Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Hamburger z probówki

Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie czasy, w których mięso otrzymywane będzie metodą In vitro? Jak byś się czuł jedząc kotleta otrzymanego w laboratorium z mięsa wyhodowanego w probówce? Może pomysł wydaje ci się rodem z filmów science-fiction? To wiedz w takim razie, że najprawdopodobniej przed końcem tego roku profesor Mark Post ma zamiar publicznie zjeść hamburgera z mięsa wyhodowanego w laboratorium!

Od pewnego czasu światowa konsumpcja mięsa zwiększa się, tymczasem pokrycie rosnącego zapotrzebowania przy pomocy konwencjonalnych metod jest trudne, energochłonne i niepożądane w kontekście wyzwań jakie niesie za sobą konieczność ochrony środowiska. Aktualnie zabija się rocznie około 40 miliardów zwierząt hodowlanych rocznie w samych Stanach Zjednoczonych. Mało tego, globalna produkcja mięsa odpowiada za 18% produkcji gazów cieplarnianych, czyli więcej niż ma to miejsce w przypadku samochodów, autobusów i samolotów razem wziętych!

Rozwiązaniem tego problemu ma być zdaniem niektórych naukowców hodowla mięsa przy udziale komórek macierzystych, które znajdują się w mięśniach zwierząt. Przy zachowaniu odpowiednich warunków komórki te można namnażać, poddawać stymulacji i otrzymywać z nich – mięso! Tak, zaawansowane prace już trwają, a ich efekt ujrzy światło dzienne najprawdopodobniej jeszcze w tym roku.

Autorzy badań przyznają, że na dzień dzisiejszy z pewnością przeszkodą w masowej produkcji mięsa z probówki mogłaby okazać się cena, która w przypadku pierwszego hamburgera wynosić będzie około 250 000 euro, co jest raczej kwotą zaporową dla przeciętnego Kowalskiego. Oczywiście w przypadku masowej produkcji koszty mogłyby ulec drastycznemu zmniejszeniu, nie wiadomo jednak czy udałoby się je obniżyć do takiego stopnia, by produkt finalny mógł znaleźć się w spożywczych sklepach…

Prof. Mark Post uważa, że masowa produkcja mięsa In vitro możliwa będzie najprawdopodobniej za około 10 – 15 lat, a na razie kluczowym wydaje się problem „wykarmienia” hodowanych komórek, które tak jak wszystkie żywe komórki potrzebują aminokwasów, glukozy, kwasów tłuszczowych, witamin i składników mineralnych. Choć perspektywy – jak Twierdzi naukowiec – są, to potrzeba jeszcze przynajmniej kilku lat intensywnych badań.

W całym projekcie najbardziej intrygujący jest fakt, że komórki macierzyste z których produkowane będzie mięso pobrać można bez uśmiercania zwierząt za pomocą biopsji. Niewykluczone więc, że profesorowi Postowi uda się publicznie zjeść mięsny posiłek w towarzystwie żyjącego i całego zwierzęcia, z którego komórek macierzystych go otrzymano!

Źródła: http://www.huffingtonpost.com

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.