IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Grzyby poprawiające pamięć

Do niedawna jeszcze grzyby postrzegane były jako pokarmy charakteryzujące się niemal zerową wartością odżywczą, posiadające jedynie walory kulinarne związane z ich unikalnym smakiem i aromatem. Dziś wiadomo już, że w grzybach obecnych jest wiele cennych dla naszego organizmu związków: zarówno składników odżywczych (takich jak potas, witamina D), jak i nieodżywczych, mogących zapobiegać wielu chorobom bądź wykazujących inne, cenne właściwości.

Unikalne walory soplówki

W ciągu ostatnich dwóch dekad opublikowano wyniki dwunastu łącznie badań, które wskazują, iż grzyb o nazwie soplówka wierzbowata, zawiera substancje mogące korzystnie wpływać na kondycję umysłową. Dane te są o tyle przełomowe, że zdaniem autorów mogą zostać wykorzystane nie tylko w profilaktyce, ale nawet w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera. Niewykluczone też, że regularna konsumpcja tych grzybów bądź – suplementów diety z ich udziałem otrzymanych, wspomagać będzie funkcje kognitywne u osób zdrowych. Istnieją przesłanki, by sądzić, że dzięki obecnym w nich substancjom poprawić będzie można pamięć, koncentrację i kojarzenie faktów.

Soplówka a NGF

Mechanizmy działania związków obecnych w soplówce nie są jeszcze w pełni poznane, niemniej wiadomo już sporo na ich temat. Odkryto m.in. iż wpływają one na aktywność czynnika wzrostu nerwów (zwanego w skrócie NGF – z ang. „nerve growth factor”), czyli wewnątrzustrojowej molekuły stymulującej różnicowanie i odnowę osłonek mielinowych neuronów. Działanie to jest przełomowe i umożliwia dosłownie przyspieszenie procesów regeneracyjnych mózgu!

Jak smakuje soplówka?

Oprócz unikalnych walorów prozdrowotnych i funkcjonalnych soplówka wierzbowata podobnie jak wiele innych grzybów ma także szerokie zastosowanie kulinarne. Jej walory mogą poprawić smak wielu potraw. Soplówka znakomicie smakuje w formie podsmażanej z czosnkiem i cebulą, a także jako dodatek do dań mięsnych i potraw z ryżu.

Podsumowanie

Badania prowadzone w ostatnich latach wskazują, że grzyby stanowić mogą cenny składnik zdrowej diety. Przykład soplówki wierzbowatej dowodzi, jak daleko idące mogą być korzyści wynikające z ich regularnej konsumpcji.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.