Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Mniej i bardziej znane przyczyny odwodnienia organizmu

Mniej i bardziej znane przyczyny odwodnienia organizmu
Picie wody jest ważne dla naszego zdrowia, a bez wody nie jesteśmy w stanie przeżyć zbyt długo. Problemem dla naszego zdrowia może się także okazać picie jej niewystarczających ilości. Prawidłowe nawodnienie to bardzo ważny czynnik budujący dobrą kondycję naszego ciała, a z kolei odwodnienie można uznać za potężnego wroga

Ciało dorosłego człowieka składa się w około 60% z wody, a jeśli jesteś odwodniony, praktycznie każda część ciała i zdolność do ćwiczeń są zagrożone. Budowanie formy w tym stanie z pewnością nie skończy się powodzeniem.

Niektórzy ludzie uważają, że bez względu na to, ile wody piją, nadal odczuwają ból i zmęczenie spowodowane odwodnieniem. Dzieje się tak, ponieważ są pewne dodatkowe czynniki, które sprzyjają odwodnieniu.

Co dodatkowo może powodować odwodnienie?

Żywność o wysokiej zawartości sodu

Wszyscy wiemy, że sód jest elektrolitem i ma ogromny wpływ na poziom wody w organizmie. Zbyt mała ilość sodu może być przyczyną odwodnienia, jednak sól dodawana jest niemalże do wszystkich produktów spożywczych, dlatego niedobory sodu raczej nam nie grożą.

Przeładowanie sodem również może przyczynić się do tzw. odwodnienia hipertonicznego. Starajmy się ograniczyć produkty ze szczególnie dużą zawartością sodu. Takimi produktami są: konserwy mięsne i wszystko, co peklowane (salami, prosciutto, szynka), produkty wędzone i większość komercyjnych sosów. Wszystkie te rodzaje żywności mają astronomiczne poziomy sodu w stosunku do liczby składników odżywczych, ponieważ jest on stosowany jako środek konserwujący.

Picie alkoholu

Ból związany z kacem nie wynika tylko z nadmiernego picia alkoholu poprzedniej nocy, ale także z powodu odwodnienia. Picie dużej ilości napojów alkoholowych to podwójna klęska odwodnienia, ponieważ alkohol nie tylko działa moczopędnie, ale także "sugeruje nam", że skoro pijemy płyny to się nawadniamy i nie czujemy pragnienia. Jest to dość złudne. Ponadto, kiedy kończysz wieczór z drinkami i idziesz spać, wówczas Twój organizm nadal się odwadnia – przez całą noc. Zatem, jeśli pijesz alkohol, pamiętaj też o piciu wody. Staraj się też go nie nadużywać.

Lot samolotem

Przebywanie na dużej wysokości także może powodować odwodnienie, szczególnie jeśli lot trwa kilka godzin. Wynika to z tego, że na wyższych wysokościach jest mniej wilgoci i organizm ludzki zatrzymuje mniej swojej naturalnej wody. Staraj się zawsze przed lotem, w trakcie i po wylądowaniu pić więcej wody niż zwykle.

Skutki takiego odwodnienia mogą utrzymywać się przez kilka dni, a nawet tygodni, jeśli nie masz czasu, aby się zregenerować!

Dieta niskowęglowodanowa

Węglowodany w rzeczywistości "przechowują" dużo wody w naszym organizmie. Tak więc jeśli jesteś w fazie tzw. cięcia (kiedy ucinasz w diecie określoną ilość węglowodanów), jednocześnie tracisz znaczną ilość wody. Upewnij się, że pijesz dodatkową ilość wody, aby zrównoważyć ten stan, zwłaszcza jeśli dopiero niedawno zacząłeś stosować dietę niskowęglowodanową.

Stres

Nawet jeśli robisz wszystko dobrze — możesz pić litry wody dziennie — to jeśli jesteś zestresowany, trudniej będzie Ci utrzymać odpowiednie nawodnienie. Bycie zestresowanym powoduje tzw. zmęczenie nadnerczy i sprawia, że organizm działa gorzej na różne sposoby. Możesz kontrolować poziom stresu za pomocą technik medytacji i wielu innych. Korzyści prawdopodobnie wykraczają poza samo nawodnienie!

Nawodnienie to bardzo ważny aspekt zdrowia. Staraj się zwracać uwagę na swoje zwyczaje, dietę i inne dodatkowe czynniki, by nie dopuścić do odwodnienia. Konsekwencje mogą być nieprzyjemne.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.