Nie ulega wątpliwości, że owoce i warzywa są cennym źródłem wielu substancji korzystnie wpływających na nasze zdrowie. Okazuje się, że pozytywne konsekwencje wynikające z ich konsumpcji są o wiele szersze niż do nie dawna sądzono. Jak pokazują badania naukowe, odpowiednio wysoka konsumpcja owoców i warzyw wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i kondycję psychiczną!
Zdrowa dieta – zdrowa psychika
Istnieją dowody w postaci badań naukowych, które wskazują, że zdrowa dieta może nie tylko poprawiać nastrój, ale wręcz - istotnie zmniejszać ryzyko depresji. Jednym z kluczowych czynników, które odpowiadają za tę ciekawą zależność jest spożycie warzyw i owoców. Przypuszcza się, iż istotną rolę w poprawie kondycji psychicznej pełnią związki takie jak:
kwas foliowy,
flawonoidy,
kwas walproinowy (w przypadku tej substancji wpływ na nastrój jest szczególnie ciekawy).
Wszystkie z wymienionych substancji znajdują się właśnie w warzywach i owocach. Co istotne, pozytywny wpływ tych pokarmów na kondycję psychiczna ma potwierdzenie w badaniach naukowych.
Intrygujące wyniki badań
Ciekawych wniosków dostarczają wyniki badania przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców. Autorzy oceniali przy użyciu specjalnej skali (była to skala tzw. stan dobrostanu psychicznego), kondycję psychiczną ponad 14000 dorosłych ochotników. Wzięto przy tym pod uwagę sposób odżywiania – w tym dzienne spożycie owoców i warzyw, a także uwzględniono dane dotyczące uzależnienia od nikotyny. Okazało się, iż osoby, które spożywają najmniej wspomnianych produktów częściej borykali się z gorszym samopoczuciem i występowaniem skrajnych niekiedy zniżek nastroju, a dodatkowo też częściej borykali się z nadmierną masą ciała. Autorzy studium, na podstawie zebranych danych uznali, że zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennym menu może być prostym i skutecznym sposobem na poprawę kondycji zdrowia psychicznego, zmniejszającym ryzyko występowania objawów depresyjnych.
Owoce i warzywa – tylko w pierwotnej formie
Interpretując wyniki wspomnianego badania warto mieć na uwadze, że przetworzone technologicznie przetwory z warzyw i owoców mogą nie posiadać wielu prozdrowotnych właściwości ich nieprzetworzonych odpowiedników. Kompoty, dżemy, batony z owocami, jogurty owocowe, napoje czy soki, owoce kandyzowane i suszone z dodatkiem cukru, to raczej nie są pożądane składniki diety. Zawsze należy zwracać uwagę na jakość spożywanych pokarmów.
Podsumowanie
Wyróżnić można wiele pozytywnych następstw wynikających z regularnego spożywania warzyw i owoców. Jednym z nich jest poprawa kondycji psychicznej i lepsze samopoczucie, a także mniejsza skłonność do występowania stanów depresyjnych. W dzisiejszych czasach to walory nie do przecenienia.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.