Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co wartościowego jest w szpinaku? Jak jeść szpinak?

Co wartościowego jest w szpinaku? Jak jeść szpinak?
Ze wszystkich zielonych warzyw liściastych szpinak jest jednym z najbardziej popularnych. Można dodawać go do koktajli, ugotować na parze, usmażyć z czosnkiem i cebulką, zastosować jako składnik sałatki czy nawet słodkich lub wytrawnych wypieków. Zastosowań kulinarnych ma mnóstwo i wszystko zależy od naszej wyobraźni. Spożywanie szpinaku ma również wiele zalet zdrowotnych. O jakich korzyściach mowa i czym jest szpinak dla naszego zdrowia?

Szpinak to "bomba" witaminowa

Szpinak zawiera witaminy, błonnik i cenne przeciwutleniacze, które chronią przed chorobami przewlekłymi i wspomagają zdrowie mózgu, układu krążenia i oczu.

Ma niewiele kalorii, a porcja składająca się z trzech filiżanek dostarcza ponad 300% średniego dziennego zapotrzebowania na witaminę K, ponad 160% średniego dziennego zapotrzebowania na witaminę A i 40% na witaminę C, a także 45% średniego dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy oraz witaminy z grupy B, które są istotne w dla kobiet ciężarnych i starających się o dziecko. Szpinak to także bogactwo żelaza, magnezu, potasu i wapnia.

Moc przeciwutleniaczy

Oprócz wielu witamin i minerałów szpinak dostarcza przeciwutleniaczy, które działają antyzapalnie i chronią przed wieloma chorobami. W szpinaku znajdziemy związki takie jak kemferol, kwercetyna, mirycetyna i izorhamnetyna – znane również jako flawonoidy.

Są to związki, które mogą pomóc w ochronie przed nowotworami, a także chorobami sercowo-naczyniowymi i zapalnymi. Mogą także zmniejszać stres oksydacyjny i wyzwalają wydzielanie hormonów sytości, które sprawiają, że po zjedzeniu szpinaku czujesz się najedzony.

Szpinak wspiera zdrowie mózgu

W jednym z badań naukowcy obserwowali wzorce odżywiania i zdolności poznawcze ponad 900 osób dorosłych w wieku od 58 do 98 lat przez około pięć lat. Zaobserwowali znaczny spadek tempa pogorszenia funkcji poznawczych wśród tych, którzy spożywali większe ilości zielonych warzyw liściastych niż inni.

Dane wskazują również, że osoby, które zjadały jedną do dwóch porcji tych warzyw dziennie, miały takie same zdolności poznawcze, jak osoby młodsze o około 7,5 roku od ich rzeczywistego wieku. Przeciwzapalne działanie szpinaku sprawia, że korzystnie wpływa on na nasz mózg.

Szpinak pomaga kontrolować ciśnienie krwi

Szpinak jest również źródłem azotanów, które są naturalnie występującymi substancjami chemicznymi. Azotany wpływają na naczynia krwionośne, poprawiając przepływ krwi i korzystnie wpływają na nasze serce.

Badania wskazują na to, że poziom azotanów we krwi wzrasta po spożyciu koktajli zawierających m.in. szpinak, rukolę czy sok z buraków, a to pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Rozkurczowe ciśnienie krwi było nieco niższe przez pięć godzin po spożyciu koktajli ze szpinakiem.

Proste sposoby na jedzenie większej ilości szpinaku

Powyższe korzyści zdrowotne jasno wskazują, że warto spożywać szpinak. Fantastycznie byłoby, gdyby udało Ci się jeść go codziennie, chociaż garść. Jeśli nie jesteś fanem tego liściastego warzywa albo nie masz pomysłu jak włączyć go do codziennego menu, sprawdź, jak można przemycić go do dań.

  • Wymieszaj szpinak z sosem winegret przygotowanm przez zmieszanie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, octu balsamicznego, musztardy Dijon i soku z cytryny i spożywaj jako dodatek do dowolnego dania.
  • Podsmaż szpinak na oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia ze słodką czerwoną papryką, czosnkiem i cebulką (uwaga, szpinak pod wpływem temperatury traci swoją objętość, więc można dać go naprawdę sporo).
  • Dodaj garść szpinaku do omleta, naleśników, placków, miksując składniki na jednolitą masę.
  • Wykorzystaj szpinak jako składnik zielonego koktajlu, babeczek, frittaty, ciasta.

Szpinak tak naprawdę można dodać do prawie każdego dania. Spróbuj przemycić go do swoich potraw i czerp korzyści z witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które korzystnie wpłyną na Twoje zdrowie.

Źródła: https://data.nal.usda.gov/dataset/usda-database-flavonoid-content-selected-foods-release-32-november-2015 https://alz-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1016/j.jalz.2014.11.009 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022316623005990?via%3Dihub

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.