Czy wiesz, ile jesz? Być może tak, ale wówczas jesteś wyjątkiem. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z ilości zjadanych kalorii, szczególnie jeśli określają porcję „na oko” lub mają tendencję do podjadania czy przegryzania czegoś do filmu, czy siedząc przed komputerem. Właśnie dlatego dietetycy zalecają zapisywanie wszystkiego, co zjadamy przez kilka dni lub tygodni, żeby zweryfikować rzeczywistość. Co jeszcze można zyskać?
Zapisywanie pomoże Ci schudnąć
Prowadzenie dziennika Cię nie przekonuje? Istnieje wiele dowodów, że osoby zmagające się z nadwagą lub otyłością zaczynały odnosić największe sukcesy, kiedy zapisywały swoje posiłki. W badaniu opublikowanym w American Journal of Preventive Medicine zaobserwowano, że uczestnicy, którzy prowadzili dzienniki dietetyczne, stracili na wadze dwa razy więcej niż ci, którzy tego nie robili.
Mniej bezmyślnych przekąsek
Zmuszanie się do zapisywania tego, co jesz i pijesz, uświadomi Ci, ile tak naprawdę spożywasz i jak często wyciągasz rękę w stronę przekąsek. Nagle może się okazać, że cały dzień coś podskubujesz i wychodzi dziennie dużo więcej kalorii. Pod warunkiem oczywiście, że zapisujesz wszystko uczciwie.
Możesz sprawdzić, czy Twoja dieta jest zrównoważona
Mając na papierze wszystko, co jesz i pijesz, pomoże Ci to wychwycić nieprawidłowości w diecie, np. zbyt małą ilość białka, zbyt dużą ilość węglowodanów itp. Prowadząc dziennik, łatwiej jest zidentyfikować problem i wprowadzać poprawki. Może się okazać, że jesz za mało warzyw i owoców albo że podstawą Twoich posiłków jest pieczywo. Pomocne jest zapisywanie także swojej satysfakcji po posiłku — czy jesteś najedzony, czy długo odczuwałeś sytość. Dzięki temu będziesz wiedzieć, które potrawy są dla Ciebie bardziej satysfakcjonujące.
Będziesz bardziej świadomy zawartości kalorii w żywności
Większość ludzi nie umie ocenić liczby kalorii w jedzeniu. Kiedy zaczynamy zapisywać zjadane produkty, ich ilość oraz liczbę kalorii, nabieramy większej świadomości ich wartości energetycznej. To jest bardzo pomocne przy późniejszych wyborach.
Zapisywanie sprawia, że pomyślisz, zanim zjesz
Łatwo jest sięgać po jedzenie, kiedy nie musimy za dużo myśleć. Daje nam to poczucie braku odpowiedzialności. Świadomość tego, że musisz zapisać wszystko, co wkładasz do ust, sprawia, że dwa razy się zastanowisz, zanim coś położysz na swój talerz.
Świadomość pozytywnych zmian, które wprowadzasz do diety
Przeglądanie swojego dziennika żywieniowego może być bardzo motywujące, szczególnie jeśli sobie założysz ograniczenie pewnej grupy produktów lub kalorii i jednocześnie obserwujesz, jak zmienia się Twoje ciało. Widząc pozytywne zmiany w swoim ciele, które wynikają ze zmiany diety, utwierdzisz się w przekonaniu, że postępujesz słusznie i widać efekty Twojej pracy.
Podsumowanie
Niezależnie od tego, czy używasz wirtualnego dziennika żywieniowego, czy zeszytu, zapisywanie wszystkiego, co jesz, może przynieść wiele korzyści. Dzięki temu możesz oszacować, ile tak naprawdę zjadasz, przypilnować się, by spożywać więcej wartościowych produktów w diecie, a także obserwować swoje postępy i być świadomym, z czego one wynikają. Zapisywanie tego, co jesz, jest naprawdę warte poświęconego czasu i wysiłku.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.