Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

„NES” czyli zespół nocnego jedzenia

„NES” czyli zespół nocnego jedzenia
Istnieje takie przekonanie, że spożywanie posiłków w godzinach wieczornych jest szkodliwe dla zdrowia i dla sylwetki. Założenie to jest oczywiście nieprawdziwe, niekiedy jednak po zachodzie słońca skłonność do podjadania przybiera patologiczną postać i wymyka się nie tylko mechanizmom kontrolnym, ale także – świadomości. Mówimy wtedy o zespole nocnego jedzenia zwanym w skrócie NES (z ang. Night Eating Syndrome).

Czym jest NES?

Zespól nocnego jedzenia, podobnie jak anoreksja, bulimia czy ortoreksja, zaliczany jest do zaburzeń odżywiania, przy czym powiązany jest bezpośrednio z zaburzeniami snu. Charakterystycznym objawem NES są napady kompulsywnego obżarstwa pojawiające się w porze nocnej, nierzadko w stanie półsnu czy przy częściowej lub całkowitej utracie świadomości. W praktyce, jednostki borykające się z tą przypadłością nierzadko w ogóle nie pamiętają tego co się z nimi dzieje podczas epizodów łakomstwa. Bywa, że o ich istnieniu dowiadują się one od osób trzecich lub też – stwierdzają samodzielnie możliwość istnienia takiej nieprawidłowości po zaobserwowaniu ubytków w zapasach lodówkowych (w nocy znikają rozmaite produkty żywnościowe, a w ich miejsce zostają puste opakowania, papierki, etc.).

NES a masa ciała

Zespół nocnego jedzenia wbrew pozorom nie jest przypadłością szczególnie rzadką. Co prawda w przypadku osób z prawidłową masą ciała NES stwierdza się jedynie sporadycznie (problem dotyczy około około 0,3 - 0,5% populacji osób), jednakże przy nadmiernej masie ciała jego częstotliwość może być nawet kilkadziesiąt razy wyższa (10 – 15% osób otyłych cierpi na NES). Choroba ma prawdopodobnie podłoże genetyczne, niemniej jednak istnieją czynniki mogące sprzyjać jej występowaniu, a zalicza się do nich:

  • nadmierny stres i problemy z radzeniem sobie z jego skutkami,
  • przyjmowanie niektórych farmaceutyków,
  • otyłość i nadwaga – tutaj jednak zależność jest prawdopodobnie dwukierunkowa, a polega na tym, że z jednej strony nocne łakomstwo sprzyja przyrostowi masy ciała, a z drugiej –     podwyższony poziom tkanki tłuszczowej może zaburzać mechanizmy    kontroli łaknienia, predysponując do manifestacji  NES.

Występowaniem epizodów NES zagrożone są też osoby, które głodzą się w ciągu dnia, (głębokie restrykcje kaloryczne powodują silne uaktywnienie ośrodka głodu w mózgu), a także – byli palacze zrywający z nałogiem (rzucanie palenia jest czynnikiem zwiększającym łaknienie i modyfikującym aktywność neuroprzekaźników, które odpowiadają za regulację cyklu dobowego snu i czuwania, oczywiście jest to efekt przejściowy i nie powinien stanowić bodźca do zaprzestania walki z tytoniowym nałogiem).

Jak wygrać z NES?

Zespół nocnego jedzenia jest przypadłością, z którą można wygrać. Leczeniem NES zajmują się poradnie zaburzeń snu. Przed zaordynowaniem odpowiedniego postępowania konieczne jest wykonanie szczegółowych badań oraz przeprowadzenie konsultacji ze specjalistą. W leczeniu NES stosuje się nie tylko farmaceutyki, ale wprowadza się również:

  • zmiany w diecie, (niweluje niedobory żywieniowe, w tym również –     kaloryczne,uczy dobierać właściwie pokarmy),
  • zmiany w aktywności fizycznej, (zarówno siedzący tryb życia jak i nadmierna aktywność nie są pożądane i mogą zwiększać ryzyko nasilenia symptomów NES),
  • porady w kwestii zachowania należytej higieny snu, przede wszystkim     dotyczą one aspektów związanych z normalizacją rytmu dobowego i zapewnianiu odpowiednich warunków w sypialni),
  • wprowadza techniki relaksacyjne (te mogą okazać się szczególnie pomocne u osób, u których do zaognienia problemu przyczynia się nadmierny stres).

Kiedy należy zacząć się niepokoić?

Nie ulega wątpliwości, że sama ochota na jedzenie w godzinach wieczornych nie jest charakterystycznym symptomem NES i nie wystarcza do rozpoznania tej przypadłości. Gorzej jeśli apetyt przybiera chorobliwą formę i sprawia, że epizody łakomstwa są nie do opanowania lub też – pojawiają się poza świadomością. Tego typu sytuacje mogą świadczyć o poważnym problemie i wymagają kontaktu z lekarzem.

Podsumowanie

Zespół nocnego jedzenia należy do zaburzeń odżywiania powiązanych bezpośrednio z zaburzeniami snu i zazwyczaj wymaga specjalistycznego leczenia. Przypadłość ta jest znacznie bardziej powszechna niż się wydaje i może dotykać nawet 15% osób z nadmierną masą ciała. Każdy kto podejrzewa lub stwierdza u siebie symptomy takie jak kompulsywne jedzenie w godzinach wieczornych i nocnych z utratą kontroli, a niekiedy i – świadomości powinien poinformować o tym lekarza lub dietetyka. NES może bowiem postępować i przybierać na sile, rujnując nie tylko sylwetkę, ale i metaboliczne a niekiedy także – psychiczne zdrowie.