Jesteś tym, co jesz – mówi popularne przysłowie, a w myśl tej zasady tym, co pojawia się na Twoim talerzu, jest także Twoja cera. Okazuje się bowiem, że niektóre składniki znajdujące się w pożywieniu niezwykle korzystnie wpływają na kondycję skóry, inne natomiast mogą sprzyjać jej wysuszaniu, przetłuszczaniu, powstawaniu zmarszczek czy nawet pojawianiu się wyprysków i zaskórników.
Moc probiotyków
Stres, nieprawidłowe odżywianie, antybiotykoterapia i wiele innych czynników może przyczynić się do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej organizmu. Konsekwencją są problemy trawienne, ale także problemy skórne. Obserwacje naukowe potwierdzają, iż probiotyki zmniejszają nasilenie objawów związanych z atopowym zapaleniem skóry, a także minimalizują ryzyko chorób o podłożu grzybiczym, bakteryjnym czy wirusowym.
Dlatego warto uwzględnić w diecie: fermentowane napoje mleczne takie jak jogurt i kefiry naturalne (niedosładzane i niearomatyzowane), kiszoną kapustę oraz w razie potrzeby sięgnąć po preparat zawierający żywe kultury bakterii.
Kwasy tłuszczowe omega-3
Kwasy tłuszczowe omega-3 są prawdziwym sprzymierzeńcem zdrowej i zadbanej skóry. Liczne obserwacje wskazują na skuteczność w zwalczaniu skutków ubocznych, wynikających z częstych kąpieli słonecznych, działania innych niekorzystnych czynników zewnętrznych, a także w zapobieganiu powstawania zmian o podłożu zapalnym w obrębie skóry. Poza tym cera osób, których dieta jest bogata właśnie w te kwasy tłuszczowe, charakteryzuje się elastycznością i młodym wyglądem.
Dlatego należy wkomponować do jadłospisu produkty takie jak: ryby morskie, olej lniany, siemię lniane, orzechy włoskie.
Produkty bogate w antyoksydanty
Spaliny, promienie UV oraz zanieczyszczenia powietrza sprawiają, że skóra jest podatniejsza na uszkodzenia – ze względu na aktywność wolnych rodników. Aby przeciwdziałać skutkom, ich działalności należy uwzględnić w jadłospisie produkty, które mają właściwości antyoksydacyjne, takie jak świeże warzywa i owoce.
Szczególnie polecane są: te o kolorze fioletowo-purpurowym (np. czerwona kapusta, jagody, bakłażany), a także czerwonym (np. papryka, pomidory, marchew, maliny, etc.).
Źródłem antyoksydantów są także: herbata (zielona i czarna), kawa, czerwone wino, kakao i przyprawy.
Zrezygnuj z cukru
Cukry rafinowane, jak mawiają dermatolodzy, to trucizna dla skóry. Ich spożywanie inicjuje i pogłębia stany zapalne i procesy związane z glikacją białek, która powiązana jest z upośledzaniem funkcjonowania kolagenu i elastyny oraz po prostu – ze starzeniem się skóry.
Jeżeli zatem zależy ci na ładnej skórze i dobrym zdrowiu polecam na stałe wyeliminować słodycze ze swojego jadłospisu.
Stosuj przyprawy
Jeżeli jako jedyną przyprawę stosujesz mieszankę uniwersalną lub kostki rosołowe, koniecznie powinieneś to zmienić. Suszone zioła i przyprawy stanowią skondensowane źródło przeciwutleniaczy, a także związków o działaniu przeciwzapalnym.
Szczególnie polecane są: imbir, kurkuma, cynamon, bazylia, rozmaryn, etc.
Podsumowanie
Dbanie o wygląd skóry zaczyna się od kontrolowania zawartości talerza. Na nic zdadzą się wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, gdy u podstaw związanych z problemami skórnymi znajduje się nieprawidłowe odżywianie. Pamiętaj, zdrowie to podstawa- zacznij od diety.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.