Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Które źródła tłuszczu warto wybrać w zdrowej diecie?

Które źródła tłuszczu warto wybrać w zdrowej diecie?
Tłuszcze wbrew nadal powielanym mitom są naszemu organizmowi bardzo potrzebne. Korzystnie wpływają na pracę mózgu i obniżają stan zapalny. Występują w wielu formach, a rodzaj spożywanego tłuszczu ma tutaj znaczenie. Słyszymy o tłuszczach nienasyconych, nasyconych i trans. Tych pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i modyfikowanych. Jednak które z nich są dobre dla naszego zdrowia i jakie pokarmy należy spożywać, aby sobie nie zaszkodzić?

Podział tłuszczy w uproszczeniu

Tłuszcze możemy podzielić ze względu na pochodzenie, ich budowę chemiczną czy obecność wiązań. Nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli w skrócie takie, które w większości uznawane są za zdrowe dla serca to rodzaj tłuszczu występujący w roślinach, takich jak orzechy i nasiona, a także w olejach roślinnych. Znajdziemy je również w rybach, np. w łososiu, śledziu, sardynkach i w makreli.

Z kolei tłuszcze nasycone występują w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso czy masło, a także w oleju palmowym. Ten rodzaj tłuszczu jest często uważany za niezdrowy. Tłuszcze trans są szkodliwe dla zdrowia, znajdują się w smażonych potrawach i często w przetworzonej żywności. Poniżej przedstawiam kilka produktów, które są źródłem tych „zdrowych” tłuszczów, które warto włączyć do swojej diety.

Oliwa z oliwek

Zdrowe tłuszcze w diecie – oliwa z oliwekOliwa z oliwek to świetne źródło tłuszczy. Pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca, raka i cukrzycy oraz korzystnie wpływa na profil lipidowy. W jednym z badań wykazano, że zawarte w oliwie składniki w tym kwas oleinowy i sekoirydoidy, chronią organizm na poziomie komórkowym, spowalniając proces starzenia. Najlepiej wybrać oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, przechowywać ją w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu. Stosuj ją jako dodatek do sałatek, surówek albo okazjonalnie użyj ją do smażenia.

Ryby

Zdrowe tłuszcze w diecie – rybyRyby często są określane jako „pokarm dla mózgu”. To dlatego, że są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które są istotne do funkcjonowania tego narządu.

Dodatkowo spożywanie ryb pomaga zwalczyć stany zapalne. Wybierz tłuste ryby morskie takie jak łosoś, śledź, sardynki czy szprotki. Jeśli nie przepadasz za rybami, rozważ zakup kwasów omega 3 bogatych w DHA i EPA w formie suplementu diety.

Awokado

Zdrowe tłuszcze w diecie – awokadoAwokado to świetne źródło tłuszczu, ale także bogactwo cennych witamin z grupy B, beta-karotenu, witaminy C, witamin E i K oraz składników mineralnych takich jak magnez, potas, cynk, miedź i mangan. Owoc ten może korzystnie wpływać na nasz układ krążenia i obniżenie stanu zapalnego. Awokado świetnie sprawdzi się zarówno jako dodatek do śniadań, jak i obiadów czy kolacji.

Orzechy

Zdrowe tłuszcze w diecie – orzechyOrzechy to kolejny „pokarm dla mózgu”. Są świetną przekąską, która zawiera potężną dawkę składników odżywczych, w tym aminokwasy, witaminę E i nienasycone kwasy tłuszczowe. Jedno z badań wykazało, że jedzenie orzechów zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i choroby niedokrwiennej serca. Wybieraj orzechy surowe lub prażone. Możesz też spożywać je w formie zmiksowanej jako masło. Najlepiej zrobić je samemu z migdałów, nerkowców czy orzechów laskowych. Przy zakupie gotowego masła orzechowego zwróć uwagę na skład i wybierz produkt bez cukru z jak najmniejszą ilością soli.

Gorzka czekolada

Zdrowe tłuszcze w diecie – gorzka czekoladaGorzka czekolada oprócz walorów smakowych jest źródłem zdrowych tłuszczów i może pomóc chronić nasze serce. Naukowcy odkryli, że kiedy jesz ciemną czekoladę, nasza mikrobiota jelitowa wytwarza związki przeciwzapalne, które chronią zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Kostka lub dwie w ramach przekąski to także świetna alternatywa, kiedy zachce nam się coś słodkiego.

Pestki i nasiona

Zdrowe tłuszcze w diecie – pestki i nasionaNasiona lnu, chia czy pestki dyni i słonecznika są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które hamują procesy zapalne. Są też świetnym źródłem błonnika oraz witamin i minerałów, takich jak witamina E, żelazo i magnez. Pestki dyni są szczególnie pomocne w utrzymaniu optymalnego poziomu cukru we krwi, co wykazało jedno z badań.

Źródła: https://www.mdpi.com/1420-3049/21/2/163 https://openventio.org/wp-content/uploads/Anti-Inflammatory-Properties-of-a-Colored-Avocado-Seed-Extract-AFTNSOJ-5-151.pdf https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0735109717398224?via%3Dihub https://www.acs.org/pressroom/newsreleases/2014/march/the-precise-reason-for-the-health-benefits-of-dark-chocolate-mystery-solved.html https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2021.647354/full

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.