Zdrowe odżywianie dla wielu osób kojarzy się z czymś negatywnym, wręcz męczącym. Jedzenie jest monotonne, wymaga systematyczności a dla innych wyobrażenie wygląda jak posiłek nieposiadający smaku. Dieta 50/50 jest wybawieniem dla wszystkich tych, którzy chcą folgować z jedzeniem, które nie należy do restrykcyjnego. Czy jest aż tak pięknie?
Na czym polega dieta 50/50?
Autorką diety jest dr Krista Varady, a cały pomysł opiera się na zasadzie drugiego dnia. Dieta opiera się na zasadzie przemienności, co oznacza, iż nie trzeba trzymać się mocno restrykcyjnych norm oraz nie występuje koncepcja tzw. “głodówki”. Istotą tej kuracji odchudzającej jest, aby pierwszego dnia od rozpoczęcia zredukować ilość spożywanych kalorii do 25% z całego zapotrzebowania kalorycznego na całą dobę. Taka zasada obowiązuje co drugi dzień. W pozostałe dni obowiązuje spożycie posiłków do 30% zawartości tłuszczu z pokarmów na całe 24 h. Oznacza to, iż musimy dobierać produkty w taki sposób, by nie przekroczyć ich założeń.
Dieta 50/50 - zasady
To, co wyróżnia dietę 50/50 to jej naprzemienność. Jej koncepcja opiera się na zasadzie podziału na tzw. dzień diety i dzień ucztowania. Bez większych problemów można się domyślić, iż ta pierwsza doba opiera się na restrykcyjnym podejściu, w którym spożywamy około 25% zapotrzebowania dziennego czyli ok. 1000 kcal. W tej porze należy spożyć jeden większy posiłek (obiad), który jest bardziej energetyczny i przede wszystkim zawiera większą ilość białka, ze względu na uczucie sytości po jego spożyciu. Napoje powinny być bez zawartości cukru, jak i przypisuje się wykonanie porannych ćwiczeń o umiarkowanym nasileniu. Następnie w “dzień ucztowania” przewiduje się spożycie kalorii dla kobiet na ilość 2000 a dla mężczyzn 2500. Choć założenia diety są dość luźne, warto pamiętać, iż osoby borykające się z większą nadwagą bądź otyłością powinny wykazać się większą rozwagą w spożywaniu pokarmów.
Dieta 50/50 - przykładowe posiłki
Jadłospis w diecie został ułożony w taki sposób, aby naprzemiennie stosować normy dla dnia diety i ucztowania. W ten pierwszy spożycie kalorii na dobę powinno mieścić się w około 1000, a w następny w 2000 dla kobiety i 2500 dla mężczyzny.
Jadłospis - dzień diety 1
śniadanie: płatki owsiane na mleku z żurawiną
II śniadanie: 2 jajka na miękko i kromka pieczywa chrupkiego
obiad: gotowana pierś z indyka z warzywami
podwieczorek: pieczony banan
kolacja: serek wiejski z ogórkiem i pieprzem
Jadłospis - dzień uczty 2
śniadanie: chałka z masłem, sałatą, szynką i serem oraz kawa z mlekiem
II śniadanie:musli z suszonymi owocami i mlekiem 1,5%
obiad: grillowany łosoś z domowymi frytkami i mizerią
podwieczorek: 5 kostek gorzkiej czekolady z solą morską
kolacja: tosty razowe z mozzarellą i pomidorem
Jadłospis - dzień diety 3
śniadanie: twarożek z rzodkiewką i papryką
II śniadanie: sok pomidorowy (250 ml) z tabasco
obiad: filet z dorsza gotowany na parze z kawałkami buraków i szparagów
podwieczorek: jogurt naturalny z jabłkiem i cynamonem
kolacja: sałatka grecka
Jadłospis - dzień uczty 4
śniadanie: naleśniki z twarogiem i borówkami, słodzone miodem, kawa z mlekiem
II śniadanie: koreczki śledziowe z cebulką i papryką
obiad: domowy burger z mięsa wołowego i bułki grahamki
kolacja: rogal z makiem z sałatą, jajkiem i ogórkiem konserwowym
Jadłospis - dzień diety 5
śniadanie: omlet z jajek i z pieczarkami
II śniadanie: smoothie z jabłka, banana i selera naciowego
obiad: pierś kurczaka z ryżem i kapustą kiszoną
podwieczorek: domowe chipsy z jarmużu
kolacja: placuszki twarogowe z malinami
Jadłospis - dzień uczty 6
śniadanie: pizza z kalafiora i mozzarellą
II śniadanie: koktajl białkowy z kakao, bananem i płatkami migdałów
obiad: krewetki smażone na maśle czosnkowym z makaronem ryżowym i sosem sojowym
podwieczorek: domowe chipsy z ziemniaków
kolacja: płatki kukurydziane z mlekiem i wiórkami kokosowymi
Jadłospis - dzień diety 7
śniadanie: kromka chleba żytniego z sałatą i chudą szynką
II śniadanie: sok wielowarzywny (250 ml)
obiad: zapiekanka z makaronu, cebuli, pieczarek i papryki
podwieczorek: kisiel wiśniowy bez cukru
kolacja: ryż zapiekany z jabłkiem i cynamonem
Dieta 50/50 - wady i zalety
Kuracja odchudzająca opracowana na zasadzie naprzemienności ma swoje mocne i słabe strony. Zanim zdecydujemy się na wcielenie tego w życie, warto zapoznać się z wszelkimi jej aspektami.
Wady
Zalety
nie uczy zdrowych nawyków żywieniowych
różnorodność posiłków
dzień diety wymaga silnej woli, aby nie podjadać
możliwość wkomponowania małego “cheata”
optymalny spadek wagi
możliwość wykonania treningu w tzw. dzień uczty
Jakie jest Twoje zdanie na temat założeń tej diety? Porozmawiajmy w komentarzach!
Dieta 50/50 - efekty jakich możemy się spodziewać
Przewidywana utrata masy ciała dla tej diety przypada do 7 kg w ciągu miesiąca. Spadek tej wagi należy raczej do wyniku umiarkowanego. Efekty są obiecywane pod warunkiem przestrzegania jej zasad i włączeniu umiarkowanego wysiłku fizycznego w tzw. dni uczty. Wizja możliwości podjadania co drugi dzień dla niektórych może okazać się dobrą motywacją do jej przestrzegania. Tymczasem jeżeli wciąż żadna koncepcja “wymyślnej” diety nie przemawia za wami pamiętajcie, że nasi specjaliści przygotują wam plan dietetyczny dostosowany do waszych indywidualnych potrzeb. Zapoznaj się z ofertą pod tym adresem: https://potreningu.pl/plan
Czy warto przejść na dietę 50/50?
Choć efekty są dość obiecujące dla danego menu, wciąż pozostaje wiele wątpliwości. W stosowaniu diety najtrudniej jest nabrać zdrowych nawyków żywieniowych. Co jeść, w jaki sposób itd. O ile sama wizja małych “cheatów” co drugi dzień może być stosunkowo motywująca, o tyle wytrzymanie dnia na 1000 kcal może być nie lada wyzwaniem. Plan żywieniowy powinien opierać się na pełnych i zbilansowanych posiłkach, które nie wymagają od nas tak ujemnego bilansu energetycznego a jedynie systematyczności. Taka forma kuracji odchudzającej może i jest kusząca, ale niestety na swój sposób wymaga od nas przestrzegania jej zasad. Istnieje dość spore ryzyko, że dzień uczty może zostać wydłużony o więcej niż jedna doba.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.