Problemy z masą i składem ciała u najmłodszych nie należą w dzisiejszych czasach do rzadkości. Są skutkiem niewłaściwych nawyków żywieniowych, menu oparte jest na niskojakościowych, ubogich w wartościowe składniki a bogatych w spore ilości energii produktach. Parówki, słodycze, fast foody pojawiają się na talerzach coraz młodszych dzieci i to w coraz większych ilościach. Co istotne, sporo „pustych” kalorii w dietach maluchów pochodzi z napojów – soczków, oranżad i innych kolorowych wynalazków dedykowanych najmłodszym. W ostatnim czasie specjaliści zaobserwowali bardzo ciekawą zależność, która może okazać się znacząca w kontekście poprawy nawyków żywieniowych dzieci.
Co lubią pić dzieci i młodzież?
Preferencje dzieci względem spożywanych płynów kształtowane są przez kilka czynników. Jak wiadomo – rodzice, rodzina, znajomi w największym stopniu przyczyniają się do tworzenia lepszych lub gorszych żywieniowych wzorców. Dodatkowo warto podkreślić, iż najmłodsi są niezwykle podatni na działanie kampanii marketingowych, co jest dość skrupulatnie wykorzystywane między innymi przez producentów napoi. Podawanie dzieciom wyłącznie kalorycznych płynów bądź też samodzielne ich wybieranie przez młodzież, doprowadza do drastycznego przekroczenia dziennego zapotrzebowania na energię, a w konsekwencji do istotnych problemów z masą i składem ciała. Kalorie w płynie mają ogromną wadę – nie sycą nawet na moment, stąd też można ich w ciągu doby przyjąć relatywnie sporo. Soki, wiele granulowanych herbatek, oranżady i napoje gazowane nie są generalnie najlepszym rozwiązaniem dla dzieci, a już szczególnie dla tych, które mają nadwagę.
Woda a dzieci z nadwaga
Ciekawych obserwacji dokonali duńscy specjaliści badający problem nadwagi wśród dzieci i młodzieży. Okazuje się, że wprowadzenie wody jako kolejnego składnika diety, przyniosło w dość krótkim czasie relatywnie duże zmiany składu ciała bez narzucania jakichkolwiek zasad czy wytycznych odnośnie pokarmów stałych, również w zakresie ilości posiłków czy wielkości spożywanych porcji. Autorzy obserwacji wskazują, że dzieci mając do wyboru wodę częściej ograniczają tym samym ilość spożywanych kalorycznych napoi. Być może niektórym trudno będzie w to uwierzyć, ale podobne pozytywne konsekwencje obserwowane są wśród osób dorosłych. Wyeliminowanie z menu napojów słodkich pomaga znacznie poprawić kompozycję sylwetki, bardzo często bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek innych zmian.
Podsumowanie
Woda powinna stanowić główne źródło płynów w dietach najmłodszych. Trzeba jednak pamiętać, iż najmłodsi często obserwują swoich najbliższych – jeżeli mama słodzi herbatę 3 łyżeczkami cukru, a do obiadu wypija kilka szklanek soku owocowego, to prawdopodobnie będzie ją naśladować. Dlatego nadwaga czy otyłość wymagają zmiany zachowań żywieniowych całej rodziny – tylko w ten sposób będzie można uzyskać zadowalające efekty.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.