Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy kabanosy są zdrowe? Czy na diecie można jeść kabanosy?

Czy kabanosy są zdrowe? Czy na diecie można jeść kabanosy?
Kabanosy to szybka i łatwa przekąska, która według wielu może zastąpić posiłek w podróży, czy kiedy jesteśmy w biegu między jednym spotkaniem a drugim. Są dostępne w każdym sklepie, przystępne cenowo i dość smaczne. Pojawia się jednak pytanie, czy jest to zdrowa i wartościowa przekąska?

Dlaczego lubimy jeść kabanosy?

Tak jak już wspomniałam, są po prostu smaczne. W sklepach znajdziemy różne rodzaje m.in. drobiowe, wieprzowe, ostre, serowe, a nawet wegańskie. Nie brudzą, nie wyleją się w torbie, są lekkie i zaspokoją nieco głód, ponieważ mają sporo białka i sycącego tłuszczu. Są po prostu bardzo wygodne.

Jaki jest skład kabanosów?

Kabanosy, to takie długie, cienkie i wysuszone kiełbaski. Tak jak w przypadku wszystkich paczkowanych produktów można znaleźć te z lepszym i gorszym składem. Oto kilka przykładów:

  • Przykład 1: Mięso wieprzowe, skrobia, tłuszcz wieprzowy, sól, przyprawy, ekstrakty przypraw, aromaty, białko wieprzowe, cukier, przeciwutleniacz: askorbinian sodu, substancja konserwująca: azotyn sodu. Osłonka jadalna — substancja żelująca: alginian sodu, stabilizatory: celuloza, chlorek wapnia.
  • Przykład 2: Mięso drobiowe (mięso z kurczaka, mięso z indyka), mięso wieprzowe, tłuszcz wieprzowy, skrobia, sól, przyprawy, ekstrakty przypraw, aromaty (w tym aromat dymu wędzarniczego), glukoza, cukier, serwatka z mleka, białko wieprzowe, regulator kwasowości: mleczan wapnia, stabilizatory: octany sodu, cytryniany sodu; wzmacniacz smaku: glutaminian monosodowy, przeciwutleniacz: askorbinian sodu, substancja konserwująca: azotyn sodu. Osłonka jadalna – substancja żelująca: alginian sodu, stabilizatory: celuloza, chlorek wapnia.
  • Przykład 3: Mięso z kurczaka (135 g mięsa użyto do przygotowania 100 g produktu), sól, przyprawy, osłonka barania.
  • Przykład 4: Mięso z szynki wieprzowej, sól, przyprawy, osłonka jadalna – jelito baranie

Czy na pierwszy rzut oka jesteś w stanie oszacować, które z tych składów są lepsze, a które gorsze? Już sama ilość składników mówi wiele. Zwykle, kiedy szukamy produktów dobrej jakości, sugerujemy się krótszym składem, ale i w tym przypadku ilością mięsa, z której wykonano kabanosy. Do produkcji najlepszych kabanosów zużywa się nawet ponad 150 g surowego mięsa na 100 g gotowego produktu. Oczywiście nie zwalnia nas to z czytania składu, ale to właśnie prosty skład jest zazwyczaj bliższy lepszej jakości.

Zwróć uwagę, że w pierwszych dwóch przykładach w składzie znajduje się cukier, substancje konserwujące, żelujące, regulatory kwasowości, glukoza. W pozostałych dwóch mamy głównie mięso i przyprawy. Decyzja, które kabanosy wybrać nie powinna być trudna.

Pamiętaj też, że często jeden producent wypuszcza na półki sklepowe produkty zarówno z gorszym, jak i lepszym składem. Warto o tym pamiętać i nie kupować niczego patrząc tylko na logo.

Czy kabanosy są zdrowe?

Choć dostępne są zarówno kabanosy z gorszym, jak i lepszym składem, to nie da się powiedzieć, że jest to zdrowa przekąska. Oczywiście zjedzone raz na jakiś czas, nie wyrządzą nam żadnej szkody, natomiast nie zaleca się ich jeść regularnie, a już na pewno nie jako stały substytut mięsa.

Czy kabanosy są zdrowe?Nawet jeśli wybierzesz dobry skład, to wciąż jest to produkt przetworzony, często bogaty w sól, którą i tak spożywamy w nadmiarze. Kabanosy to także źródło tłuszczu. W 100 g mogą zawierać 30, 40, a nawet 50 g tłuszczu (z czego nasycone mogą dochodzić nawet do 20 g)! To bardzo dużo jak na przekąskę, a bądźmy szczerzy – nie poprzestaniesz na dwóch cienkich kabanosach. Prawdopodobnie zjesz od razu całą paczkę, czyli 100-200 g kabanosów. Ile to kalorii? Zależy od produktu, ale zazwyczaj w 100 g kabanosów jest 450-600 kcal (dla porównania – 100 g piersi z kurczaka to ok. 100 kcal).

Reasumując, kabanosy pomimo tego, że są smaczne i można znaleźć te z lepszym składem, to nie stanowią one zdrowej i pożywnej przekąski. Wciąż są lepsze niż porcja frytek z głębokiego tłuszczu, ale nie powinny stanowić większości Twoich przekąsek.

A może kabanosy wegańskie?

Z pewnością wielu się zastanawia, po co przerabiać produkty mięsne na wegańskie? Skoro ktoś nie chce jeść mięsa, to z pewnością nie szuka tego smaku. Jednak weźmy pod uwagę, że różne są powody rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego.

Niektórym smak mięsa bardzo odpowiada, ale z powodów ideologicznych nie są w stanie go spożywać. I takie osoby z pewnością doceniają produkty, które przypominają wyglądem i smakiem ich mięsne odpowiedniki.

Z czego są zrobione wegańskie kabanosy? Zazwyczaj głównym składnikiem jest teksturowane białko oraz dodatki takie jak skrobia, aromaty wędzarnicze, olej i przyprawy. Często też jest w składzie cukier i różne ulepszacze smaku.

Pomimo tego, że jest to produkt pochodzenia roślinnego, to wciąż mocno przetworzony i w niczym nie jest lepszy od mięsnych kabanosów. Warto jednak zauważyć, że roślinne kabanosy mają często dużo mniej tłuszczu (nawet o połowę), ale uwaga! Zwykle też mają więcej cukru.

Podsumowanie

Kabanosy to produkt wysokoprzetworzony. Jeśli zależy Ci na diecie o wysokiej jakości, wówczas lepiej z nich zrezygnuj. Są wysokokaloryczne, mają dużo tłuszczu i mogą zawierać dodatek kiepskich i mało odżywczych składników, których celem jest jedynie wydłużenie daty ważności i ulepszenie smaku.

Nie da się ukryć, że jest to łatwa forma przekąski (i to nieco lepszej niż wiele fast foodów), jednak nie powinna gościć w Twoim menu zbyt często. Jeśli już się decydujesz na kabanosy, wówczas poświęć trochę czasu na analizę składu i wybierz takie, w których jest głównie mięso i przyprawy. Postaraj się też, żeby pozostałe posiłki tego dnia były bardziej odżywcze.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.