Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kakao na pompę mięśniową?

Kakao na pompę mięśniową?
Efekt tzw. „pompy mięśniowej”, czyli stan w którym trenowane partie mięśniowe zwiększają wyraźnie swoją objętość to dla wielu osób wyznacznik udanego treningu. Preparaty zawierające substancje nasilające efekt pompy (tzw. no-booster’y) cieszą się wyjątkowo dużą popularnością wśród entuzjastów treningu z ciężarami. Okazuje się jednak, że nie tylko suplementy diety, ale i konwencjonalna żywność może być całkiem dobrym źródłem związków mogących to zjawisko nasilać.

Czym jest pompa mięśniowa?

Efekt pompy mięśniowej, czyli stan, w którym trenowane partie mięśniowej zwiększają wyraźnie swoją objętość, związany jest z aktywnością specyficznego związku zwanego tlenkiem azotu (NO) - ważnego wasodylatora, czyli związku który posiada zdolność do rozszerzania światła naczyń krwionośnych i poprawia tym samym przepływ krwi). Zauważono, że niektóre składniki żywności wpływają na jego sekrecje, przykładem może być choćby aminokwas – arginina, która charakteryzuje się wręcz spektakularnym działanie. Podobny efekt wywołuje także spożywanie warzyw korzeniowych zawierających azotany.

Kakao i flawonole

Flawonole (zaliczane do flawonoidów) zawarte w ziarnach kakaowca w sposób zauważalny wpływać mogą na sekrecję tlenku azotu (NO). Efekt ten potwierdzony został w eksperymentach naukowych. Co prawda autorzy odnosili tę zależność do profilaktyki chorób układu krążenia takich jak nadciśnienie, ale również i sportsmeni mogą czerpać z niej pewne korzyści. Wygląda więc na to że kubek kakao przed treningiem wydaje się rozwiązaniem całkiem sensownym, zwłaszcza jeśli uwzględnimy termogenne właściwości tego napoju, co potwierdzają inne badania, w których kakao powodowało nasilenie spalania tłuszczu.

Podsumowanie

Flawonole zawarte w kakao zwiększają sekrecję tlenku azotu. Co prawda samo kakao zapewne nie wywoła efektu „spompowania mięśni” podobnego do tego jako wywołuje spożycie solidnej porcji specjalnie zaprojektowanego preparatu zawierającego argininę, GPLC czy cytrulinę, ale może działanie owego specyfiku wzmocnić. Jeśli więc poszukujesz nowych, alternatywnych rozwiązań, jesteś gotów na eksperymenty, a przede wszystkim poszukujesz sposobów na nasilenie efektu pompy mięśniowej, solidna porcja kakao może okazać się całkiem ciekawym rozwiązaniem.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.