Cebula to warzywo popularne w niemal każdej kuchni. Zwykle stosowana jest jako dodatek lub nawet forma przyprawy, która ma za zadanie wzmocnić smak dania lub zagęścić sos. Ma ona wiele korzyści, o których większość z nas nie wie lub zapomina. Poznajmy je.
Korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia cebuli
Źródło witaminy C
Cebula zawiera niedużą dawkę witaminy C — ok. 6 mg w 100 g. Nie jest to wiele, ale sumując warzywa i owoce w ciągu dnia pomaga pokryć nasze zapotrzebowanie. Witamina ta bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie: wspomaga gojenie się ran, przyswajanie żelaza itp. Jest także przeciwutleniaczem, który zwalcza wolne rodniki i opóźnia procesy starzenia się.
Źródło błonnika
Cebula jest umiarkowanie dobrym źródłem błonnika — ok. 2 g w 100 g. Błonnik powoduje, że dłużej czujemy się pełni po posiłku oraz reguluje wypróżnianie się. Sprawia, że jest mniej prawdopodobne podjadanie między posiłkami, a co za tym idzie — zmniejsza ryzyko otyłości.
Przeciwutleniacze w cebuli
Wszystkie cebule zawierają kwercetynę, która ma właściwości przeciwzapalne. Pomaga też organizmowi przetwarzać witaminę E i chroni go przed wieloma formami raka. Każda cebula ma przeciwutleniacze, ale czerwona i żółta mają ich więcej niż biała.
Witamina B6
Jedna średnia cebula dostarcza około 8% zalecanej dziennej dawki witaminy B6. Pomaga ona organizmowi w tworzeniu czerwonych krwinek. Bierze udział w metabolizmie białek i może być pomocna dla kobiet z PMS i porannymi mdłościami.
Jak jeść cebulę?
Największe korzyści zdrowotne uzyskasz z jedzenia cebuli na surowo. Pokrój w kostkę lub wrzuć do sałatki, omleta albo połóż na kanapce. Możesz ją też lekko (i krótko) podsmażyć — wówczas zmięknie i łatwiej będzie ją jeść, a przy tym nie straci wiele wartości odżywczych.
Oczywiście możesz ją dodawać do gotowania, smażenia, a nawet zamarynować, ale trzeba się liczyć, że wartości odżywczych będzie mniej.
Moczenie cebuli – sposób na łzawienie oczu
Dlaczego od cebuli łzawią oczy? Podczas krojenia uwalnia się pewien związek (allicyna), który sprawia, że do oczu napływają łzy. Najlepszym sposobem jest namoczenie cebuli w lodowatej wodzie albo włożenie do zamrażarki i krojenie jej zaraz po schłodzeniu.
Jak przechowywać cebulę?
Całą cebulę przechowuj w chłodnym, suchym i dobrze wentylowanym miejscu, a nie w lodówce. Po pokrojeniu lub obraniu można ją trzymać w lodówce przez 7-10 dni, ale z dala od ziemniaków i innych warzy — cebula sprawia, że warzywa szybciej się psują.
Podsumowanie
Cebula to bardzo wartościowe warzywo. Nie dość, że zawiera sporo składników odżywczych, to jeszcze nadaje potrawom lepszy smak. Ma też walory zdrowotne — z pewnością każdy z nas kojarzy coś takiego jak syrop z cebuli, który nasze mamy i babcie podawały przy przeziębieniu. Czy warto dodawać cebulę do potraw? Zdecydowanie tak! Ważne, żeby nie przesadzać z jej obróbką termiczną.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.