Naukowcy stale poszukują sposobów, aby wzmacniać radość z jedzenia – a przede wszystkim ze spożywania pełnowartościowych i zdrowych posiłków, które często przez osoby niezorientowane w temacie postrzegane są jako niesmaczne. Okazuje się, że w tym celu warto wyostrzyć zmysły i zrewidować swoje postrzeganie produktów żywnościowych. Temat jest niezwykle ciekawy, a w kontekście dostępnej literatury okazuje się także dość rozwojowy.
Wzrok i węch
Pierwsze wrażenie bywa najważniejsze – dotyczy to również spożywanych pokarmów. Za pomocą zmysłów zapachu i wzroku jesteśmy w stanie błyskawicznie podjąć decyzję o tym czy dany posiłek jest dla nas atrakcyjny. Dlatego jeżeli przygotowujesz potrawy dla siebie i rodziny, chcesz aby wzbudzały zainteresowanie i entuzjazm, to pomyśl nad kolorystyczną kompozycją (kolorowe warzywa mogą zdziałać cuda), odpowiednio estetycznej zastawie i w miarę schludnym wyglądzie pomieszczenia, w którym posiłek będzie spożywany.
Szarobrunatne potrawy, podane byle jak w kuchni pełnej „brudnych garów”, przesyconej zapachem spalenizny z całą pewnością nie zwiększą satysfakcji i przyjemności z aktu spożywania pokarmu. Inna ważna sprawa, to to, że zapach może być mylony ze smakiem. Dobrym przykładem jest wanilia – dania z dodatkiem tej niezwykle aromatycznej przyprawy wydają się słodsze niż są w rzeczywistości. Warto o tym pomyśleć przygotowując zdrowe desery.
Dotyk
Tekstura produktów żywnościowych jest czymś łatwym do wyizolowania, posiadającym również ważny wpływ na postrzeganie atrakcyjności danego pożywienia. Preferowane są na przykład konsystencje kremowe i gładkie (np. w przypadku sosów, zup czy deserów), delikatne, miękkie, jędrne, soczyste, chrupkie etc.
Wybitnie źle kojarzą się natomiast tekstury zbyt twarde, kruszące się, wodniste, śluzowate, grudkowate. Zdecydowanie warto doskonalić swoje umiejętności kulinarne i wybierać najbardziej optymalne techniki obróbki kulinarnej, tak aby nie zniszczyć ani walorów odżywczych i ani walorów smakowych przygotowywanych potraw.
Słuch
Być może wyda się niektórym osobom zaskakujące, iż atrakcyjność posiłku można również oceniać za pomocą uszu, ale jest to niezaprzeczalny fakt. W 2008 roku przeprowadzono badania, które potwierdziły, iż wybrane produkty żywnościowe, jeżeli nie powodują charakterystycznego odgłosu chrupania pozostają uznane za mniej smaczne. Dotyczy to nie tylko chipsów (same przychodzą do głowy), ale np. także wybranych warzyw.
Mniej chrupiące warianty danych produktów często postrzegane są za mniej apetyczne, dlatego, że wydają się być nieświeże lub zwietrzałe. Warto zadbać o tę właściwość produktów żywnościowych przygotowując dania takie jak sałatki.
Smak
Zmysł smaku pełni kluczowe znaczenie w ocenie atrakcyjności jedzenia. Warto zatem dbać o swoje kubki smakowe i nie fundować im potraw zbyt przesolonych i przesłodzonych. Raz że pierwszy kontakt z takimi daniami może być nieprzyjemny, a dwa – po pewnym czasie zmysł zaadaptuje się do zbytniego natężenia bodźców smakowych i w efekcie nieprzesolone i nieprzesłodzone dania szybko zaczną wydawać się niesmaczne.
Na jakość wrażeń zmysłowych posiada negatywny wpływ palenie papierosów czy (niekiedy) spożywanie alkoholu – może się zdarzyć, że po prostu nie będziemy w stanie docenić walorów danego dania. Inna sprawa, iż kubki smakowe można trenować, a nielubiane potrawy można polubić. W tym celu należy przyzwyczajać stopniowo swoje zmysły.
Podsumowanie
Jedzenie może być źródłem nieopisanej przyjemności – warto o tym pamiętać przygotowując kolejny posiłek. Nawet niewielkie modyfikacje receptury czy okoliczności jedzenia np. kolacji mogą mieć kluczowy wpływ na jej atrakcyjność. Jeżeli Twoje jedzenie jest niesmaczne – zastanów się, który z twoich zmysłów jest najmniej zadowolony i dokonaj stosownych modyfikacji.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.