Dieta odchudzająca kojarzy Ci się z odmawianiem sobie jedzenia i głodowaniem? Zupełnie niesłusznie! W praktyce nie musisz drastycznie zmniejszać spożycia pokarmu, wystarczy że zamienisz gorsze produkty na lepsze! Chcesz wiedzieć jak tego dokonać? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Zamień musli na... musli!
Kanapki i jajecznica odeszły do lamusa, teraz na śniadanie jada się musli, bo zawiera błonnik i witaminy. Niestety porcja tego śniadaniowego przysmaku to solidna dawka tuczącego cukru, zwłaszcza jeśli popijemy ją sokiem… Jeśli lubisz musli jednak i nie musisz zupełnie z niego rezygnować!. Wystarczy, że przygotujesz je samodzielnie. Porcja płatków owsianych górskich, trochę świeżych lub ewentualnie suszonych owoców, garść orzechów włoskich bądź migdałów i naturalny jogurt, twaróg lub koktajl przygotowany z odżywki białkowej i voila! Oto masz zdrowe, sycące śniadanie, które z powodzeniem stanowić może element diety odchudzającej.
Zamień owocowy na naturalny z dodatkiem owoców!
Jogurty owocowe, zwłaszcza w wersji odtłuszczonej wydają się zdrowym, i pożądanym elementem diety. Niestety ich wadą jest solidna dawka cukrów która niekiedy przekracza 15 g na 100 g. Zamiast zajadać się przesłodzonymi przetworami mlecznym do naturalnego jogurtu (absolutnie nie musi być niskotłuszczowy) dodaj trochę świeżych lub suszonych owoców. Posiłek możesz uzupełnić orzechami, otrębami lub wiórkami kokosowymi. Będzie to rozwiązanie niewspółmiernie korzystniejsze i zarazem bardziej pożywne i sycące.
Zamień białe na razowe
Niby wydaje się to oczywiste: pieczywo otrzymane z mąki z grubego przemiału jest zdrowsze niż pieczywo wypiekane z białej mąki, a jednak i tak większość z nas będąc na zakupach wybiera chleb tostowy lub bagietkę zamiast razowca. Zdecydowanie warto to zmienić! Kanapki zrobione z razowego chleba ze względu na wyższą wartość odżywczą i większy potencjał sycący stanowić mogą pożądany element osób dbających o sylwetkę.
Zamień wędliny na mięso
Dostępne w sklepach wędliny to w większości produkty składające się jedynie w pewnym stopniu z mięsa. Resztę składu stanowi zazwyczaj solidna dawka wypełniaczy i konserwantów. Zamiast wędlin lepiej jest kupować świeże mięso, które po poddaniu obróbce termicznej może być spożywane zarówno w formie dań obiadowych, jak i używane do obkładu chleba.
Zamień sok na wodę
Soki owocowe, wbrew kampaniom reklamowym mają więcej wad niż zalet i raczej należy unikać ich picia niż zastępować nimi porcje owoców i warzyw. Soki, również te stuprocentowe są obfitym źródłem cukrów takich jak sacharoza, fruktoza i glukoza, których wysokie spożycie niekorzystnie wpływa na stan zdrowia i na sylwetkę. Soki z kartonika najlepiej jest zastąpić wodą mineralną, do której dla smaku można wycisnąć trochę soku z cytryny, dodać cynamonu, ewentualnie słodzik.
Zamień cukier na stewię
Zaskakujące jest jak wiele kłopotów może sprawić rezygnacja z dodatku cukru do codziennie wypijanych napojów. Jeśli nie wyobrażasz sobie picia gorzkiej kawy czy nieposłodzonej herbaty, zamiast cukru użyj stewii. Stewia w przeciwieństwie do aspartamu, acesulfamu i cyklaminianów to naturalna substancja słodząca o korzystnym wpływie na organizm, która może stanowić znakomity zamiennik cukru.
Podsumowanie
Dieta to przede wszystkim sztuka dokonywania właściwych wyborów, a zastępowanie mniej wartościowych pod względem żywieniowym produktów lepszymi zamiennikami jest jedną z podstawowych umiejętności jakie należy posiąść by poprawić swój wygląd i kondycję.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.