Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Chcesz rzucić palenie raz na zawsze? Zmień nawyki żywieniowe!

Palenie tytoniu to istotny problem, który dotyczy ciągle bardzo dużej grupy ludzi. Prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, zwiększając ryzyko występowania groźnych chorób. Wiele osób zdając sobie sprawę, jak toksyczny wpływ na zdrowie i samopoczucie wywiera palenie papierosów próbuje rozstać się z tym niebezpiecznym nałogiem. Niestety bezskutecznie. Jak się okazuje, pomocna może okazać się zmiana nawyków żywieniowych, ze szczególnym uwzględnieniem wybranych pokarmów i składników odżywczych.

Nawyki żywieniowe osób palących

Jak pokazują statystyki, diety osób palących zazwyczaj nie charakteryzują się specjalnie dobrą jakością. Deficyt niskoprzetworzonych produktów żywnościowych, mało warzyw i owoców, nadmiar alkoholu i śmieciowego jedzenia to główne mankamenty sposobu odżywiania statystycznego palacza. Nie wspominając o tym, iż osoby te rzadziej podejmują regularną aktywność fizyczną i prowadzą mniej aktywny tryb życia. Okazuje się jednak, iż zmiana nawyków żywieniowych może wpłynąć na chęć sięgnięcia po papierosa. Osoby, które pragną rozstać się z tytoniowym nałogiem, winny również zweryfikować sposób odżywiania – dzięki temu całe przedsięwzięcie z większym prawdopodobieństwem zakończy się sukcesem. Jest też ważne, aby zadbać o swoją dietę, ponieważ nabieranie dodatkowych kilogramów jest powszechnym i niemile widzianym następstwem rzucenia palenia.

Kwasy tłuszczowe omega 3

Zgodnie z analizami naukowców, cechą typową dla wszystkich palaczy jest deficyt kwasów tłuszczowych omega – 3, także w mózgu. Może to doprowadzić do uszkodzenia komórek nerwowych i zaburzeń w przekazywaniu impulsów, szczególnie w obszarach mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności i satysfakcji. Nierównowaga kwasów tłuszczowych omega 3 (w stosunku do omega 6) oraz ich deficyt, powiązane są również z mocniejszym przeżywaniem stresu i niższą odpornością na skutki jego działania, co z kolei sprzyja sięganiu po papierosy. Zgodnie z wynikami wybranych badań naukowych okazuje się, iż zwiększenie pokarmowych źródeł kwasów tłuszczowych omega 3, a także suplementacja tych kwasów tłuszczowych, może istotnie zmniejszać ilość wypalanych papierosów oraz minimalizować ochotę na sięganie po nie. Palacze powinni zatem uwzględnić w swoim menu tłuste ryby morskie i owoce morza, olej lniany wysokolinolenowy oraz opcjonalnie dobry suplement dostarczający kwasów omega 3.

Warzywa i owoce

Zgodnie z obserwacjami naukowców uwzględnienie w codziennym jadłospisie dużej ilości świeżych owoców i warzyw może sprawić, iż papierosy przestaną po prostu smakować. Palacze powinni zatem pamiętać, aby zawartość ich talerzy zawsze była kolorowa – pełna świeżych i sezonowych produktów pochodzenia roślinnego. Przypuszcza się, iż pomocne względem rzucania papierosowego nałogu są substancje o potencjale antyoksydacyjnym – nie ustalono jednak jednoznacznie, dlaczego palacze pod wpływem spożywania owoców i warzyw tracą przyjemność z „puszczania” tytoniowego dymka.

Podsumowanie

Sama silna wola może okazać się niewystarczającym narzędziem do walki z tytoniowym nałogiem. Oprócz typowych sposobów na rzucanie palenia, które często wiążą się ze sporymi wydatkami i nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi, warto zainteresować się kwestiami związanymi ze zdrowym odżywianiem. Właściwie zbilansowana dieta korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, emocje, nastroje i zachowania. Dodatkowo kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 oraz świeże warzywa i owoce mogą znacznie zwiększyć szansę na skuteczne rozstanie z tym śmierdzącym nałogiem.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.