Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kiedy potrzebujemy więcej magnezu?

Kiedy potrzebujemy więcej magnezu?
Magnez to minerał, który bierze udział w ponad 300 reakcjach metabolicznych w Twoim ciele. Wspiera zdrowie serca, kości, mięśni, układu nerwowego i naczyń krwionośnych. Magnez możemy pozyskać z żywności, a także z suplementów. Pomimo tego, że jest łatwo dostępny, to i tak jego niedobór jest powszechny. Szacuje się, że nawet 40% populacji nie dostarcza wystarczającej ilości magnezu wraz z dietą. Dlaczego tak wielu ludziom brakuje tego ważnego minerału? Istnieje co najmniej sześć czynników, które zwiększają ryzyko jego niedoboru. Przyjrzyjmy się im.

Problemy zdrowotne, które zmniejszają wchłanianie magnezu

Niektóre stany zapalne jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, utrudniają wchłanianie magnezu przez jelita. Jeśli masz jedno z tych schorzeń, możesz mieć niedobór magnezu, nawet jeśli spożywasz pokarmy bogate w magnez i prawdopodobnie potrzebujesz dodatkowej suplementacji.

Innym stanem sprzyjającym niedoborom magnezu jest biegunka, podczas której tracisz elektrolity, w tym sód, potas i właśnie magnez. Jeżeli jest to jednorazowa sytuacja, to prawdopodobnie nie musisz się martwić. Gorzej, gdy problem się przedłuża. Warto też zwrócić uwagę na częstotliwość oddawania moczu. Okazuje się, że nawet wtedy możemy tracić magnez - oczywiście, jeśli zauważymy niestandardowe reakcje, przedłużające się w czasie.

Spożywanie żywności wysokoprzetworzonej

Wysoko przetworzone i niezdrowe jedzenie może być wygodne, ponieważ zwykle jest łatwodostępne i nie wymaga wiele czasu oraz umiejętności na przygotowanie. Warto jednak pamiętać, że przetwarzanie żywności redukuje większość błonnika i część innych składników odżywczych żywności, w tym magnez. W rzeczywistości rafinowane ziarna zachowują tylko ok. 16% zawartego w nich magnezu, a to tylko jeden przykład. Teraz wyobraź sobie, że Twoja dieta składa się w większości z przetworzonych produktów, z których każdy ma uszczuplone zasoby magnezu... Prawdopodobieństwo niedoborów niemal gwarantowane.

Nadmiar stresu

Magnez jest związany z wieloma funkcjami w Twoim organizmie, w tym także z nastrojem i funkcjonowaniem mózgu. Osoby narażone na częsty stres, to kolejna grupa, która może mieć niedobory magnezu. Może to być związane m.in. z kortyzolem (hormon stresu, który może się wydzielać nie tylko w przypadku stresu emocjonalnego, ale także fizycznego), którego nadmiar sprzyja obniżaniu się poziomu magnezu.

Przyjmowanie niektórych leków

Niekiedy leki powodują, że organizm wydala więcej magnezu z moczem. Przykładem są diuretyki, które lekarze przepisują na niektóre choroby serca i wysokie ciśnienie krwi. Inne leki obniżające poziom magnezu obejmują leki stosowane w chemioterapii raka, niewydolności serca, w zaburzeniach psychotycznych, kortykosteroidy i niektóre leki na astmę. Nawet niektóre antybiotyki mogą obniżać poziom magnezu.

Spożywanie nieodpowiednich napojów

Spożywanie dużych ilości alkoholu oraz kawy obniża rezerwy magnezu w organizmie. Nawet woda, którą pijesz, może wpływać na poziom tego minerału. Twarda zawiera magnez, a miękka nie. Niektórzy eksperci ds. żywienia zalecają picie twardej wody, aby zwiększyć rezerwy magnezu w organizmie, jednak jest to magnez nieorganiczny, więc trudniej się wchłania. Dużo łatwiej zatem uzupełnić go poprzez odpowiednią dietę i suplementację.

Zbyt mało produktów bogatych w magnez w diecie

Jeżeli dieta jest pełna przetworzonej żywności, wówczas ciężko jest zadbać o odpowiedni poziom magnezu. Nie uzupełnimy go jednak, jeżeli nie będziemy jeść tych produktów, które mają go w dużych ilościach. Są to m.in. warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste, nasiona i orzechy.

Podsumowanie

Niedobór magnezu może mieć nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne, dlatego warto działać prewencyjnie i nie do nich nie dopuścić. Zastanów się, czy, któryś z powyższych czynników nie dotyczy i Ciebie i spróbuj wzbogacić swoją dietę o dodatkowe źródła magnezu. Jeżeli jest to trudne, skorzystaj z suplementacji.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.