Facebook bez wątpienia ma wpływ na promowanie niszowych diet, często szkodliwych dla zdrowia np. bazujących tylko na warzywach lub tylko na owocach (frutarianie).
Niestety, w dobie Internetu tego rodzaju systemy „wyniszczania” znajdują wielu wyznawców, a ignoruje się solidne źródła naukowe oraz sprawdzone diety nie przynoszące uszczerbku na zdrowiu.
Badania naukowe
Naukowcy sprawdzali, czy korzystanie z Facebooka ma wpływ na zaburzenia odżywiania. W pierwszym badaniu pierwszym 960 kobiet wypełniło ankiety dotyczące korzystania z Facebooka i sposobu odżywiania.
W drugim badaniu 84 kobiety zostały losowo przydzielone do grupy korzystającej z Facebooka lub innej strony internetowej.
Wyniki
częstsze korzystanie z Facebooka wiązało się z występowaniem większych zaburzeń odżywiania
korzystanie z Facebooka wiązało się z nasileniem obaw dotyczących wagi, sylwetki i bycia w „formie”
Według naukowców korzystanie z Facebooka może przyczyniać się do nasilenia zaburzeń odżywiania.
Informacje serwowane "sekciarskich" grupach internetowych dochodzą do większej grupy osób i często zawierają emocjonalny przekaz, którego nie ma np. w dużych serwisach i artykułach popartych badaniami naukowymi. Do tych drugich trudniej też dotrzeć.
Ludzie zawsze szukają dróg na skróty, która na pozór wydają się łatwiejsze, a finał niesie opłakane skutki zdrowotne.
Źródła:
Annalise G. Mabe BS „Do you “like” my photo? Facebook use maintains eating disorder risk” https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/eat.22254
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.