Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co warto wiedzieć o serku wiejskim? Czy serek wiejski jest zdrowy?

Co warto wiedzieć o serku wiejskim? Czy serek wiejski jest zdrowy?
Serek wiejski to bardzo popularna, niskokaloryczna przekąska. Zawiera dużo białka oraz takie składniki odżywcze, jak wapń, żelazo, kwas foliowy czy witaminę A. Dostępny jest w różnych wariantach, jeśli chodzi o zawartość tłuszczu, i jest często wybierany przez osoby chcące zmniejszyć spożycie tłuszczów nasyconych.

Serek wiejski można wykorzystać jako dodatek do naleśników na słodko, przekąski z owocami, orzechami lub warzywami, a także wielu innych dań, w których zastępuje inne gatunki białych serów.

Poniżej kilka ciekawostek na temat tego białego, smacznego produktu. Odpowiadamy też na popularne pytania zadane przez naszych czytelników.

Czy żywność zawierającą serek wiejski można zamrażać?

O ile można zamrażać gotowe potrawy zawierające serek wiejski, jak np. naleśniki, to mrożenie samego serka nie jest dobrym pomysłem. W procesie rozmrażania oddziela się od twarogu serwatka, powodując wodnistość i ziarnistość serka. I choć nadal można go jeść, to po prostu nie będzie on przypominał swojego pierwotnego wyglądu i struktury. Do mrożenia dużo bardziej nadaje się zwykły twaróg niż śmietankowy serek wiejski.

Czy serek wiejski jest dobry dla naszego żołądka?

Wśród nas jest wiele osób, które niezbyt dobrze tolerują laktozę. Serek wiejski, choć nie jest całkiem pozbawiony laktozy, to jednak zawiera go mniej, niż mleko czy jogurt, i może być dobrą alternatywą dla osób, które z jakiegoś powodu ograniczają spożycie laktozy. Jeśli po zjedzeniu produktów mlecznych odczuwasz bóle brzucha, nudności czy wzdęcia, to prawdopodobnie przy serku wiejskim dolegliwości będą mniejsze. Mowa oczywiście o delikatnych objawach. W przypadku silnych bóli i mocniejszych objawów z pewnością będziesz musiał odstawić wszystkie produkty mleczne.

Czy serek wiejski dostarcza dobrych bakterii?

Bakterie znane jako probiotyki, to mikroorganizmy korzystne dla naszego zdrowia. Mogą one hamować działanie szkodliwych bakterii, wspierać pracę układu odpornościowego i pomagać w utrzymaniu właściwej równowagi bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Serek wiejski zawiera Lactobacillus casei, probiotyk który może wpływać na zdrowie układu pokarmowego, a nawet odgrywać rolę w zapobieganiu infekcjom pęcherza i pochwy. Naukowcy uważają, że temat wciąż nie jest wystarczająco zbadany i z pewnością będą przeprowadzone kolejne badania.

Czy serek wiejski można jeść na diecie niskowęglowodanowej?

Serek wiejski, w zależności od producenta, ma około 2 do 5 g węglowodanów w 100 g produktu. Kubeczek to zazwyczaj 150 lub 200 g serka, dlatego jak najbardziej może być jedzony na diecie ograniczającej węglowodany. Jego zaletą jest też to, że ma dużo białka (ok. 11-12 g w 100 g produktu).

Czy serek wiejski przyspiesza metabolizm?

Serek wiejski sam w sobie nie przyspieszy metabolizmu. Sprytniejszym podejściem będzie wdrożenie regularnych ćwiczeń i zdrowej diety (w której oczywiście można uwzględnić także serek wiejski), bogatej w nieprzetworzone produkty. Warto też wybierać produkty o niższym indeksie glikemicznym. Indeks glikemiczny jest miarą tego, jak szybko pokarm powoduje skok poziomu cukru we krwi. Pokarmy o niskim indeksie glikemicznym pomagają utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Mogą również utrzymać metabolizm na wyższym poziomie, niż dieta zawierająca głównie pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym. Serek wiejski ma niski indeks glikemiczny i jest dobrym dodatkiem do diety niskokalorycznej, która nie spowolni metabolizmu, ale też sam z siebie go nie przyspieszy.

Czy serek wiejski może obniżyć poziom trójglicerydów?

Jeżeli trójglicerydy odbiegają od normy, wówczas jesteśmy bardziej narażeni na choroby serca lub trzustki. Na ich zbyt wysoki poziom w dużej mierze wpływa zła dieta, a szczególnie jedzenie produktów bogatych w cukier, skrobię, rafinowane zboża i tłuszcze nasycone(połączenie). Jaką rolę tutaj może odegrać serek wiejski? Wybierając ten o niskiej zawartości tłuszczu, możemy utrzymać prawidłowy poziom trójglicerydów.

Czy serek wiejski może powodować wzdęcia?

Wzdęcie charakteryzuje się nieprzyjemnym uczuciem ucisku lub wypełnienia brzucha. Często towarzyszą mu bóle brzucha. Serek wiejski może powodować wzdęcia, jeśli nie tolerujesz laktozy lub jesteś uczulony na jedno z białek zawartych w produktach mlecznych. Rozróżnienie nietolerancji laktozy od alergii na produkty mleczne może być trudne, ponieważ obie mogą powodować biegunkę, niestrawność, zaparcia, zespół jelita drażliwego, zgagę, a także wzdęcia. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli uważasz, że Twoje dolegliwości mogą mieć związek z jedzeniem nabiału. I choć serek wiejski ma mniej laktozy niż inne produkty mleczne, to i tak osoby bardziej wrażliwe mogą źle na niego reagować.

Czy można jeść serek wiejski, jeżeli ma się problemy z woreczkiem żółciowym?

Jedzenie niskotłuszczowych lub beztłuszczowych produktów (do których należy także serek wiejski) może pomóc zmniejszyć ból. Osoby ze zdiagnozowanym problemem woreczka żółciowego mogą jeść serek wiejski z umiarem, o ile nie zaostrza to ich objawów.

Podsumowanie

Serek wiejski to całkiem interesujący pod względem dietetycznym  produkt o wysokiej zawartości białka oraz niskiej zawartości węglowodanów i tłuszczów (szczególnie tych nasyconych). Nie należy on do grupy produktów tzw. superfoods. Nie ma żadnych cudownych, leczniczych właściwości, ale w gruncie rzeczy nie jest zły... Duża ilość białka sprawia, że to sycąca przekąska i dobrą alternatywa dla niektórych posiłków osób stosujących dietę niskowęglowodanową.

Neutralny smak serka sprawia, że można go wykorzystać zarówno do potraw na słodko, jak i wytrawnych. Jest to też pożywna szybka przekąska, kiedy jesteśmy w biegu. Wystarczy serek wiejski i banan, a już  mamy coś „na ząb”, co nam dostarczy energii na jakiś czas, do następnego posiłku.

Choć serek wiejski jest dobrym produktem, to pamiętaj, że nie może on stanowić podstawowego źródła białka w Twojej diecie. Kluczem do zdrowej diety jest różnorodność.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.