Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy na diecie low carb można jeść fast foody?

Czy na diecie low carb można jeść fast foody?
Dieta low carb to inaczej dieta niskowęglowodanowa. Jak sama nazwa wskazuje, polega na wyraźnym ograniczeniu jedzenia węglowodanów. W zamian za to zwiększona jest podaż białka i tłuszczu. Zwykle kojarzy nam się ona z jedzeniem mięsa, jaj, ryb i warzyw o niskiej zawartości węglowodanów, zazwyczaj tych liściastych. Spożycie węglowodanów najczęściej mieści się w przedziale 100-150 g na dobę.

Dla kogo dieta low carb?

Dieta ta stosowana jest zazwyczaj w celach odchudzających, ale niekiedy i zdrowotnych. Czy jest skuteczna? Nie można z pewnością powiedzieć, że jest najlepszą metodą na zrzucenie kilogramów, ponieważ, jak to z dietami bywa, na każdego działa coś innego. Zwykle i tak chodzi przede wszystkim o bilans energetyczny, niezależnie od tego, czy stosujemy dietę low carb, śródziemnomorską czy jakąkolwiek inną. Jeśli będziemy przestrzegali jej założeń i utrzymywali ujemny bilans energetyczny, to redukcja powinna zakończyć się sukcesem.

Wady i zalety diety low carb

Tak jak każdy system żywienia, dieta low carb ma zarówno wady, jak i zalety. Zaletą dla większości ludzi jest dość szybki pierwszy efekt. Węglowodany "wiążą wodę", zatem ograniczając je, bardzo szybko tracimy jej nadmiar, co skutkuje spadkiem masy ciała (oczywiście to tylko woda, ale mniejsza liczba na wadze jest motywująca). Plusy odczują także osoby, które dążą do uregulowania poziomu cukru we krwi.

Wadą jest z kolei ograniczenie wartościowych produktów, co może doprowadzić do niedoborów witamin i minerałów. Podejmując się takiego sposobu żywienia, trzeba mieć to na uwadze i odpowiednio się zabezpieczyć poprzez dodanie suplementów oraz analizą tego, co zjadamy.

Low carb a kwestia fast food

Dieta low carb kojarzy się też z ograniczeniem jedzenia i pewnie wielu z Was myśli, że trzeba wtedy totalnie zrezygnować z żywności typu fast food.

Żeby była jasność – nie popieramy jedzenia tego typu przetworzonych produktów, ale doskonale wiemy, że wielu z Was raz na jakiś czas daje sobie pewną dyspensę. Jeśli zjadasz fast foody sporadycznie, wówczas można przymknąć na to oko. Natomiast przemyśl sprawę, jeżeli stanowią one większość Twoich posiłków.

Jakie fast foody są zgodne z ideą diety low carb?

Podkreślmy, że chodzi tu jedynie o ilość węglowodanów, a nie wartości odżywcze. Żywność typu fast food jest przetworzona i uboga w witaminy i minerały. Jednak do rzeczy – które z dań fast food mają mało węglowodanów?

Bowl food, czyli miska pełna zdrowia

Bowl food - low carb fast foodChoć fast food kojarzy nam się często z pizzą, frytkami, kebabem itp. to coraz popularniejsze są tzw. poke bowl. Choć kojarzą się bardziej z kuchnią azjatycką, to coraz więcej restauracji typu fast food dodaje taką pozycję do swojego menu.

Poke oznacza „pokrojone na kawałki” a bowl to „miska”. Co może się znaleźć w takiej misce? Np. pokrojone warzywa, jajko, ryba, mięso. Zazwyczaj jest kilka produktów w kawałkach i nie są one ze sobą wymieszane. Oczywiście może się w nich znaleźć także ryż czy rośliny strączkowe, ale wówczas nie będzie to już danie low carb.

Takie danie tak naprawdę można nawet uznać za zdrowe. Od Ciebie zależy, czy dodasz tuczące sosy, czy postawisz na lekki sos jogurtowy, czy oliwę z oliwek.

Kebab na talerzu

Kebab na talerzu - low carb fast foodKebab to kawałki mięsa włożone w specjalnie sprasowaną bułkę z różnymi dodatkami. Zazwyczaj są to warzywa lub frytki i oczywiście różne sosy. Wersja low carb to kebab na talerzu (bez bułki, bez frytek), czyli porcja mięsa, warzywa i opcjonalnie lekki sos, najlepiej na bazie jogurtu, lub odrobina ketchupu (ale uwaga, bo ma cukier). W podobny sposób można zamówić burgera, czyli mięso plus warzywa ułożone na talerzu.

Skrzydełka kurczaka

Skrzydełka kurczaka - low carb fast foodTe najbardziej popularne mają na sobie panierkę, która zawiera węglowodany. Można natomiast znaleźć i takie, które są jedynie przyprawione. Wówczas skrzydełka wpasują się w dietę low carb, choć warto szukać grillowanych, a nie smażonych na głębokim tłuszczu.

Inne opcje low carb

Większość produktów typu fast food, takich jak pizze, wrapy, gotowe kanapki i wiele innych zawiera sporą porcję węglowodanów. Warto jednak przejrzeć dokładnie menu, ponieważ restauracje podążają za swoimi klientami. I tak jak pojawiają się opcje dla wegetarian, wegan, dla osób z nietolerancją laktozy czy glutenu, tak często są także zamienniki produktów węglowodanowych np. burger w sałacie zamiast bułce, pizza na spodzie z kalafiora. Co prawda w naszym kraju nie jest to jeszcze takie oczywiste, ale zagraniczne restauracje sukcesywnie poszerzają swoją ofertę. Jeśli nie ma czegoś takiego w Twoim mieście, to jest to jedynie kwestia czasu.

Podsumowanie

Żywność typu fast food nie jest zdrowa, ale dobrze wiemy, że czasami wielu z Was lubi wyjść gdzieś ze znajomymi, zamówić jedzenie do domu, albo zjeść coś na szybko. Oczywiście możesz pobiec do sklepu i kupić sobie pomidora i serek wiejski albo iść do lepszej restauracji i zamówić grillowaną pierś z kurczaka czy rybę, ale jeśli już z jakiegoś powodu wybrałeś fast food, to możesz skorzystać z powyższych opcji, żeby zachować założenie ograniczania węglowodanów w diecie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.