Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak w prosty sposób poprawić jakość swojego jadłospisu?

Jak w prosty sposób poprawić jakość swojego jadłospisu?
Zamiast koncentrować się wyłącznie na tym, jakich produktów żywnościowych należy bezwzględnie unikać – w trosce o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie, proponuję tym razem skoncentrować się na tym, o co niewątpliwie warto wzbogacić swoje dotychczasowe menu. Zbyt monotonna dieta, nawet jeśli jest oparta na wartościowych pokarmach, nie koniecznie musi pokrywać zapotrzebowanie organizmu na wszystkie wymagane składniki. Oto kilka prostych sposobów na to, by uczynić codzienne menu bardziej zasobnym w składniki odżywcze i inne substancje pozytywnie wpływające na funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

Urozmaicaj swoją dietę

Jakiś czas temu utarło się, iż najlepszym źródłem białka jest pierś z kurczaka, najbardziej pożarnym źródłem węglowodanów – ryż i płatki owsiane, a najkorzystniejszym źródłem tłuszczu – oliwa z oliwek. Oczywiście wszystkie te produkty jak najbardziej mogą znaleźć swoje miejsce w zdrowej diecie, nie oznacza to jednak, że powinny stanowić absolutną podstawę codziennego menu. Chcąc poprawić jakość swojego jadłospisu, warto zadbać o różnorodność, komponując posiłki przy udziale różnego rodzaju pokarmów. W diecie winny znaleźć się inne rodzaje mięsa niż tylko drób, różne rodzaje produktów skrobiowych (np. kasze, ziemniaki, bataty) i rozmaite źródła tłuszczu (całe jaja, ryby morskie, oleje: kokosowy, lniany, rzepakowy, masło, awokado, orzechy i nasiona).

Stosuj rozmaite przyprawy

Stanowią nieocenione źródło wielu składników o działaniu przeciwutleniającym, pomagają zatem niwelować niepożądane skutki działania wolnych rodników. Dodatkowo nadają spożywanym potrawom niecodziennego aromatu i smaku. Szczególnie polecane są przyprawy korzenne oraz suszone zioła. Najbardziej znana ze swojego antyoksydacyjnego (i przeciwzapalnego) potencjału jest kurkuma, warto jednak zainteresować się także imbirem, suszonym lubczykiem, rozmarynem, kolendrą, papryką ostrą, cynamonem, prawdziwą wanilią, etc. Zawarte w nich substancje korzystnie wpływają na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Każdy miłośnik zdrowego odżywiania powinien posiadać w swojej kuchennej kolekcji rozmaite przyprawy – nie tylko sól, pieprz, mieszankę do gyrosu i przyprawę uniwersalną.

Pij soki warzywne

Pomimo najszczerszych chęci, ciągle spożywamy zbyt mało warzyw. Bardzo często ograniczają się do obiadowej surówki czy porcji gotowanych brokułów. Konsekwencje zjadania niedostatecznej ilości warzyw, to nie tylko deficyt wielu cennych składników pokarmowych, takich jak choćby potas czy kwas foliowy, to także zwiększone ryzyko zakwaszenia organizmu, a także zaparcia i inne problemy związane z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego. Prostym sposobem na zwiększenie ilości świeżych warzyw w diecie jest uwzględnienie soków warzywnych – najkorzystniej samodzielnie przygotowywanych z wykorzystaniem najlepszej jakości produktów pochodzenia roślinnego. W tym miejscu warto podkreślić, że w przypadku soków owocowych sytuacja wygląda inaczej — te nie koniecznie stanowią szczególnie wartościowy składnik diety.

Polub zieleninę

Do zieleniny wiele osób posiada uprzedzenia z dzieciństwa – kojarzy się ze smętnie pływającą w rosole natką pietruszki, do której zjedzenia bezskutecznie namawiała mama czy babcia. Tymczasem wszelkiego typu zielenina, choćby nawet spożywana w symbolicznych ilościach, może istotnie wzbogacić menu o cenne dla zdrowia składniki, takie jak rozmaite przeciwutleniacze czy witaminy i składniki mineralne. Warto zatem porzucić dziecinne przyzwyczajenia i wyrobić sobie nawyk posypywania zieleniną spożywanych potraw. Szczególnie polecane są: szczypior, koper, natka pietruszki, świeża bazylia i kolendra, tymianek, rozmaryn, a także inne dodatki.

Nie zapominaj o świeżych owocach

We właściwie zbilansowanym menu, w tym również tym ukierunkowanym na redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej, istnieje sporo miejsca na świeże owoce. Nie dość, że doskonale sycą i orzeźwiają, to także doskonale zastępują tradycyjne słodkości. Można przy ich udziale stworzyć smaczne desery, nadają się jako szybka przekąska oraz dodatek do dań głównych. Poza tym owoce stanowią mocno urozmaiconą pod względem smaków i walorów odżywczych grupę, każdy więc znajdzie coś dla siebie. Szczególnie polecane są cytrusy, owoce jagodowe (również mrożone), jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, banany, ananasy, kiwi, brzoskwinie, nektarynki, etc.

Poszukuj wartościowych dodatków

Nawet najbardziej pospolite danie nabierze niecodziennego charakteru, jeśli uwzględnimy niebanalne dodatki. I tak dania mięsne wzbogacić można dodatkiem wspomnianych wyżej owoców (np. ananasa czy brzoskwini), orzechów, grzybów, suszonych w słońcu pomidorów czy oliwek. Do deserów i dań na słodko uwzględnić można rarytasy w postaci gorzkiej czekolady, wiórków kokosowych czy suszonych na słońcu owoców. Produkty tego typu nie tylko wpływają na smakowitość spożywanych potraw, ale także wzbogacają je w szereg składników prozdrowotnych.

Podsumowanie

Wprowadzenie w życie zaproponowanych w niniejszym poradniku rozwiązań stanowić może znakomity i prosty sposób na to, by podnieść walory odżywcze codziennego menu i w ten sposób poprawić kondycję psychofizyczną.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.