Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy koniecznie trzeba jeść co 3 godziny, żeby schudnąć?

Przyjęło się, że optymalny sposób odżywiania to taki, w którym posiłki spożywane są regularnie, najlepiej sześć razy w ciągu dnia, a przerwy pomiędzy nimi wynoszą około trzech godzin. Taki sposób odżywiania przyspiesza podobno metabolizm, chroni przed katabolizmem i korzystnie wpływa na samopoczucie. Niestety w praktyce, biorąc pod uwagę obowiązki wynikające choćby z pracy zawodowej taki schemat żywieniowy jest trudny do utrzymania. Czy więc należy się za wszelką cenę do niego zmuszać?

Czy trzeba jeść co 3 godziny?

Nie. Absolutnie nie ma obowiązku pilnowania za wszelką cenę tego by posiłki były spożywane z tak wysoką częstotliwością w równych odstępach czasu pomiędzy sobą, wynoszących akurat 3 godziny. Owszem większa częstotliwość posiłków ma swoje zalety, ale biorąc pod uwagę wymogi praktyczne jest po prostu nieżyciowa. Osoby, które chcą trzymać się tego schematu zmuszone są zazwyczaj uzupełniać dietę odżywkami i daniami gotowymi – co oczywiście nie musi być samo w sobie złe, ale – nie jest też przecież konieczne.

Zamiast zjadania sześciu posiłków co trzy godziny, można jeść cztery - co cztery, czy nawet pięć godzin godziny. Można też jeść dwa lub trzy główne posiłki i jedną – dwie przekąski pomiędzy posiłkami w postaci owoców czy bakalii. Można też tzw. „okno żywieniowe”, czyli czas w którym zjadamy posiłki, zawęzić do dziesięciu czy ośmiu godzin w ciągu dnia i w tym czasie spożyć wszystkie przewidziane posiłki. Wtedy przerwa pomiędzy ostatnim posiłkiem dnia pierwszego, a pierwszym dnia kolejnego wynosić będzie 14 godzin. Możliwości jest bardzo wiele, liczy się przede wszystkim jakość odżywcza spożywanej żywności oraz bilans kaloryczny. Ilość posiłków czy czas przerwy pomiędzy nimi ma znaczenie drugo- lub wręcz trzeciorzędne.

Korzyści regularnego jedzenia

Oczywiście nie oznacza to, że systematyzowanie diety nie ma żadnego znaczenia: zawsze warto działać wedug planu jeśli chcemy się zdyscyplinować i kontrolować efektywność zabiegów żywieniowych. Ważne jednak jest by nie trzymać się na siłę schematu, w którym przerwy pomiędzy posiłkami muszą wynosić akurat trzy godziny – bo jest to schemat umowny, uznany przez wielu za optymalny – ale przecież nie za wszelką cenę.

Podsumowanie

Choć nie ma niczego złego w konsekwentnym trzymaniu się zasady , zgodnie którą posiłki spożywane są co trzy godziny, to należy pamiętać, że jej przestrzeganie nie jest konieczne by schudnąć. Równie dobrze rozkład posiłków w ciągu dnia może mieć zupełnie inny schemat. Tak naprawdę warto skoncentrować się na podstawach, czyli jakości spożywanej żywności oraz ilości dostarczanych składników pokarmowych.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.