, w skrajnych przypadkach, nawet w szpitalu. Co zrobić aby zminimalizować ryzyko zachorowania?

Profilaktyka – witamina C na pewno nie zaszkodzi. Zalecane dawki mogą wynosić nawet ponad 0,5 g dziennie. Podobne właściwości ochronne może mieć glutamina (osławiony aminokwas, który niezbyt sprawdza się w ochronie tkanki mięśniowej i jej budowaniu, za to nieźle w układzie pokarmowym i ochronie odporności).

Unikaj posiłków i przekąsek wytwarzanych w niehigienicznych warunkach (np. przydrożne „budki”), lokali o wątpliwej jakości. Zdrowie jest bezcenne, a kilkudniowa choroba związana z zatruciem może zepsuć najlepszą wycieczkę.

Chroń się przed słońcem, odwodnieniem, wysoką temperaturą i wilgotnością. Nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, lekkie, przewiewne ubrania, najlepiej termoaktywne (przepuszczające, nie zatrzymujące potu). Warto zaopatrzyć się w preparaty ochronne dla skóry i regularnie je nanosić w czasie ekspozycji na słońce. Pamiętaj, że zarówno w górach jak i nad morzem słońce intensywnie atakuje Twoją skórę – łatwo o poparzenia, wyczerpanie cieplne i udary.

 

„Typowe objawy wyczerpania cieplnego:

 

  • ubytek masy ciała rzędu 5-10%
  • zmniejszenie intensywności wydzielania potu,
  • gorąca, zaczerwieniona i lepka skóra,
  •  uczucie suchości w jamie ustnej,
  • bóle i zawroty głowy,
  • przyspieszenie akcji serca (100-160 uderzeń/min w spoczynku),
  • obniżone ciśnienie tętnicze krwi,
  • przyspieszenie oddechów,
  • uczucie wyczerpania,
  • bolesne kurcze mięśni (kurcze cieplne),
  •  nudności, wymioty,
  • zaburzenia orientacji i koordynacji ruchowej,”

 

Lepiej powoli przyzwyczajaj skórę do słońca, nadmierna ekspozycja na kilka dni pozbawi Cię możliwości wypoczynku (leczenie poparzeń słonecznych).

W górach chroń swoje stopy – zabierz przynajmniej 2 pary butów, sięgających za kostkę (ochrona stawu skokowego), z grubą podeszwą, grube skarpety wełniane lub syntetyczne (np. narciarskie lub do wspinaczki). Otarcie stopy może na kilka tygodni wyeliminować Cię z marszu. Zabezpiecz napoje izotoniczne i wodę mineralną, drobne przekąski na każdą godzinę chodzenia oraz solidniejszy prowiant, w plecaku. Zalecane są napoje izotoniczne, choć zwykła woda z domieszką soli (40-100 mg / 100 ml napoju) i małą ilością węglowodanów (4-6 g węglowodanów na 100 ml) - także się sprawdzi.

Przed wyjazdem do krajów tropikalnych nawet kilka miesięcy wcześniej (!) dowiedz się jakie szczepienia są wymagane i zalecane (np. w wielu krajach afrykańskich obowiązkowe jest szczepienie na żółtą febrę). Dowiedz się, jak się chronić przed zakażeniem (np. picie

tylko wody z oryginalnie zamkniętych opakowań ). Uwaga: woda i napoje produkowane na miejscu, w danym kraju rzadko są bezpieczne, podobnie zdarza się fałszowanie zagranicznych produktów (np. ponowne nalewanie miejscowej wody do oryginalnych butelek). Nawet do mycia zębów w wielu krajach należy używać wody co najmniej przegotowanej. Kostki lodu – często są wytwarzane z nieprzegotowanej wody.

prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski:  „Stosownie do polskich przepisów szczepienie przeciwko żółtej gorączce jest obowiązkowe dla osób wyjeżdżających do niektórych krajów Afryki i Ameryki (informacja w stacjach sanitarno-epidemiologicznych). Dowód zaszczepienia jest także wymagany przy wjeździe do wielu krajów afrykańskich (informacje w ambasadach), jak również w wielu krajach azjatyckich (np. Indie) w przypadku osób przybywających z obszarów rozprzestrzenienia tej choroby w Afryce. Władze sanitarne wielu krajów mogą również wymagać ważnego świadectwa szczepienia od podróżnych przybywających ze strefy ryzyka zakażenia lub nawet od przejeżdżających przez te strefy tranzytem.”

Dowodem zaszczepienia jest książeczka, w której mamy wpisane szczepienia – tzw. międzynarodowe świadectwo szczepień. Przykładowo mogą znaleźć się tam wpisy (po angielsku lub francusku) obejmujące nazwę preparatu, numer serii oraz pieczątka lekarza dotyczące:

Szczepienia przeciwko żółtej febrze

Szczepienia przeciwko żółtaczce / WZW /

Inne rzadziej wymagane szczepienia /dur brzuszny, cholera, tężec, wścieklizna

Międzynarodowe świadectwo szczepień za drobną opłatą zostanie nam wydane w uprawnionych punktach szczepień. Każda szczepionka ma inną datę ważności i częstotliwość jej podawania – dlatego już na kilka miesięcy wcześniej zainteresujmy się wymaganymi szczepieniami.

Malaria – ubrania z długim rękawem, moskitiery, preparaty odstraszające, leki profilaktyczne. Najlepiej skontaktuj się (na długo przed planowanym wyjazdem) z lekarzem chorób zakaźnych lub medycyny tropikalnej. Podobnie po powrocie upewnij się, że nie przywiozłeś ze sobą niechcianego „towarzystwa” np. pasożyta. Poinformuj lekarza, w jakim kraju byłeś.

Osobną kwestią są alergicy – osoby wrażliwe na pyłki roślin powinny wybrać okolice nadmorskie lub wyższe partie gór. Uczuleni na specyficzne składniki pokarmowe – powinni zapewnić sobie możliwość własnoręcznego przyrządzenia posiłków – by uniknąć spożywania nieznanej żywności. W każdym przypadku w podróż należy zabrać ze sobą komplet leków (najlepiej z zaświadczeniem od lekarza).

Przewóz leków na wakacje. Jeśli musisz mieć przy sobie leki w trakcie lotu, zorientuj się jak dany przewoźnik traktuje lekarstwa. Dotyczy to zarówno bagażu podręcznego jak i głównego. Np. ryanair wymaga recept i zaświadczeń od lekarza: „Aby w bagażu podręcznym mogły być przewożone leki, należy zabrać ze sobą także odpowiednie recepty i zaświadczenia lekarskie, które należy okazać przy odprawie.” W bagażu rejestrowanym wspomnianego przewoźnika wolno przewozić leki, warto przygotować się na ewentualnie pytania w trakcie odprawiania się na lotnisku. Bagaż Odprawiony nie powinien zawierać [...], leków, okularów korekcyjnych, okularów słonecznych, soczewek, zegarków, telefonów komórkowych, osobistych urządzeń elektronicznych. Leki wydawane na receptę mogą być potraktowane jako próba ich nielegalnego przewozu.

Źródła: Referencje: 1. „Profilaktyka zaburzeń cieplnych i odwodnienia u sportowców” Medicina Sportiva Practica, Tom 5, Nr 1: 19-27, 2004 Zbigniew Szyguła. Zakład Medycyny WF i Sportu, Akademia Wychowania Fizycznego, Kraków 2. http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl/ 3. http://www.ryanair.com/pl/warunki-dotyczace-podrozy#article8-prohibitedarticles 4. „Co nam grozi na urlopie poza krajem” prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.