Czy zdrowe odżywianie zawsze kojarzy Ci się tylko ze sztywną rozpiską i odważaniem każdego ziarenka ryżu? Czy na samą myśl o gotowaniu z notatnikiem u boku czujesz się szczęśliwy i zmotywowany, czy może jednak zmęczony i zniechęcony? Dla jednych osób taka sztywna rozpiska to jedyny ratunek zdrowia i sylwetki. Jednak, gdy nabędziesz odpowiedniej rutyny i wiedzy, możesz spróbować bazować również na swoim doświadczeniu i intuicji.
Z rutyną i doświadczeniem czy bez?
To ogromne ułatwienie, gdy nie musisz planować znacznie wcześniej zakupów i posiłków, liczyć w dzienniku kalorii oraz makroskładników za każdym razem i zastanawiać się, czy dany posiłek jest dobrze skomponowany, czy też nie.
Dla kogo rozpisana dieta?
Dla wielu osób taka rozpisana dieta to pierwszy krok do wprowadzenia zmian w swoim życiu. Zazwyczaj decydują się na to osoby początkujące, które nie mają wiedzy ani na swój temat, ani o tym, jak należy się odżywiać, by uzyskać cel. Drugą najczęstszą grupą są sportowcy, szczególnie ci, którzy szykują się do zawodów i ich dieta musi być dopracowana.
Jeśli już zmieniłeś styl życia i wiesz, jak się odżywiać
Są jednak takie osoby, które są już znudzone rozpiskami, czują się nimi ograniczone, a ponadto ich wiedza pozwala uniknąć błędów, które popełniają osoby bez wiedzy i doświadczenia. Takie rozsądne podejście, które nadal wymaga pewnego rygoru, bywa mniej stresujące, jednak musi być ono poprzedzone wcześniejszymi zdrowymi zmianami w stylu życia. Zmiany te muszą być utrwalone w naszej głowie i postępowaniu.
Na co zwracać uwagę, jeśli nie chcesz prowadzić dziennika żywieniowego?
Wcale nie musisz być niewolnikiem rozpisek. Jednak tak jak już wspomniałam, powinieneś mieć pewną wiedzę, by móc podejmować mądre decyzje.
Wielkość porcji
Pierwsza istotna sprawa, to wielkość porcji. Nie musisz używać wagi kuchennej za każdym razem. Jeśli stosowałeś kiedyś dietę z rozpiski, to dobrze wiesz, jak mniej więcej wyglądają porcje posiłków z daną kalorycznością. Wystarczy, że będziesz się tego trzymać "na oko". Jeśli masz z tym kłopot, wówczas wybieraj mniejsze talerze, na które zmieści się mniej jedzenia.
Zbilansowane posiłki
To hasło pojawia się niemal za każdym razem, kiedy mówimy o zdrowym odżywianiu. Jest jednak bardzo istotne, ale też pomocne, bo pomaga rozsądnie komponować posiłki.
Danie zbilansowane to takie, które zawiera porcję białka, węglowodanów i tłuszczu. Około połowę talerza powinny zajmować warzywa, a jedną czwartą dodatki skrobiowe (np. kasza, ryż, pełnoziarnisty makaron) i pozostałą część białko. Niewielka porcja tłuszczu może być dodana do warzyw np. łyżka orzechów, pestek lub oliwy z oliwek, lub do białka.
Zaplanuj ilość posiłków i nie podjadaj
Nie mając rozpiski, łatwo jest sobie odpuszczać. Postaraj się nastawić na określoną ilość posiłków bez podjadania pomiędzy nimi. Np. trzy główne posiłki i dwie przekąski.
Słuchaj sygnałów swojego organizmu
Kiedy spożywasz posiłek w spokoju, jesteś w stanie bardziej zarejestrować swój poziom sytości. Unikaj jedzenia przed telewizorem czy smartfonem, który będzie Cię rozpraszać i sprawi, że zjesz znacznie więcej, niż potrzebujesz, albo w ogóle nie zarejestrujesz, że właśnie spożyłeś obiad. Szacowanie porcji może być na początku trudne, dlatego postaraj się poznać swój organizm. Jedz do momentu, kiedy czujesz się najedzony, ale nie przejedzony.
Podsumowanie
Rozpiska z dietą to duże ułatwienie, szczególnie dla osób początkujących oraz zabieganych. Czasami jednak chcemy od tego odpocząć, ale nie oznacza to, że musisz całkowicie zrezygnować z dotychczasowego sposobu odżywiania. Wykorzystaj powyższe wskazówki, by odpocząć chwilę od rozpiski, ale wciąż podejmować dobre decyzje związane z Twoimi posiłkami.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.