Zieleń na talerzu stała się takim synonimem zdrowych nawyków żywieniowych. Obejmuje ona różnorodne warzywa w szczególności te liściaste. Jednym z nich, który od jakiegoś czasu jest bardzo popularny na naszych talerzach, jest jarmuż. W czym tkwi jego sukces? Dlaczego warto jeść jarmuż?
Jarmuż jest bogaty w składniki odżywcze
Jarmuż zyskał reputację super żywności dzięki imponującemu profilowi składników odżywczych. Jest pełen witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które mogą wspierać ogólny stan zdrowia i samopoczucie.
Ma on wysoką zawartość witaminy K, niezbędnego składnika odżywczego dla zdrowia kości i krzepliwości krwi. Dostarcza również obfitych ilości witaminy A, która jest niezbędna dla zdrowia oczu, oraz witaminy C, która wspiera układ odpornościowy i pomaga organizmowi wchłaniać żelazo.
Ponadto jarmuż jest bogatym źródłem innych zdrowych składników, w tym karotenoidów i flawonoidów, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Tak więc, jeśli szukasz źródła składników odżywczych, które można dodać do swojej diety, jarmuż jest wart rozważenia.
Jarmuż ma pozytywny wpływ na Twoje jelita
Jednym z powodów, dla których jarmuż jest korzystny dla zdrowia jelit, jest to, że zawiera dużo błonnika. Niektóre rodzaje błonnika służą jako prebiotyki, które pomagają odżywiać zdrowe bakterie w jelitach.
Ponadto jarmuż jest bogaty w witaminę C, która sprzyja rozwojowi dobrych bakterii i ogranicza rozwój tych szkodliwych. Tak więc, jeśli chcesz poprawić zdrowie jelit, rozważ dodanie jarmużu do swojej diety. Twoje ciało będzie ci wdzięczne!
Jarmuż działa przeciwzapalnie
Przeciwutleniacze znajdujące się w jarmużu neutralizują szkodliwe wolne rodniki, które mogą powodować uszkodzenia komórek i przyczyniać się do procesu starzenia. Włączając jarmuż do swojej diety, pomagasz zwalczać stany zapalne, poprawiasz funkcje poznawcze i opóźniasz procesy starzenia.
Pamiętaj jednak, że nie ma jednego pokarmu, który sam zwalczy proces starzenia, dlatego sięgaj po różne pokarmy, w tym różne warzywa liściaste.
Jarmuż promuje zdrowie skóry
Jarmuż zawiera beta-karoten, składnik odżywczy, który w organizmie przekształca się w witaminę A, która jest niezbędna do regulowania wzrostu komórek skóry. Może zatem poprawić wygląd skóry skłonnej do trądziku.
Beta-karoten ma także niewielką zdolność blokowania światła ultrafioletowego przed słońcem, więc stanowi dodatkową ochronę przed uszkodzeniami słonecznymi, ale nie zastępuje kremu przeciwsłonecznego.
Jarmuż może chronić Twoje oczy
Jarmuż wspiera także zdrowie Twoich oczu, chroniąc przed problemami wynikającymi zwykle z procesów starzenia, czyli m.in. zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej. Jest doskonałym źródłem dwóch przeciwutleniaczy, luteiny i zeaksantyny, które gromadzą się w siatkówce oka i pomagają chronić przed uszkodzeniami spowodowanymi przez niebieskie światło.
Dodatkowo jarmuż zawiera wysoki poziom witaminy A, która jest ważna dla zdrowego wzroku i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania siatkówki oka.
Jarmuż zawiera związki przeciwnowotworowe
Jedną z najważniejszych zalet jarmużu jest to, że zawiera związki przeciwnowotworowe, co czyni go niezbędnym dodatkiem do każdej diety. Związki przeciwnowotworowe występujące w jarmużu są znane jako glukozynolany. Rozkładają się one na biologicznie aktywne związki zwane izotiocyjanianami i indolami, które mają właściwości zwalczania raka.
Jarmuż ma pozytywny wpływ na naczynia krwionośne
Jarmuż jest pełen witamin i minerałów, ale zawiera również azotany, które mogą poprawić zdrowie naczyń krwionośnych. Azotany pomagają obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów, co się wiąże z lepszym zdrowiem serca.
Ile kalorii ma jarmuż?
W 100 g jarmużu znajduje się:
- 49 kcal,
- 9 g węglowodanów,
- 4,3 g białka,
- 0,9 g tłuszczu.
W jaki sposób spożywać jarmuż?
Być może kusi Cię spróbowanie jarmużu, ale nie wiesz, jak się do niego zabrać. Jarmuż może być przede wszystkim składnikiem sałatek. Z racji tego, że jego liście są nieco twardawe a smak gorzkawy, to dobrze jest wybrać kombinację warzyw liściastych.
Kolejny pomysł to dodanie go do koktajlu np. banan, gruszka, jarmuż, sok z cytryny. A jeśli chcesz, żeby jarmuż wylądował na Twoim talerzu obiadowym, to możesz go potraktować jak kapustę i zrobić np. warzywne leczo.
Popularną przekąską są także chipsy z jarmużu. Wystarczy 100 g jarmużu, odrobina soli i 2 łyżki oliwy z oliwek. Piekarnik nagrzej do 190 stopni i porozrzucaj na papierze do pieczenia liście jarmużu. Posól wedle uznania, polej oliwą i wymieszaj. Będą gotowe już po 10 minutach. Jest to znakomita alternatywa tuczących przekąsek takich jak chipsy czy paluszki.
Podsumowanie
Jarmuż to kopalnia witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Dzięki temu stanowi duże wsparcie naszego zdrowia m.in. zdrowia jelit, naczyń krwionośnych, skóry i wiele innych. Ma stosunkowo niewiele kalorii i można go spożywać na surowo w sałatce lub koktajlu oraz ugotowany np. w gulaszu, leczo itp.