Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Bezpieczna dawka kofeiny

Bezpieczna dawka kofeiny
Kofeina jest prawdopodobnie najczęściej przyjmowaną, aktywną farmakologicznie substancją na świecie. Występuje w napojach (kawa, herbata, napoje bezalkoholowe), w produktach zawierających kakao lub czekoladę oraz w lekach.

Ze względu na szerokie spożycie przez większość grup ludności, naukowcy próbowali udzielić odpowiedzi na ile jej dostarczanie jest bezpieczne dla zdrowia. Alkaloid ten jest spotykany w kawie, herbacie, kakao, napojach energetycznych i słodzonych (np. cola) oraz suplementach diety („spalaczach tłuszczu”, środkach przedtreningowych). Jakby tego było mało, kofeina jest dodawana nawet do leków przeciwbólowych (np. kopiryna) Kiedyś (w latach 80. XX wieku) nadużywanie kofeiny przez sportowców było nielegalne. Sytuacja zmieniła się w 2004 r. – kofeina przestała być umieszczana na liście zakazanych substancji. Wg regulacji agencji dopingowej  z 2019 r. całkiem legalne jest stosowanie kofeiny i nie jest  traktowana jako substancja zabroniona.

Naukowcy dokonali systematycznego przeglądu prac dotyczących kofeiny i stwierdzili, że dobrze tolerowana jest dawka 400 mg dziennie dla zdrowych osób dorosłych. Ogólnie większość ludzi toleruje 3-5 mg kofeiny na kilogram masy ciała, czyli 300-500 mg dla 100 kg mężczyzny.

Picie napojów z kofeiną może być szkodliwe dla zdrowia, jednak wcale nie chodzi tu o podaż samej kofeiny. Do wielu rodzajów kawy dodawane są zastraszające ilości cukru (nawet kilkadziesiąt gramów na porcję napoju).  Regularnie spożywanie tego rodzaju napojów prowadzi do otyłości, zaburzeń metabolicznych, sprzyja cukrzycy i kancerogenezie. Tak samo niewskazane są „napoje energetyczne” w których więcej jest cukru niż kofeiny.

Znacznie bezpiecznie jest zrobić sobie domowej roboty „energetyk” np.

1-2 kapsułki z kofeiną 

1-2 kapsułki l-tyrozyny 

1-2 kapsułki zielonej herbaty 

Węglowodany wcale nie są pożądanym elementem napoju energetycznego, wyrzut insuliny przyczynia się raczej do uczucia  senności.

 

 

 

 

Źródła: Marilyn C. Cornelis „The Impact of Caffeine and Coffee on Human Health” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6413001/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.