IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kalorie to nie wszystko

W manipulowaniu masą ciała kluczowe znaczenie ma bilans kaloryczny. Sprowadzając zależność do prostego przykładu, można powiedzieć, że zapewnienie nadwyżki kalorycznej powoduje przyrost, a wywołanie deficytu energetycznego – redukcję masy ciała. Spotkać się jednak można z podejściem, zgodnie z którym koncentrowanie się tylko na kaloryczności prowadzi do niepotrzebnych wahań wagi i składu ciała.

W czasie odchudzania oprócz tłuszczu tracimy bowiem także mięśnie, a w okresie „masowania” oprócz mięśni zyskujemy też tłuszcz. Jaka więc jest alternatywa?

Rozkład i relacja makroskładników takich jak węglowodany, białko i tłuszcz w diecie może mieć spore znaczenie dla naszej pracy nad estetyką sylwetki. Dość popularną praktyką jest liczenie przez młodych sportowców jedynie spożycia białka, tak by dostarczyć wymagane „2 g na kilogram masy ciała”. Tymczasem wbrew temu, co wiele osób sądzi, proteiny wcale nie są najważniejszym elementem z ww. trójki, nie mniej ważne są lipidy i tzw. węgle. Umiejętna manipulacja makroskładnikami może doprowadzić do zmian w składzie i masie ciała bez istotnej zmiany kaloryczności diety, czego dowodem są choćby wysokotłuszczowe diety ketogenne czy niskowęglowodanowe diety wysokobiałkowe, które skuteczniej odchudzają niż konwencjonalne modele żywieniowe, w których głównym źródłem energii są węglowodany. Warto jednak dodać, że zazwyczaj zjawisko to związane jest w dużej mierze ze stratami glikogenu mięśniowego i wody.

Jednak wspomniana kaloryczność ani też rozkład spożycia poszczególnych makroskładników nie wyczerpują nam potencjału diety w programach ukierunkowanych na zmianę masy i składu ciała. Jak się bowiem okazuje, niezwykle istotne znaczenie ma „towarzystwo”, w jakim występują.

Przykładowo: błonnik wpływa w istotny sposób na trawienie i tempo wchłaniania, a witamina B1 i chrom na metabolizm węglowodanów. Witamina E bierze udział w przemianach NNKT, a witaminy B6, B12 i kwas foliowy w metabolizmie aminokwasów. Równowaga pomiędzy spożyciem składników energetycznych, budulcowych, jak i regulatorowych i balastowych ma bardzo istotny wpływ na nasz organizm – w tym na przebieg procesów metabolicznych powiązanych z gromadzeniem i spalaniem tłuszczu oraz budowaniem masy mięśniowej.

Ważne jest zarówno źródło składników odżywczych, jak i sposób przetwarzania pokarmów. Obróbka technologiczna i kulinarna doprowadzają do istotnych zmian w jakości spożywanej żywności, nie tylko pozbawiając ją niektórych składników, ale także zmieniając właściwości tych, które w niej pozostają.

Smażenie doprowadza do strat białka i zwiększania ilości tłuszczu w danym pokarmie, a także zmiany konfiguracji przestrzennej nienasyconych kwasów tłuszczowych, przez co stają się one po prostu szkodliwe. Natomiast stosowane w przetwórstwie żywności metody przetwarzania wzbogacają ją natomiast o dodatkowe, często niepożądane, składniki takie jak choćby uwodorniony tłuszcz.

Jak więc widać, postrzeganie żywności jedynie jako źródła kalorii jest poważnym niedopatrzeniem zarówno w kontekście jej wpływu na nasze zdrowie, jak i masę ciała oraz estetykę sylwetki. Oprócz wartości energetycznej istnieje szereg innych czynników, które powinny mieć dla nas elementarne znaczenie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.