Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego ciągle odczuwam głód?

Dlaczego ciągle odczuwam głód?
Pożywienie służy nam przede wszystkim jako źródło energii, i to normalne, że odczuwamy głód, kiedy nasz żołądek jest pusty. Jeżeli jednak ciągle czujesz głód i burczenie w brzuchu, może to być znakiem, że coś nie tak dzieje się z Twoim zdrowiem lub nie funkcjonujesz w sposób prawidłowy.

Poniżej przedstawiam kilka czynników, które mogą wpływać na nadmierne uczucie głodu.

Brak snu

Zbyt mała ilość snu może wpływać na odczuwanie głodu. Dzieje się tak w konsekwencji  zaburzonego wydzielania hormonów odpowiedzialnych za kontrolę głodu w organizmie. Często po nieprzespanej nocy możemy odczuwać większy apetyt i trudniej jest nam zaspokoić głód. Przeważnie mamy wtedy ochotę na bardziej kaloryczne posiłki.

Stres

Podczas stresu organizm wytwarza kortyzol (hormon stresu), co wzmacnia uczucie głodu. Kiedy jesteśmy zestresowani, często sięgamy po tzw. komfort foody bogate w cukry i tłuszcze. 

Żyjąc w ciągłym stresie warto wprowadzić do swojej diety naturalne produkty roślinne pozwalające nam lepiej reagować w sytuacjach stresowych. Takimi produktami są adaptogeny.

Zła dieta

Stosując niskokaloryczne diety zmuszamy organizm do wzmożonej produkcji hormonu głodu - greliny. Hormon ten uwalnia się, gdy organizm potrzebuje więcej pożywienia. Dieta niskokaloryczna może przyczyniać się do zwiększonej produkcji greliny i tym samym wywoływać nadmierny głód. Pamiętaj o zażywaniu odpowiedniej ilości białka, tłuszczów i błonnika, nawet podczas diety.

Leki

Zażywanie niektórych leków może przyczyniać się do nadmiernego uczucia głodu. Niektóre z nich mogą także wpływać na nasz metabolizm oraz sposób magazynowania cukrów i składników odżywczych. Może to przyczyniać się do nadmiernego uczucia głodu. Jeśli bierzesz leki i podejrzewasz, że to one mogę być przyczyną, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

Odwodnienie

Pragnienie pojawia się, gdy organizm doświadcza deficytu wody. Kiedy organizm jest odwodniony, Twoje ciało odbiera sprzeczne sygnały dotyczące głodu. Kiedy następnym razem poczujesz głód, zastanów się, kiedy ostatnio piłeś wodę. Może to być oznaka pragnienia - nie głodu.  

Podsumowanie

Jeżeli nie dostarczasz organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych, możesz częściej odczuwać głód. Dodatkowo przewlekły głód może być również oznaką chronicznego stresu, braku snu czy skutkiem ubocznym przyjmowanych leków.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.