Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Mięso będzie coraz droższe, ale i lepszej jakości

To jest zdecydowanie zła wiadomość dla miłośników mięs: drożeje wołowina, wieprzowina oraz drób i nic nie wskazuje na to, by trend ten miał się w najbliższym czasie zmienić. Co więcej, prognozy analityków wskazują, że wzrost cen może być szczególne dynamiczny w przypadku mięsa wołowego, osiągając rekordowe poziomy. Wyraźnie zdrożeją też tańsze elementy tuszy drobiowej takie jak nogi czy skrzydełka. Za pocieszenie jednak niech posłuży fakt, iż poprawić się może jakość sprzedawanego mięsa.

Już w minionym roku mięso wyraźnie podrożało, przykładowo wzrost cen wieprzowiny przekroczył 10%. Prognozy na ten rok dla branży mięsnej i dla konsumentów nie są specjalnie optymistyczne. Wzrost cen pasz sprawi, że siłą rzeczy ceny mięsa pójdą w górę. O ile zgodnie z szacunkami specjalistów USDA  (Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa) produkcja drobiu w najbliższym czasie wzrośnie, o tyle w przypadku wołowiny i wieprzowiny spodziewać się należy trendu zniżkowego. Logicznym jest, że względu na wzrost cen konsumenci częściej wybierać będą mięso białe zamiast czerwonego, a to stanie się większym obciążeniem dla domowego budżetu. Z pewnością z powyższego stanu rzeczy nie ucieszą się sportowcy i amatorzy kulturystyki i sportów siłowych, których diety naturalnie obfitują w produkty mięsne.

Możliwe, że poprawi się natomiast jakość mięsa drobiowego dzięki wprowadzeniu przez niektóre firmy systemu QAFP (z ang.: Quality Assurance for Food Products, czyli Programu Gwarantowanej Jakości Żywności). Mięso firmowane znakiem „QAFP” wolne będzie od tzw. posypek, nastrzyków czy jakichkolwiek dodatkowych substancji. Szczegółowym regulacjom ulegną też wszystkie etapy produkcji, od rygorystycznego doboru pisklaków, przez cały okres hodowli (bez antybiotyków, hormonów i czynników wzrostowych), po dystrybucję, magazynowanie i sprzedaż detaliczną. Niestety, za jakością iść w parze będzie także wyższa cena.

Podsumowanie

Można powiedzieć, że nowy rok dla zjadaczy mięsa przyniósł dwie wiadomości: jedną dobrą, a drugą złą. Zła jest taka, że znów wydamy więcej na jedzenie, ceny wołowiny, wieprzowiny i drobiu niestety będą bowiem rosnąć. Pocieszający jest natomiast fakt, że jakość mięsa, zwłaszcza drobiowego prawdopodobnie poprawi się dzięki wprowadzeniu systemu QAFP.

 

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.