Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy regularna konsumpcja mięsa pozwala dłużej zachować młodość?

Mięso nie cieszy się ostatnimi czasy zbyt dobrą sławą. Dzieje się tak, ponieważ niesłusznie mięsem nazywane są wędliny i przetwory mięsne – naszpikowane wypełniaczami i konserwantami, przesolone i dosłodzone bądź też panierowane i smażone na głębokim oleju, które w rzeczy samej nie mogą być obojętne dla zdrowia. W przypadku konsumpcji nieprzetworzonego w sposób przemysłowy mięsa również czerwonego, można wskazać na szereg pozytywnych konsekwencji, o czym świadczą między innymi opublikowane niedawno wyniki badań przeprowadzonych przez japońskich naukowców.

Pozytywne skutki spożycia mięsa

Proteiny występują powszechnie także w produktach pochodzenia roślinnego, jednakże pełnowartościowe białko (zawierające komplet niezbędnych dla ludzkiego organizmu aminokwasów) występuje w mięsie oraz podrobach. Na uwagę zasługuje również fakt, iż mięso oraz podroby stanowią prawdziwe „bomby witaminowo-mineralne”. Stanowią źródło wielu witamin ( np. z grupy B) oraz składników mineralnych (żelaza, magnezu, cynku, potasu). Wiele zdrowotnych korzyści wynikających z jedzenia mięsa może zostać zniwelowanych poprzez niewłaściwą obróbkę kulinarną – pożądane jest parowanie, gotowanie w wodzie, duszenie, krótkotrwałe smażenie przy udziale odpowiednich tłuszczów bądź pieczenie.

Konsumpcja mięsa a procesy starzenia

Badanie przeprowadzone przez japońskich naukowców, wskazuje, iż u osób, które w ciągu swojego życia spożywają mięso istnieje znacznie mniejsze ryzyko występowania postępującego wraz z wiekiem spadku wydolności fizycznej. Konsumpcja mięsa związana jest z wyższym poziomem sprawności funkcjonalnej u osób dorosłych w podeszłym wieku ( w porównaniu do osób, które spożywają je w ograniczonych ilościach). Warto wiedzieć, że w procesie fizjologicznego starzenia się organizmu, naturalną konsekwencją jest spadek masy mięśni szkieletowych, zwany sarkopenią. Dzieje się tak na skutek gorszej regeneracji komórek mięśniowych, degeneracji neuronów ruchowych oraz wielu zaburzeń metabolicznych i hormonalnych będących nieodzownym skutkiem procesu starzenia się.

Ubytek tkanki mięśniowej jest zatem objawem starzenia się organizmu, doprowadzającym do pogorszenia jakości życia. Powoduje bowiem ograniczenie ruchomości, utrudniając wykonywanie codziennych czynności takich jak choćby wstawanie z łóżka czy robienie zakupów… Badania japońskich naukowców wskazują, iż konsumpcja pełnowartościowego białka pochodzącego z mięsa pomaga równoważyć straty białek mięśniowych związane z wiekiem, przyczyniając się tym samym do poprawy komfortu w późniejszych lata życia.

Podsumowanie

Uwzględnienie dobrej jakości mięsa w codziennym jadłospisie może ograniczyć negatywne skutki związane z procesem starzenia się. Pełnowartościowe białko pomaga niwelować skutki biologicznego starzenia się organizmu, które objawia się między innymi utratą tkanki mięśniowej. Poważnym skutkiem zanikania mięśni jest ograniczenie sprawności funkcjonalnej osób w starszym wieku, co z kolei znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych, codziennych czynności.

Źródła: Imai E1, Tsubota-Utsugi M, Kikuya M, Satoh M, Inoue R, Hosaka M, Metoki H, Fukushima N, Kurimoto A, Hirose T, Asayama K, Imai Y, Ohkubo T.Animal protein intake is associated with higher-level functional capacity in elderly adults: the Ohasama study., J Am Geriatr Soc. 2014 Mar;62(3):426-34.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.