Jakie składniki odżywcze są niezbędne?
Te niezbędne składniki odżywcze dzielą się na dwie kategorie, a mianowicie mikroelementy i makroelementy.
Te niezbędne składniki odżywcze dzielą się na dwie kategorie, a mianowicie mikroelementy i makroelementy.
Mikroelementy to składniki odżywcze, których człowiek potrzebuje w małych dawkach. Do grupy tej należą witaminy i minerały.
Oferują one szereg korzyści zdrowotnych m.in.:
Istnieje 13 niezbędnych witamin, które dzielą się na dwie grupy: rozpuszczalne w tłuszczach i rozpuszczalne w wodzie. Pierwsze z nich to witaminy a, d, e i k, często nazywane po prostu ADEK.
Poszczególne witaminy znajdziemy m.in. w:
Z kolei witaminy rozpuszczalne w wodzie to witaminy z grupy B oraz witamina C. Witaminy z grupy B znamy głównie jako B-1, B-2 itp. Warto jednak znać także ich alternatywne nazwy, by móc się odnaleźć w etykietach różnych produktów spożywczych i suplementów.
Oto one:
Do głównych minerałów, których potrzebujemy, należą:
Ponadto na zdrowie organizmu wpływ mają także minerały śladowe takie jak:
Jak wyżej, na liście znajdą się z pewnością produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, orzechy i nasiona, żółtka jaj, rośliny strączkowe, mleko i produkty mleczne, owoce morza i inne. Z pewnością zastanawiasz się, jak to zrobić, żeby zapewnić sobie w diecie wszystkie niezbędne składniki. Zasada jest bardzo prosta — zadbaj o urozmaicenie w swoich posiłkach. Im bardziej zróżnicowane „talerze”, tym większe spektrum składników odżywczych trafi do twojego żołądka. I co jeszcze jest istotne — unikaj żywności przetworzonej, starając się wybierać produkty w miarę możliwości naturalne.
Makroelementy to składniki odżywcze, których organizm człowieka potrzebuje w większych ilościach. Obejmują one białko, węglowodany i tłuszcze.
Białko to makroskładnik, którego organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Zapewnia wzrost, rozwój i regenerację mięśni, kości, włosów i skóry. Bierze udział w procesach tworzenia przeciwciał, hormonów i innych niezbędnych substancji. Może stanowić także źródło paliwa dla komórek i tkanek.
Czerwone mięso (warto jednak jeść je z umiarem i sięgać po chudsze kawałki), drób, ryby i owoce morza, rośliny strączkowe, nabiał, jaja, w mniejszych ilościach także orzechy oraz niektóre ziarna.
Węglowodany to źródło energii dla wszystkich komórek i tkanek. Wspierają funkcjonowanie układu odpornościowego, funkcji mózgu, układu nerwowego, funkcji trawiennych i dodają energii do zadań dnia codziennego. Istnieją dwa rodzaje węglowodanów — proste i złożone. W dużym skrócie: proste dostarczają energii dość szybko, ale też zostają szybko przetworzone, z kolei złożone uwalniają energię powoli, dostarczając nam paliwa przez dłuższy czas. W diecie przydatne są zarówno jednych, jak i drugich, natomiast przewagę powinny stanowić węglowodany złożone. Węglowodany proste (cukry proste) to inaczej monosacharydy — organiczne związki składające się z węgla, tlenu i wodoru.
Wśród nich można wymienić:
Węglowodany złożone zbudowane są z więcej niż jednej cząstki cukrów prostych. Dzięki temu trawią się wolniej, są bardziej sycące i bardziej odpowiednie dla osób kontrolujących swoją wagę, a także tych z cukrzycą typu 2.
Do węglowodanów złożonych zaliczamy m.in. błonnik i skrobię. Pierwszy z nich jest szczególnie ważny, ponieważ wspomaga pracę jelit i kontroluje poziom cholesterolu. Główne źródła błonnika pokarmowego to owoce, warzywa, orzechy, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste.
Niesłusznie demonizowane (jeszcze całkiem niedawno) produkty skrobiowe również odgrywają istotną rolę w dobrze zbilansowanej diecie. Stanowią one energię, ale także są źródłem wielu witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Skrobia znajduję się m.in. w ziemniakach, produktach pełnoziarnistych, kukurydzy, owsie, ryżu i innych.
Ryż, kasza (np. gryczana, jaglana, jęczmienna, komosa ryżowa), makaron i pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, warzywa.
Tłuszcz często kojarzy się z czymś niezdrowym i tuczącym. Warto jednak pamiętać, że tłuszcze są bardzo potrzebne dla naszego zdrowia. Ważne jest jednak, by wybrać te odpowiednie, gdyż dostarczają one organizmowi energii i pomagają mu wykonywać szereg funkcji. Jednak konieczne jest spożywanie zdrowych tłuszczów, takich jak tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone oraz ograniczenie lub unikanie tłuszczów nasyconych i trans.
Zdrowe tłuszcze wspomagają:
Warto jeść przede wszystkim tłuste ryby, ale również orzechy i pestki, oliwę z oliwek, jaja, awokado, olej rzepakowy.
Ile powinniśmy jeść węglowodanów, białka, a ile tłuszczu? To pytanie zadaje sobie z pewnością każdy, kto próbuje poprawić swoją dietę. W zależności od potrzeb organizmu to te proporcje mogą się różnić. Jednak, żeby mieć jakiś punkt wyjściowy, który jest optymalny dla zachowania zdrowia osób aktywnych, warto przyjąć poniższe proporcje:
Sprawdź swoje zapotrzebowanie na energię i makroskładniki: kalkulator
Czy możesz przetrwać bez wody? Kilka dni bez wody przeżyjesz, ale to by było na tyle. Nawet niewielkie odwodnienie może powodować bóle głowy oraz upośledzenie funkcjonowania zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda "wypłukuje" toksyny z naszego organizmu, transportuje składniki odżywcze, zapobiega zaparciom, a także dba o stan zdrowia naszych włosów i skóry.
Odpowiedź jest banalna — wodę i to najlepiej mineralną. Nie soki, kawę, napoje gazowane, ale po prostu wodę. Warto też sięgać po owoce i warzywa, które są bardzo wodniste, np. ogórek, arbuz.
Prawidłowe odżywianie to klucz do zdrowia organizmu. W Twojej diecie nie może zabraknąć mikroskładników takich jak witaminy i minerały. I choć potrzebujesz ich niewiele, to zaniedbanie tematu może doprowadzić do niedoborów i problemów zdrowotnych.
Pamiętaj też, że w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego lub umysłowego twoje zapotrzebowanie może być wyższe i być może konieczne będzie włączenie do diety suplementu z witaminami i minerałami. Wiesz już też, że poza witaminami i minerałami musisz dbać o dostarczanie makroskładników. Dopilnuj, aby w każdym posiłku znalazło się źródło węglowodanów, białka i tłuszczu. Staraj się, by twoje jedzenie było urozmaicone. Nie zapominaj też o regularnym piciu wody, żeby nie doprowadzić do odwodnienia.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.
Białko to jeden z kluczowych makroskładników, który odgrywa istotną rolę w procesie odchudzania. W ostatnich...
Płatki owsiane to jeden z najpopularniejszych produktów śniadaniowych, jednak nie każdy może lub chce...
Guma guar to produkt, który zyskał ogromną popularność wśród osób dbających o zdrowie i sylwetkę. Ten...