Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Chesz rzucić palenie? Zapisz się na siłownie!

Trening z obciążeniem ukierunkowany jest zazwyczaj na poprawę estetyki sylwetki poprzez przyrost tkanki mięśniowej, a także wzrost zdolności wysiłkowych, takich jak siła i wytrzymałość. Okazuje się jednak, że praktyczny wymiar pozytywnych skutków wynikających z podjęcia fizycznej aktywności może być o wiele większy. Jak wykazują badania, szczególne profity mogą z treningu siłowego wyciągnąć palacze tytoniu, którzy chcieliby zerwać z nałogiem.

Wcześniejsze eksperymenty dotyczyły jedynie ćwiczeń aerobowych i przeprowadzane były na palących kobietach. W badaniu pilotażowym przeprowadzonym niedawno przez grupę naukowców pod kierownictwem dr Ciccolo wzięło udział 25 palaczy: mężczyzn i kobiet. Wszyscy uczestnicy poddawani byli sesją poradnictwa związanego z rzucaniem nałogu tytoniowego, a także otrzymali plaster nikotynowy. Dokonano jednak podziału na dwie grupy.

Część osób została poddana regularnym treningom oporowym trwającym 60 minut, dwa razy w tygodniu. Wysiłek obejmował 10 podstawowych ćwiczeń, a także co trzy-tygodniową progresję ciężaru i intensywności. Uczestnicy z grupy kontrolnej, zamiast trenować – brali udział w pokazie filmów na temat zdrowego trybu życia dwa razy w tygodniu.

Pod 12 tygodniach, 16% trenujących palaczy nie tylko rzuciło palenie, ale również zmniejszyło całkowitą masę ciała i poziom tkanki tłuszczowej. W grupie kontrolnej z nałogiem udało się zerwać jedynie 8% osób, niestety wszystkie doświadczyły przyrostu masy ciała i poziomu tkanki tłuszczowej.

Wnioski z tego badania są wyjątkowo optymistyczne: trening siłowy zwiększa szansę na rzucenie palenia ponad dwukrotnie, a przy tym zapobiega skutkom ubocznym, takim jak przyrost masy ciała i wzrost poziomu zatłuszczenia. Chcesz rzucić palenie? Zapisz się na siłownię!

 


 

Źródła: Resistance training as an aid to standard smoking cessation treatment: a pilot study. Ciccolo JT, Dunsiger SI, Williams DM, Bartholomew JB, Jennings EG, Ussher MH, Kraemer WJ, Marcus BH.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.